V Česku stále chybí některé léky. Výpadek se navíc týká nejen produktů běžně dostupných v lékárnách, ale i speciálních léčiv pro pacienty v nemocnicích. Důvodem je zvýšená spotřeba, se kterou výrobci ani nemocnice nepočítali.
Aktuální situace ohledně nedostupnosti léčiv už není jen o frontách před lékárnami a chybějících přípravcích na horečku. Nynější výpadek léků se již dotýká i hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. „Může být ohrožen i způsob správného léčení pacientů a leckdy musí lékaři sáhnout i k léčivům náhradním, tedy k antibiotikům, které se používají jako záložní,“ uvedl vedoucí Nemocniční lékárny FNUSA Marek Lžičař.
V tuto chvíli hlásí nemocnice nedostatek hlavně perorálních antibiotik z řad penicilinu nebo léků na oční infekce. „Mimo jiné jsou v nedostatku i léky, které upravují nebo snižují riziko srdečních arytmií. V podstatě nelze předpokládat, že by se to měnilo a s každým měsícem se objevují další léky, které jsou ve výpadku,“ sdělil Lžičař.
Některé nenáročné přípravky mohou dostatečně vybavené lékárny sice vyrobit i samy, na chybějící antibiotika ale nemají suroviny. „Výrobci byli trochu zaskočeni tím, jaká poptávka v této chvíli je,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Výpadky léků jsou ožehavým tématem už několik let. Situaci ještě zhoršila covidová pandemie, během které museli někteří výrobci utlumit nebo přerušit produkci. Ministerstvo prý ale nemá mnoho možností, jak situaci zlepšit. „Ministerstvo může například povolit dovoz cizojazyčné šarže, tzn. léčiva, které nebylo vyrobeno pro ČR. Nebo můžeme zajistit individuální dovoz léčiva, které je v ČR nehrazené,“ sdělil Dvořáček.
Objednávky a nákupy léků jsou výhradně v gesci nemocnic. Příští týden se sejdou zástupci ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, výrobců a distributorů léků, aby se pokusili nastavit nový a efektivnější systém.