Mladé lidi nečeká v souvislosti s bydlením příliš růžová budoucnost, upozornili na to experti během středečního Summitu stavebního rozvoje v Praze, který uspořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj. Kvůli vysokým úrokovým sazbám totiž jen tak nedosáhnou na hypotéky. Odpovědí pro ně ale není ani nájemní bydlení, jelikož také zde je očekáván výrazný nárůst cen. Řešením je podle expertů pouze snížení úrokových sazeb.
Drtivá většina Čechů by si přála bydlet ve vlastním. Dokazuje to průzkum agentury Ipsos, ve kterém v září odpovídalo 1000 respondentů. Jako prioritu mít vlastní bydlení uvedlo 82 procent z nich. Přestože se tedy stále více mluví o růstu významu nájemního bydlení, preferovalo by jej pouze 18 procent dotazovaných. Vyšší měsíční splátka, než je měsíční nájem, by navíc nevadila 77 procentům lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Praha nabobtná, dočká se statisíců obyvatel. Školy utrpí nedostatkem míst, hřbitovy nikoliv
Realita je přitom naprosto opačná. „V roce 2023 je objem úvěrů na bydlení nejnižší za posledních deset let,“ sdělil na summitu Miroslav Zetek, místopředseda představentstva Hypoteční banky.
Důvodem jsou podle něj stále vysoké úrokové sazby. „Dnes sice úvěrujeme za sazby, které jsou nižší než meziroční míra inflace, na druhou stranu si na to spousta domácností a mladých lidí dnes nesáhne. Důvodem je, že když stavím dům a jsem v pronájmu, tak mám jen omezené kapacity,“ dodal Zetek.
Hlaváček: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář
Praha se bude v blízké době potýkat s alarmujícím nedostatkem školních kapacit, vyplývá to z prognózy vývoje obyvatelstva, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Z části za to může například také rozrůstání Středočeského kraje, jehož obyvatelé využívají pražských škol a další vybavenosti, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na to upozornil náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Podle něj je nutné investovat kromě bytů také právě do školních kapacit.
Řešení však lidé nenajdou ani v nájemním bydlením. Také tam očekávají experti nárůst. „Dokud nedojde ke korekci úrokových sazeb směrem dolů, neuvidíme změnu na trhu. Zcela jistě uvidíme růst cen nájemného. Jakmile uvidíme mírné snížení úrokových sazeb, tak to bude mít velký psychologický efekt,“ vysvětlil na summitu ekonom Pavel Kliment ze společnosti KPMG. Ideální sazba by podle expertů měla klesnout na tři procenta.
To se však podle bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy nestane a lidé by se měli naučit s vysokými sazbami žít. „Psychologická hranice je nesmysl. Sazba kolem pěti procent už bude poměrně normální, lidé si na to zvyknou. Sazby, které by odpovídaly normálnímu stavu ekonomiky, by se měly blížit ke čtyřem procentům,“ vysvětlil na konferenci.
To však podle developerům logicky povede právě k růstu nájemného. „Pokud by to byly čtyři procenta, tak by logicky rostly nájmy. Nájemné bydlení není spasením,“ doplnil Kliment.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Počet obyvatel Prahy výrazně poroste. Do roku 2050 se v české metropoli zabydlí více než 1,6 milionu lidí