reklama

Nemocnice se vracejí k plánovaným operacím. Přednost mají onkologičtí pacienti

České nemocnice se pomalu vracejí k běžným plánovaným operacím. Pacientů s covidem ubývá, proto na operační sály opět přicházejí zdravotníci, kteří byli převeleni na covidové jednotky. Nemocnice vybírají, kdo z pacientů na čekací listině dostane přednost. V současnosti ji mají onkologičtí pacienti.

reklama

Veronika Birčáková pracuje už 15 let jako instrumentářka na operačním sále. Po měsíci, který strávila na jednotce intenzivní péče pro covidové pacienty, se příští týden vrátí zpátky ke skalpelům. „Bude se mi trochu stýskat, protože kolektiv na JIP byl úžasný, ale těším se samozřejmě, že si zase zaoperuji,“ pochvaluje si zdravotní sestra Birčáková.

Počet pacientů s covidem klesl o polovinu

V liberecké nemocnici se počet pacientů s covidem za poslední dva týdny snížil z necelých dvou set téměř na polovinu, což znamená pozvolný návrat k normálu. „Sestry se nám budou vracet zpátky a už se na ně moc těšíme, protože si nedovedeme představit fungování bez nich,“ uvedla vrchní sestra chirurgických sálů Marie Fryaufová.

Situaci si pochvaluje i ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš. „Cítíme, že se zlepšuje, a moc si přejeme, aby se s plánovaným ukončením nouzového stavu operační aktivita vrátila na 60 až 70 procent stavu, na který jsme byli zvyklí,“ řekl Lukáš.

Na chirurgických sálech v Liberci obvykle provádějí zhruba třicet operací denně, v současnosti jich je přibližně třetina. Přednost nyní dostávají onkologičtí pacienti. Lidé, které trápí kýla nebo třeba artróza, si na zákrok ještě počkají. V liberecké nemocnici doufají, že standardní počet plánovaných operací zvládnou už na začátku příštího roku.

Tagy:
operace zdravotnictví Liberecký kraj koronavirus Richard Lukáš nemocnice Krajská nemocnice Liberec
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama