reklama

Nemocnice se připravují na druhou vlnu. Budou potřebovat víc lůžek než na jaře

Nemocnice v Česku se připravují na druhou vlnu koronavirové epidemie. Na jaře se ukázalo, že je potřeba mít v nemocnicích více infekčních oddělení a lůžek než dosud. Podle ministerstva zdravotnictví to znamená šedesát lůžek s řízenou ventilací nebo kyslíkovou terapií na sto tisíc obyvatel.

reklama

Kvůli velkému množství nakažených pacientů zřídili například v minulých týdnech v nemocnici ve Frýdku-Místku dvě provizorní infekční oddělení s šedesáti lůžky.

„Před týdnem jsme měli na oddělení cca 22 hospitalizovaných pozitivních pacientů a 30 suspektních, to jsou pacienti v karanténě. Na ARU jsme měli dva pacienty,“ řekl ředitel nemocnice Frýdek-Místek Tomáš Stejskal.

Další oddělení za cenu omezeného provozu nemocnic

Druhou mírně rizikovou oblastí je Praha. Ve vinohradské nemocnici je v jednom pavilonu vyčleněno zatím celé oddělení pro 25 pacientů. Na každém pokoji je monitorovací zařízení a kamera, která dvacet čtyři hodin sleduje stav pacienta.

„Monitorujeme tu vitální funkce. Můžeme na monitoru sledovat krevní tlak, puls, saturaci kyslíkem,“ uvedla jedna z nemocničních sester. Ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger také popsal, jak bude zajištěna bezpečnost zaměstnanců nemocnice.

„Personál v podstatě v infikovaných oblecích nebude procházet přímo ven na chodbu, ale přes filtr, kde má možnost sundat infekční oblečení a zároveň se osprchovat a odejít v čistém,“ vysvětluje Arenberger. Ve vinohradské nemocnici jsou navíc v případě potřeby schopni aktivovat další pavilon, ovšem jen za cenu omezení provozu i možných ekonomických ztrát.

Fakultní nemocnice Motol je zase v případě nárůstu počtu nemocných schopna aktivizovat oddělení intenzivní a následné intenzivní péče, stejně jako na jaře. „Pro potřeby péče o pacienty s těžším průběhem jsme schopni vyčlenit pracoviště, které má kapacitu 20 lůžek. V tom bychom hospitalizovali pacienty, kteří by potřebovali plicní ventilaci. Pro pacienty, kde by průběh byl lehčí, to znamená, že by potřebovali jen kyslíkovou terapii, jsme schopni vyčlenit kapacitu 40 lůžek,“ sdělila CNN Prima NEWS zástupkyně vedoucí Odboru komunikace FN Motol Ludmila Šimáčková.

Lůžek je podle ministerstva zdravotnictví dostatek

V některých nemocnicích by pacienti s nemocí COVID-19 využívali infekčního oddělení. Liberecká krajská nemocnice zatím žádné speciální oddělení vymezeno nemá, pokud by v případě druhé vlny pandemie nestačila lůžka na infekčním oddělení, musela by stejně jako na jaře omezit plánované výkony a uvolněná lůžka obsazovat akutními pacienty.

„V České republice je dostatečná záložní kapacita lůžkové a intenzivní péče ve všech aspektech. Volných je zhruba 1200 lůžek intenzivní péče, obsazených 20,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Jen za červenec bylo v nemocnicích 250 hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19, což je podle ministerstva velmi málo v porovnání s jinými nemocemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama