Nemoc jako inspirace: Sedmiletá vnučka vymyslela pomůcku pro dědečka s Parkinsonem

Když bylo Lili 7 let, chtěla pomoci svému dědečkovi s Parkinsnovou chorobou, který si kvůli nemoci stále vyléval své nápoje. Vnučka mu navrhla speciální hrnek, na kterém teď stojí její byznys.

Dnes už šestnáctiletá Lili Born je inovační šéfkou společnosti Imagiroo, která prodává její šálky na třech nohách. „Říkáme jim klokaní šálky,“ řekla v rozhovoru. Šálky jsou na třech nohách záměrně, a to proto, aby se nedaly převrhnout.

„Klokaní“ nejsou náhodou. Klokani totiž při skákání nepoužívají jenom nohy, ale jako třetí oporu i ocas –⁠ tím se Lili už v sedmi letech inspirovala. Vše to začalo, když si všimla, že její dědeček rozlévá pití. Trpěl totiž Parkinsonovou nemocí.

Tenkrát malá vnučka chtěla dědečkovi pomoci, a tak si na papír načrtla hrníčky na třech opěrných nohách. Návrhy ukázala svému otci a ten jí pomohl tyto hrnky realizovat. První prototyp pak vznikl u její babičky. Z tvarovací plastové hmoty vyrobily nohy a přidaly je k plastovému šálku.

Nápad pak rozvíjela s tetou, která ji vzala do keramické dílny. Tam si Lili udělala spoustu dalších variant těchto šálků. Když bylo Lili devět let, otec se jí zeptal, jestli by tyto šálky nechtěla vyrábět. Tenkrát odpověděla: „Proč ne?“ a podnikání bylo na světě.

V současnosti vyrábí hrníčky na 3D tiskárnách a ty se těší velké oblibě hlavně u maminek s dětmi, které už vyrostly z pítek, ale pořád vylévají pití a normální hrnky ještě nezvládají. Využívají je ale i lidé, kteří stejně jako Liliin dědeček, trpí třesem rukou, třeba kvůli Parkinsonově nemoci.

„Finanční stránka není všechno, potřebujete něco víc, co vás nutí v tom pokračovat. Nejpříjemnější je slyšet od mých zákazníků, že je pro ně hrníček užitečný a že jim pomáhá. Občas dostáváme komentáře typu: ‚Ten bude ideální pro mou tetu, která má Parkinsona, nebo pro mého strýce s ALS.‘ Tohle stačí jen slyšet a vím, že má moje práce smysl. A prostřednictvím ní, pomáhám lidem,“ řekla mladá podnikatelka.

Tagy: