Návrh důchodové reformy, kterou v pátek představily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová, skrývá nemilé překvapení pro živnostníky. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by totiž musely platit vyšší odvody.
„Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka určená touto osobou, která činí nejméně 75 procent daňového základu,“ stojí v návrhu důchodové reformy. Nyní je vyměřovací základ na minimálních 50 procentech.
V letošním roce musí živnostník odvádět důchod minimálně 2 544 korun měsíčně. Reformou by se ale částka zvýšila na 3 816 korun. Pokud by vláda plán schválila, platili by živnostníci více od ledna 2023. Samotná reforma se má spustit v lednu 2022.
Důchodová reforma se řeší už řadu let
Návrh důchodové reformy počítá se základním důchodem deset tisíc korun pro každého, kdo odpracoval 25 let a platil odvody. Nynější veřejný penzijní systém by se po reformě rozdělil na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel základní důchod, z prvního zásluhová část penze za odpracované roky a vychované děti.
Reforma důchodů se řeší od 90. let. S tím, že český důchodový systém potřebuje zásadní reformu, souhlasily v posledních dekádách prakticky všechny parlamentní strany. Nad konkrétní podobou změny se už ale obecnou shodu najít nepodařilo a jediným zásadním opatřením, které vstoupilo do života, je postupné zvyšování důchodového věku.