Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

„Je to extrémně stresující. Vlastně nevím, jestli jsem až do posledních měsíců někdy poznala opravdovou úzkost,“ prozradila pro CNN americká lyžařka Hannah Soarová. Usilování o to, aby se olympionici nenakazili, je psychicky ohromně náročné. Nikdo nechce přijít o sportovní sen kvůli tomu, že mu vyjde pozitivní test na koronavirus, ačkoliv třeba nepociťuje žádné příznaky. A pokud by dotyčného trápila obyčejná chřipka, rozhodně by to nebyla překážka pro to, aby zahodil čtyřleté snažení. Jenže COVID-19 vystaví stopku, ať už se dostaví v jakékoliv podobě.

Peking se prakticky poslední dva roky odstřihl od zbytku světa. V opatřeních postupně přidával na síle, snažil se co nejvíce minimalizovat výskyt viru SARS-CoV-2. Aby právě v těchto dnech – kdy do hlavního čínského města přilétají tisíce sportovců, novinářů a členů podpůrných týmů – vypadal jako bezpečná destinace, ve které je riziko nákazy víceméně nulové.

Striktní strategie udržela infekce a úmrtí na velmi nízké úrovni, ale také způsobila bolestivé uzamčení milionům obyčejných lidí, kteří se stali obětí covidově „dokonalých“ her. Navrch se nakonec ani nemohou na sportovní svátek podívat – čínské úřady vzkázaly, že vstupenky budou k dispozici pouze „vybraným skupinám“.

Tři clustery a speciální pruhy pro olympijské autobusy

Bublina – jakýsi údajně nepropustný svět – na olympiádě je pravděpodobně nejambicióznější svého druhu. Basketbalová NBA se pokusila o něco podobného v létě 2020, ​​když vytvořila karanténní zónu uvnitř Disney Worldu v Orlandu na Floridě. Ta byla navržena tak, aby udržela hráče a zaměstnance v bezpečí pro play-off. Ale to, o co si Peking přichystal – a už i praktikuje – je na úplně jiné úrovni.

Co všechno uzavřená smyčka obnáší? Účastníci z různých řad budou po celou dobu pobytu soutěžit, pracovat, jíst a spát, aniž by navázali jakýkoliv kontakt se širší čínskou populací. Ostatně obyvatelé dostali důrazné doporučení, aby v případě dopravních nehod olympijských vozů nijak nepomáhali, nechali veškerou asistenci na policii, hasičích či policii. Do bubliny spadá více než 70 hotelů, přičemž ty v pekingském centru jsou oplocené a přísně střežené policií. Uzamčený olympijský svět má dokonce svůj vlastní dopravní systém se čtyřmi tisíci vozidly určenými k transportu účastníků z místa na místo.

Je dlužno podotknout, že nejde o jednu ucelenou bublinu, je rozdělena na tři samostatné „clustery“. Tím prvním je logicky centrum Pekingu, kde se hrají například hokejové zápasy, koná se tam rovněž zahajovací i závěrečný ceremoniál. Druhý tvoří přilehlý okres Jen-čching, kde třeba bude na lyžích bojovat o medaili Ester Ledecká. Třetím je město Čang-ťia-kchou hostící například freestyle disciplíny nebo třeba u Ledecké oblíbený paralelní obří slalom na snowboardu.

Zmíněné tři zóny jsou propojeny vysokorychlostními tratěmi pro vlak i dálnicemi. Kvůli zachování co největší separace od zbytku světa jsou dokonce. Vlakové vozy rozděleny a autobusy sloužící v uzavřené smyčce mají speciálně vyznačené jízdní pruhy. Řidiči, jež nejsou součástí olympijských her a přejedou do těchto speciálních pruhů, budou pokutováni.

Aplikace na monitorování teploty

Už jen dostat se dovnitř bubliny s drakonickými opatřeními není automatickou věcí. Každý, kdo do ní chce vstoupit, musí být plně očkován, případně musí po příletu do Pekingu čelit 21denní karanténě, aby se mohl zúčastnit. Cesta začíná už 14 dní před odletem. Olympionici a všichni další cestující jsou povinni omezit interakce s ostatními, aby se vyhnuli riziku nákazy. Musí také používat aplikaci k monitorování tělesné teploty a každý den odpovídat na otázky týkající se jejich zdravotního stavu. Údajně je tato aplikace náchylná k úniku dat, proto některé výpravy nařídily svým sportovcům nechat osobní mobily doma a vybavily je zařízeními určenými jen pro olympiádu.

Těsně před nasednutím do letadla musí cestující absolvovat dva PCR testy. Vzhledem k tomu, že v Pekingu má aktuálně povolení přistávat jen pár běžných mezinárodních spojů, většina výprav využije – či už využila – speciální charterové lety. Po příjezdu je přivítají pracovníci v ochranných oblecích a podstoupí další test, než budou dopraveni do hotelu.

Testování pak bude pokračovat každý další den, který účastníci stráví v dějišti. V případě pozitivního výsledku bude sportovec či kdokoliv jiný odstraněn z bubliny. „Pacienti“ s příznaky budou odesláni k ošetření do určené nemocnice, zatímco asymptomatické případy zamíří do izolačního zařízení. Nebude jim dovoleno vrátit se do bubliny, dokud nezmizí všechny příznaky a dvakrát za sebou jim nepřijde zpráva „výsledek byl negativní“. To v překladu znamená, že takřka dozajista svoji soutěž zmeškají.

Hladkému a „covid free“ průběhu mají napomoct inovativní technologie. Například na stadionu pro lední hokej budou zaměstnanci po celý den nosit speciální teploměry v podpaží, které spustí poplach, pokud něčí teplota překročí 37,3 stupně Celsia. Uvnitř kantýny v hlavním mediálním centru připravují pokrmy roboti za skleněnými bariérami. Hotová jídla jsou pak spouštěna ze stropu pomoc automatických robotických ramen.

V pátek 4. února začnou zimní olympijské hry, které budou zcela jiné než všech 23 předchozích. Bude důmyslná bublina fungovat? Určitě do velké míry sportovce ochrání, ovšem je více než pravděpodobné, že covid několik mnohaletých snažení zmaří.

„Během letních olympijských her v Tokiu mělo pozitivní test 41 sportovců. Dvě desítky lidí musely ze soutěží odstoupit. S omikronem a ještě tvrdšími opatřeními je prakticky jisté, že někteří olympionici přijdou o šanci se ve svých soutěžích představit,“ podotýká Selina Wangová, reportérka CNN.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?
Sport

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

21:02

V obléhaném Mariupolu prozatím platí příměří

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Trápení reprezentace s Rakouskem dospělo až do nájezdů. Češi zapsali historickou prohru

Česká reprezentace po nepovedeném zápase se Švédskem na mistrovství světa dojem nenapravila. Spíše naopak. V duelu s rakouskými outsidery sice dlouho díky gólu Romana Červenky vedla, ale utkání za hranici základní hrací doby poslal brankou pár desítek sekund před koncem Brian Lebler. Po nájezdech se zrodila historická prohra národního týmu 1:2. S Rakouskem doposud na světových šampionátech neztratil ani bod.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.