reklama

Nemocnice na Zlínsku shánějí dobrovolníky. Lůžka i ventilátory mají, klíčový je personál

Nemocnice omezují neakutní péči a vyčleňují personál pro covidové pacienty. Také Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se připravuje na tento nárůst a shání preventivně dobrovolníky, kteří by s péčí pomohli. Situace je podle mluvčího Nemocnic zlínského kraje Egona Havrlanta už poměrně vážná. „Není to ale tak, že by nám chyběly lůžka, že by nám chyběly ventilátory. Určitě tou klíčovou položkou jsou právě zdravotníci a personál a ten potřebujeme udržet,“ uvedl v pořadu Nový den.

reklama

Na jaké pozice hledáte výpomoc, které z nich jsou nejvíce v ohrožení?
Tak z našeho pohledu nejvíce ohroženou skupinou jsou zdravotní sestry a další nelékařské profese, jako jsou ošetřovatelé, sanitáři. Tito lidé jsou klíčoví pro nás, protože ti nejvíce pečují právě o covidové pacienty. Tráví u nich velkou spoustu času. Jak už zaznělo, my jsme od dnešního dne omezili všechny plánované neakutní operace. Provádíme pouze akutní výkony a staráme se o akutní pacienty, a pak se samozřejmě staráme o covidové pacienty. Náš personál tudíž přesouváme na ta covidová lůžka a potřebujeme pomoci tam, kde jsou právě akutní necovidoví pacienti. Tam by nám pomohli lidé zvenčí, to znamená především tedy zdravotníci, protože musí mít minimálně zdravotnické vzdělání, abychom je mohli pustit k pacientům.

Já jsem včera v té výzvě, kterou jste dali na Twitter, četla, že to nemusí být stoprocentně jenom zdravotníci, ale mohou to být právě i lidé z řad dobrovolníků. Platí to?
Platí, ale tyto lidi zatím necháváme v záloze. Určitě bychom si dali dohromady nějakou databázi a mohli bychom je v případě potřeby kontaktovat a samozřejmě lidé bez zdravotního vzdělání by mohli pomoci v těch obslužných provozech, jako je třeba kuchyně, sklady a podobně.

Kde se vám dobrovolníci mohou hlásit? Koho mají kontaktovat?
Mohou kontaktovat přímo personální odbor. Mohou se obrátit přímo i na náměstkyni pro personální řízení a samozřejmě nás mohou kontaktovat přes sociální sítě, přes náš facebookový profil, kontakty najdou také na webových stránkách… My už nějaké odezvy máme. Během víkendu se nám ozvalo kolem deseti dobrovolníků, většinou jsou to třeba studenti medicíny, studenti zdravotnických oborů. Ale také máme zkušenost s tím, že se ozývají maminky na mateřské, naše zdravotní sestry, které si třeba dokážou zajistit pro své děti hlídání a pomoci nám alespoň částečně. Za to jsme velmi vděční.

Jak se vůbec situace ve Zlínském kraji vyvíjí. Kdy by mohlo dojít k nějakému výraznému zhoršení?
My v tuto chvíli v nemocnicích Zlínského kraje, to znamená ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a v Kroměříži, máme hospitalizováno kolem 130 covidových pacientů. Třicet z nich je na odděleních AERO, většina na umělé plicní ventilaci. Takže ta situace je teď už poměrně vážná. Není to ale tak, že by nám chyběla lůžka, že by nám chyběly ventilátory. Určitě tou klíčovou položkou jsou právě zdravotníci a personál a ten potřebujeme udržet, protože covidových zaměstnanců, kteří jsou doma kvůli covidu, těch zase není tolik, ale máme další zaměstnance, kteří jsou na pracovní neschopnosti třeba z jiných důvodů nebo jsou na ošetřovném se svými dětmi a tam už se pohybujeme kolem dvou set zaměstnanců ve všech čtyřech nemocnicích. A to už není malé číslo.

Co péče o pacienta s COVID-19 obnáší a jaké nasazení vyžaduje? Kdy by dobrovolníci mohli být „povoláni do služby“? Jak jsou nemocnice Zlínského kraje připraveny na případný nárůst hospitalizovaných? A jak vnímá mluvčí pomoc ze strany vlády, která chce do nemocnic poslat mediky a studenty zdravotnických oborů?

Odpovědi na tyto otázky se dozvíte přiloženém záznamu rozhovoru.

K tématu

Další hlavní zprávy

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Nouzový stav

Rebelie hospodských proti vládním nařízením. Kde všude je v sobotu otevřeno?

Rebelie hospodských proti vládním nařízením. Kde všude je v sobotu otevřeno?

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Majitel pivovaru Malý Janek a jeden z hlavních iniciátorů akce Jiří Janeček CNN Prima NEWS řekl, že hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat.

Byznys

ON-LINE: Rebeluje přes 200 hospod. Počkáme na policii a budeme pokračovat, říkají

Živě ON-LINE: Rebeluje přes 200 hospod. Počkáme na policii a budeme pokračovat, říkají

  • Aktualizováno

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
Při demonstracích na podporu Navalného zatkli přes 1600 lidí včetně jeho ženy
Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
Další články
reklama
reklama