Ještě pár dní před olympijskými hrami v Pekingu se rozplynulo několik snů. Organizátoři spoléhají v době covidové na systém takzvané „uzavřené smyčky“, aby bylo co nejmenší riziko nákazy. Přesto je nemožné jí zcela zabránit. I proto, že někteří účastníci měli pozitivní test krátce po příletu. Dohromady zatím akce pod pěti kruhy eviduje 119 pozitivních testů.
Za neděli 37 a za sobotu 34 nových případů koronaviru spojených s olympijskou bublinou. Drtivá většina pozitivních testů pochází z doby krátce po příletu, přímo v dějišti se nakazilo minimum lidí. Poslední čtyři dny se pak rovnají 119 případům.
Nejde jen o sportovce, ale také členy podpůrných týmů, funkcionáře či osoby z médií. Zkrátka všechny, kteří na olympiádě nějakým způsobem participují a jsou odstřižení od veřejnosti.
Ale samozřejmě nejsledovanější jsou výsledky testování u sportovců. Smutný příběh napsala například biatlonistka Valerie Vasněcovová, u které je už nyní jasné, že do her v Pekingu nezasáhne. „Bohužel, můj olympijský sen zůstane jen snem. Jednou snad najdu sílu znovu povstat, ale to už bude o něčem zcela jiném,“ napsala na sociálních sítích členka ruské výpravy, kterou zatím trápí nákaza nejvíce. Hry vynechají i skeletonisté, stříbrný olympijský medailista Nikita Tregubov a jeho kolega Vladislav Semjonov.
V případě českého týmu si zatím covid došlápl pouze na trenéry.
Objevení nakažení spustili poplach mezi ostatními olympioniky. Zkrátka obava, že jejich soutěžení může skončit dříve, než vůbec začne, poté, co se léta pečlivě připravovali, je obrovská. „Jste tak vystresovaní, chcete se ujistit, že jste v takovém bezpečí, v jakém jen můžete být,“ řekl pro Reuters americký sáňkař Chris Mazdzer. „Zároveň však neexistuje způsob, jak být stoprocentně v bezpečí. Mnoho sportovců má právě teď pozitivní test a je to děsivé, protože jste strávili čtyři roky od posledních her tvrdou dřinou. A pak můžete o všechno v posledním týdnu, posledních pár dnech, přijít. To by byla tragédie,“ dodal Mazdzer.
Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.
Organizátoři her otevřeně uvedli, že v nadcházejících dnech lze očekávat další případy nákazy, píše deník The Guardian.
Demonstrace čínského ducha
Na hrách konajících se ve dnech 4. až 20. února se očekává asi 3000 sportovců spolu s trenéry, funkcionáři, delegáty federací a médii. „Uzavřená smyčka“ jim umožní se pohybovat pouze mezi ubytováním a olympijskými sportovišti oficiální dopravou, volně na veřejnost nesmí.
Bublina není celistvá, je rozdělena na tři „menší“ clustery. První se týká centra Pekingu, kde se konají disciplíny na ledě jako hokej, curling nebo krasobruslení. V druhé bublině budou sportovci soutěžící na pekingském předměstí Jen-čching, tedy například lyžaři nebo sáňkaři. Třetí bublina se pak týká sportovců ve městě Čang-ťia-kchou, kde své závodí freestyle lyžaři nebo biatlonisté.
Čínská státní média mezitím vychvalují své pořadatelské počiny. „Koronavirová opatření zimních olympijských her v Pekingu jsou ztělesněním úspěšných zkušeností země v boji s pandemií a také cílenou demonstrací čínského ducha a čínské síly,“ napsal například list People's Daily.