reklama

Nemocnice se vracejí k plánovaným operacím. Přednost mají onkologičtí pacienti

České nemocnice se pomalu vracejí k běžným plánovaným operacím. Pacientů s covidem ubývá, proto na operační sály opět přicházejí zdravotníci, kteří byli převeleni na covidové jednotky. Nemocnice vybírají, kdo z pacientů na čekací listině dostane přednost. V současnosti ji mají onkologičtí pacienti.

reklama

Veronika Birčáková pracuje už 15 let jako instrumentářka na operačním sále. Po měsíci, který strávila na jednotce intenzivní péče pro covidové pacienty, se příští týden vrátí zpátky ke skalpelům. „Bude se mi trochu stýskat, protože kolektiv na JIP byl úžasný, ale těším se samozřejmě, že si zase zaoperuji,“ pochvaluje si zdravotní sestra Birčáková.

Počet pacientů s covidem klesl o polovinu

V liberecké nemocnici se počet pacientů s covidem za poslední dva týdny snížil z necelých dvou set téměř na polovinu, což znamená pozvolný návrat k normálu. „Sestry se nám budou vracet zpátky a už se na ně moc těšíme, protože si nedovedeme představit fungování bez nich,“ uvedla vrchní sestra chirurgických sálů Marie Fryaufová.

Situaci si pochvaluje i ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš. „Cítíme, že se zlepšuje, a moc si přejeme, aby se s plánovaným ukončením nouzového stavu operační aktivita vrátila na 60 až 70 procent stavu, na který jsme byli zvyklí,“ řekl Lukáš.

Na chirurgických sálech v Liberci obvykle provádějí zhruba třicet operací denně, v současnosti jich je přibližně třetina. Přednost nyní dostávají onkologičtí pacienti. Lidé, které trápí kýla nebo třeba artróza, si na zákrok ještě počkají. V liberecké nemocnici doufají, že standardní počet plánovaných operací zvládnou už na začátku příštího roku.

K tématu

Tagy: operace zdravotnictví Liberecký kraj koronavirus Richard Lukáš nemocnice Krajská nemocnice Liberec

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama