reklama

Nemocnice na Zlínsku shánějí dobrovolníky. Lůžka i ventilátory mají, klíčový je personál

Nemocnice omezují neakutní péči a vyčleňují personál pro covidové pacienty. Také Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se připravuje na tento nárůst a shání preventivně dobrovolníky, kteří by s péčí pomohli. Situace je podle mluvčího Nemocnic zlínského kraje Egona Havrlanta už poměrně vážná. „Není to ale tak, že by nám chyběly lůžka, že by nám chyběly ventilátory. Určitě tou klíčovou položkou jsou právě zdravotníci a personál a ten potřebujeme udržet,“ uvedl v pořadu Nový den.

reklama

Na jaké pozice hledáte výpomoc, které z nich jsou nejvíce v ohrožení?
Tak z našeho pohledu nejvíce ohroženou skupinou jsou zdravotní sestry a další nelékařské profese, jako jsou ošetřovatelé, sanitáři. Tito lidé jsou klíčoví pro nás, protože ti nejvíce pečují právě o covidové pacienty. Tráví u nich velkou spoustu času. Jak už zaznělo, my jsme od dnešního dne omezili všechny plánované neakutní operace. Provádíme pouze akutní výkony a staráme se o akutní pacienty, a pak se samozřejmě staráme o covidové pacienty. Náš personál tudíž přesouváme na ta covidová lůžka a potřebujeme pomoci tam, kde jsou právě akutní necovidoví pacienti. Tam by nám pomohli lidé zvenčí, to znamená především tedy zdravotníci, protože musí mít minimálně zdravotnické vzdělání, abychom je mohli pustit k pacientům.

Já jsem včera v té výzvě, kterou jste dali na Twitter, četla, že to nemusí být stoprocentně jenom zdravotníci, ale mohou to být právě i lidé z řad dobrovolníků. Platí to?
Platí, ale tyto lidi zatím necháváme v záloze. Určitě bychom si dali dohromady nějakou databázi a mohli bychom je v případě potřeby kontaktovat a samozřejmě lidé bez zdravotního vzdělání by mohli pomoci v těch obslužných provozech, jako je třeba kuchyně, sklady a podobně.

Kde se vám dobrovolníci mohou hlásit? Koho mají kontaktovat?
Mohou kontaktovat přímo personální odbor. Mohou se obrátit přímo i na náměstkyni pro personální řízení a samozřejmě nás mohou kontaktovat přes sociální sítě, přes náš facebookový profil, kontakty najdou také na webových stránkách… My už nějaké odezvy máme. Během víkendu se nám ozvalo kolem deseti dobrovolníků, většinou jsou to třeba studenti medicíny, studenti zdravotnických oborů. Ale také máme zkušenost s tím, že se ozývají maminky na mateřské, naše zdravotní sestry, které si třeba dokážou zajistit pro své děti hlídání a pomoci nám alespoň částečně. Za to jsme velmi vděční.

Jak se vůbec situace ve Zlínském kraji vyvíjí. Kdy by mohlo dojít k nějakému výraznému zhoršení?
My v tuto chvíli v nemocnicích Zlínského kraje, to znamená ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a v Kroměříži, máme hospitalizováno kolem 130 covidových pacientů. Třicet z nich je na odděleních AERO, většina na umělé plicní ventilaci. Takže ta situace je teď už poměrně vážná. Není to ale tak, že by nám chyběla lůžka, že by nám chyběly ventilátory. Určitě tou klíčovou položkou jsou právě zdravotníci a personál a ten potřebujeme udržet, protože covidových zaměstnanců, kteří jsou doma kvůli covidu, těch zase není tolik, ale máme další zaměstnance, kteří jsou na pracovní neschopnosti třeba z jiných důvodů nebo jsou na ošetřovném se svými dětmi a tam už se pohybujeme kolem dvou set zaměstnanců ve všech čtyřech nemocnicích. A to už není malé číslo.

Co péče o pacienta s COVID-19 obnáší a jaké nasazení vyžaduje? Kdy by dobrovolníci mohli být „povoláni do služby“? Jak jsou nemocnice Zlínského kraje připraveny na případný nárůst hospitalizovaných? A jak vnímá mluvčí pomoc ze strany vlády, která chce do nemocnic poslat mediky a studenty zdravotnických oborů?

Odpovědi na tyto otázky se dozvíte přiloženém záznamu rozhovoru.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch
OH 2021

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Skupina PPF má nový byznys. Bude pronajímat plachetnice turistům

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama