SVĚT FINANCÍ S TRINITY BANK, Lukáš Kovanda, Dušan Kunovský - 10.10. v 20:15
Ceny obytných nemovitostí za posledních deset let poprvé poklesly, informoval v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Nicméně dodal, že s největší pravděpodobností jsme už na určitém dnu a další výrazný pokles se nejspíše nedá očekávat.
„Aktuálně se stala opravdu nebývalá věc, protože podle čísel Eurostatu z minulého týdne došlo k meziročnímu poklesu cen obytných nemovitostí v České republice, jak těch tedy z druhé ruky, tak novostaveb, a to o necelá 3 procenta,“ uvedl Kovanda a dodal, že se jedná o první pokles za posledních zhruba deset let, nicméně je dost pravděpodobné, že jsme už na určitém dnu, co se klesání cen nemovitostí týče.
ČTĚTE TAKÉ: Ruský plyn zase v Česku? Jsme na konci trubky, spoléhat se na Katar není moudré, míní expert
Hořký výhled pro mladé. Na hypotéky nedosáhnou a spásu nenajdou ani v nájmu, varují experti
Mladé lidi nečeká v souvislosti s bydlením příliš růžová budoucnost, upozornili na to experti během středečního Summitu stavebního rozvoje v Praze, který uspořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj. Kvůli vysokým úrokovým sazbám totiž jen tak nedosáhnou na hypotéky. Odpovědí pro ně ale není ani nájemní bydlení, jelikož také zde je očekáván výrazný nárůst cen. Řešením je podle expertů pouze snížení úrokových sazeb.
Majitel největší developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský dodal, že je třeba rozlišovat, zda se jedná o sekundární trh, kde se prodávají starší byty a kde skutečně došlo k poklesu o nějakých deset procent oproti minulému období, či zda jde o primární trh, což jsou novostavby, které jsou energeticky úsporné, mají pětiletou záruku a jejich cenová úroveň se v podstatě drží.
Investice do bytu podle Kunovského stále patří mezi tu nejuchopitelnější a nejpřehlednější. „Protože byt se dá snadno koupit, snadno prodat, není zatížen daní z nabytí nemovitosti, je to přehledný statek, a navíc velice likvidní,“ uvedl všechny možné výhody investování do nemovitostí Kunovský.
A dodal, že je u nich i určitý potenciál dalšího růstu ceny. „Teď ceny sice stagnují, ale když se člověk podívá deset let zpátky, tak ten nárůst cen bytů v Praze je více než 150 procent, takže i do budoucna se dá očekávat,“ zmínil developer.
I když připustil, že u Prahy je nárůst cen zřejmě pravděpodobnější. „Praha přitahuje lidi i investory a i do budoucna se počítá s její urbanizací,“ uvedl důvody.
Kovanda navíc připomněl, že na pořízení vlastní nemovitosti má v současné době jen skutečně málo mladých rodin. A navrhl tak i jiné možnosti investice: „Investovat je také možné například do nemovitostních fondů do pozemků nebo do zemědělské půdy. Což jsou v průměru levnější investice než například byt,“ uvedl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ceny nemovitostí nebývale padají. Koupě se může vyplatit i s drahou hypotékou