Nenávistné projevy na Twitteru? Dejte mi příklad. Musk v rozhovoru znemožnil novináře BBC

Americký miliardář a podnikatel Elon Musk v rozhovoru s BBC musel čelit kritickým otázkám ohledně sociální sítě Twitter. Redaktor James Clayton se ho mimo jiné ptal na nárůst nenávistných projevů na této platformě, což však Musk otočil a začal se novináře tázat, zda mu může vyjmenovat alespoň jeden příklad. Konkrétní odpovědi se nedočkal. Zahraniční média se nyní shodují, že Musk britského novináře doslova „zničil“.

Clayton chtěl v průběhu rozhovoru, který byl údajně dojednán „velmi narychlo“, stočit svoji otázku na podle jeho slov „nárůst nenávistných projevů na Twitteru“ poté, co Musk společnost ovládl. Zjevně však nečekal Muskův odpor.

„O jakých nenávistných projevech mluvíte? Sám jste Twitter používal, vidíte tedy sám takový nárůst?“ začal se Musk tázat novináře s tím, že on sám nic takového nevnímá. Redaktor BBC odvětil, že v záložce „Pro vás“, která uživatelům nabízí příspěvky i od účtů, které ani nemusí sledovat, se mu čím dál více objevuje nenávistný obsah.

„Tak se ptám na příklady. Dáte mi jeden?“ reagoval Musk. Tím tvrdě zatlačil novináře do defenzivy. „To upřímně nemůžu. A to proto, že záložku ‚Pro vás’ už nepoužívám, protože se mi prostě nelíbí,“ odpověděl Clayton. Musk na něj i nadále tlačil. „Říkáte, že vídáte více nenávistného projevu, ale nezvládnete uvést žádný příklad, ani jeden. Tak jak můžete vidět ten nenávistný obsah?“ pokračoval Musk.

ČTĚTE TAKÉ: Další rána pro Teslu: Musk musí exzaměstnanci zaplatit miliony kvůli rasismu na pracovišti

Viditelně zaskočený novinář poté řekl, že twitterový účet od chvíle, co síť ovládl Musk, používal minimálně. Mínil tím posledních šest měsíců, Musk totiž Twitter převzal na konci října loňského roku. K tomu si jeden z nejbohatších lidí planety přisadil, že redaktor BBC i přes to nedokáže uvést jediný příklad.

„Nevíte, o čem mluvíte,“ zpražil dále Musk novináře a na jeho adresu dodal, že „lže“. „Řekl jste, že na Twitteru pozorujete nenávistný obsah a pak nezvládnete jmenovat jediný příklad. To je přece absurdní,“ prohlásil v rozhovoru.

V průběhu rozhovoru navíc Musk zaútočil na samotnou BBC. Britskou stanici osočil z „dezinformování o koronaviru“. „Cítí se BBC zodpovědná za šíření dezinformací o nošení roušek a vedlejších účinků vakcín?“ tázal se majitel Twitteru či společností jako Tesla a SpaceX Claytona. BBC navíc obvinil z toho, že pod tlakem britské vlády měnila své vysílání.

Nenávistné příspěvky na Twitteru jsou, zní z EU

Reakce na rozhovor na sebe nenechaly dlouho čekat. Americká i britská média se shodla, že Musk zpovídajícího novináře naprosto znemožnil. Britská televize SkyNews, která je přímou konkurencí BBC, doslova uvedla, že miliardář Claytona „zničil“.

Podobně zněly i titulky z dalších médií. Deník Daily Express napsal, že Musk novináře BBC „roztrhal“, deník The Independent pro změnu uvedl, že Muskovi se podařilo otočit kritiku kolem nenávistných tweetů na samotného redaktora. I další zahraniční média tvrdí, že miliardář novináře vyloženě znemožnil, popřípadě ho „ugriloval“.

Na druhou stranu však Twitter čelí sérii obvinění, že na platformě skutečně umožňuje vkládat nenávistné příspěvky a také tweety, jejichž obsah může porušovat zákony. Kupříkladu v minulém týdnu hrozil Twitteru německý Federální úřad pro spravedlnost (BfJ) pokutou ve výši 50 milionů dolarů kvůli údajné nedostatečné kontrole příspěvků na sociální síti. BfJ uvedl, že se na této síti v poslední době hojně objevují například osobní výhrůžky, lživá tvrzení či případy rasismu a antisemitismu.

Evropská unie pak vedení Twitteru doporučila, aby rozšířil kapacity svých kontrolorů, kteří mají na starost sledovat nenávistné projevy na síti.

Tagy: