reklama

Nemocnice se připravují na druhou vlnu. Budou potřebovat víc lůžek než na jaře

Nemocnice v Česku se připravují na druhou vlnu koronavirové epidemie. Na jaře se ukázalo, že je potřeba mít v nemocnicích více infekčních oddělení a lůžek než dosud. Podle ministerstva zdravotnictví to znamená šedesát lůžek s řízenou ventilací nebo kyslíkovou terapií na sto tisíc obyvatel.

reklama

Kvůli velkému množství nakažených pacientů zřídili například v minulých týdnech v nemocnici ve Frýdku-Místku dvě provizorní infekční oddělení s šedesáti lůžky.

„Před týdnem jsme měli na oddělení cca 22 hospitalizovaných pozitivních pacientů a 30 suspektních, to jsou pacienti v karanténě. Na ARU jsme měli dva pacienty,“ řekl ředitel nemocnice Frýdek-Místek Tomáš Stejskal.

Další oddělení za cenu omezeného provozu nemocnic

Druhou mírně rizikovou oblastí je Praha. Ve vinohradské nemocnici je v jednom pavilonu vyčleněno zatím celé oddělení pro 25 pacientů. Na každém pokoji je monitorovací zařízení a kamera, která dvacet čtyři hodin sleduje stav pacienta.

K tématu

„Monitorujeme tu vitální funkce. Můžeme na monitoru sledovat krevní tlak, puls, saturaci kyslíkem,“ uvedla jedna z nemocničních sester. Ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger také popsal, jak bude zajištěna bezpečnost zaměstnanců nemocnice.

„Personál v podstatě v infikovaných oblecích nebude procházet přímo ven na chodbu, ale přes filtr, kde má možnost sundat infekční oblečení a zároveň se osprchovat a odejít v čistém,“ vysvětluje Arenberger. Ve vinohradské nemocnici jsou navíc v případě potřeby schopni aktivovat další pavilon, ovšem jen za cenu omezení provozu i možných ekonomických ztrát.

Fakultní nemocnice Motol je zase v případě nárůstu počtu nemocných schopna aktivizovat oddělení intenzivní a následné intenzivní péče, stejně jako na jaře. „Pro potřeby péče o pacienty s těžším průběhem jsme schopni vyčlenit pracoviště, které má kapacitu 20 lůžek. V tom bychom hospitalizovali pacienty, kteří by potřebovali plicní ventilaci. Pro pacienty, kde by průběh byl lehčí, to znamená, že by potřebovali jen kyslíkovou terapii, jsme schopni vyčlenit kapacitu 40 lůžek,“ sdělila CNN Prima NEWS zástupkyně vedoucí Odboru komunikace FN Motol Ludmila Šimáčková.

Lůžek je podle ministerstva zdravotnictví dostatek

K tématu

V některých nemocnicích by pacienti s nemocí COVID-19 využívali infekčního oddělení. Liberecká krajská nemocnice zatím žádné speciální oddělení vymezeno nemá, pokud by v případě druhé vlny pandemie nestačila lůžka na infekčním oddělení, musela by stejně jako na jaře omezit plánované výkony a uvolněná lůžka obsazovat akutními pacienty.

„V České republice je dostatečná záložní kapacita lůžkové a intenzivní péče ve všech aspektech. Volných je zhruba 1200 lůžek intenzivní péče, obsazených 20,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Jen za červenec bylo v nemocnicích 250 hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19, což je podle ministerstva velmi málo v porovnání s jinými nemocemi.

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama