Z přeplněných pohotovostí k lékárnám. Obrňte se trpělivostí, čekají vás dlouhé fronty

Z přeplněných pohotovostí míří stovky lidí do lékáren, kde se potkávají s těmi, kteří u lékaře ani nebyli a jdou si jen pro medikamenty na chřipku, nachlazení nebo zánět průdušek. Musí se však připravit na desítky minut čekání a dlouhé fronty. Během svátků je totiž zavřená i většina lékáren, a tak jsou ty, co mají otevřeno, v obležení.

Do lékárny v areálu Thomayerovy nemocnice přijdou podle lékárníků denně stovky lidí. Ani druhý svátek vánoční není výjimkou. Nejčastěji lidé kupují prášky na bolest, chřipku nebo nachlazení. „Dcera má zánět ucha, tak jsme šli pro kapičky do ucha,“ uvedli někteří rodiče. Jiní chodí pro prášky pro celou rodinu: „Jsme nemocní celá rodina, ale holka má angínu.“

Do fronty před lékárnou se lidé stavěli už před jejím otevřením a čekali další dlouhé minuty. Někteří se však redakci CNN Prima NEWS svěřili, že čekání u lékáren je stále lepší než trávit i hodiny na dětských pohotovostech.

Situace jsou obdobné po celé zemi

I v lékárně na Praze 2 lidé čekali v několikametrové frontě na své léky. A lékárny vzali lidé útokem i v jiných městech. V Hradci Králové redakce CNN Prima NEWS projela několik lékáren, otevřena byla pouze pohotovostní v areálu nemocnice. Ve frontě stály desítky lidí. Podobně lidé čekali i před nonstop lékárnou v Brně, kde odpoledne stála asi dvacítka zákazníků.

O frontách před lékárnami ví i prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. „Od kolegů vím, že je v této době pacientů kvůli epidemii akutních respiračních onemocnění skutečně hodně,“ zmínil. Zároveň dodal, že organizace pohotovostních služeb – třeba v době svátků, je v rukou krajů a zdravotních pojišťoven. Pro zlepšení situace je potřeba, aby byly vzájemně provázané, a především dostatečně financované.

Tagy: