reklama

Nemocnice se připravují na druhou vlnu. Budou potřebovat víc lůžek než na jaře

Nemocnice v Česku se připravují na druhou vlnu koronavirové epidemie. Na jaře se ukázalo, že je potřeba mít v nemocnicích více infekčních oddělení a lůžek než dosud. Podle ministerstva zdravotnictví to znamená šedesát lůžek s řízenou ventilací nebo kyslíkovou terapií na sto tisíc obyvatel.

reklama

Kvůli velkému množství nakažených pacientů zřídili například v minulých týdnech v nemocnici ve Frýdku-Místku dvě provizorní infekční oddělení s šedesáti lůžky.

„Před týdnem jsme měli na oddělení cca 22 hospitalizovaných pozitivních pacientů a 30 suspektních, to jsou pacienti v karanténě. Na ARU jsme měli dva pacienty,“ řekl ředitel nemocnice Frýdek-Místek Tomáš Stejskal.

Další oddělení za cenu omezeného provozu nemocnic

Druhou mírně rizikovou oblastí je Praha. Ve vinohradské nemocnici je v jednom pavilonu vyčleněno zatím celé oddělení pro 25 pacientů. Na každém pokoji je monitorovací zařízení a kamera, která dvacet čtyři hodin sleduje stav pacienta.

K tématu

„Monitorujeme tu vitální funkce. Můžeme na monitoru sledovat krevní tlak, puls, saturaci kyslíkem,“ uvedla jedna z nemocničních sester. Ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger také popsal, jak bude zajištěna bezpečnost zaměstnanců nemocnice.

„Personál v podstatě v infikovaných oblecích nebude procházet přímo ven na chodbu, ale přes filtr, kde má možnost sundat infekční oblečení a zároveň se osprchovat a odejít v čistém,“ vysvětluje Arenberger. Ve vinohradské nemocnici jsou navíc v případě potřeby schopni aktivovat další pavilon, ovšem jen za cenu omezení provozu i možných ekonomických ztrát.

Fakultní nemocnice Motol je zase v případě nárůstu počtu nemocných schopna aktivizovat oddělení intenzivní a následné intenzivní péče, stejně jako na jaře. „Pro potřeby péče o pacienty s těžším průběhem jsme schopni vyčlenit pracoviště, které má kapacitu 20 lůžek. V tom bychom hospitalizovali pacienty, kteří by potřebovali plicní ventilaci. Pro pacienty, kde by průběh byl lehčí, to znamená, že by potřebovali jen kyslíkovou terapii, jsme schopni vyčlenit kapacitu 40 lůžek,“ sdělila CNN Prima NEWS zástupkyně vedoucí Odboru komunikace FN Motol Ludmila Šimáčková.

Lůžek je podle ministerstva zdravotnictví dostatek

K tématu

V některých nemocnicích by pacienti s nemocí COVID-19 využívali infekčního oddělení. Liberecká krajská nemocnice zatím žádné speciální oddělení vymezeno nemá, pokud by v případě druhé vlny pandemie nestačila lůžka na infekčním oddělení, musela by stejně jako na jaře omezit plánované výkony a uvolněná lůžka obsazovat akutními pacienty.

„V České republice je dostatečná záložní kapacita lůžkové a intenzivní péče ve všech aspektech. Volných je zhruba 1200 lůžek intenzivní péče, obsazených 20,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Jen za červenec bylo v nemocnicích 250 hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19, což je podle ministerstva velmi málo v porovnání s jinými nemocemi.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Ve vládním rezervačním systému k očkování proti covidu byla chyba, které by dokázal zneužít běžný programátor, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS čtyřiadvacetiletý student informačních technologií Filip Šedivý. I když se od pátečního rána mohli hlásit pouze senioři starší 80 let, Šedivý se dokázal prokousat několika kroky se správným zadáním svého věku. Tématu problémového registru se bude věnovat také pořad 360° Pavlíny Wolfové od 20:15 na CNN Prima NEWS.

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Přestaňte slavit góly a objímat se. Emoce hráčů z Premier League vytáčí politiky
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Další články
reklama
reklama