Přípravy na sněmovní volby se rozjíždějí. Zatímco ve většině stran a hnutí bývá volebním lídrem předseda či předsedkyně strany, opoziční Piráti ho tradičně volí zvlášť. V minulých letech se jím opakovaně stával dlouholetý šéf strany Ivan Bartoš. Současný předseda a náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib sice na podzim avizoval, že do Sněmovny kandidovat nehodlá, postoj ale změnil. Jméno volebního lídra Pirátů se dozvíme v polovině února.
Piráti jsou po třech letech vládního angažmá v opozici a ve volebních modelech z posledních dvou měsíců se pohybují okolo šesti procent. V listopadu si zvolili nové vedení a nyní se připravují na volby do Poslanecké sněmovny.
ČTĚTE TAKÉ: Jednobarevná vláda není reálná, přiznala Schillerová. Spolupráci si ale neumí představit
Výběr celostátního lídra je zásadním momentem. Ten je totiž zároveň kandidátem strany na předsedu či místopředsedu vlády a zároveň stane v čele povolebního vyjednávacího týmu. Výběr začíná nyní. Z vyjádření mluvčí Pirátů Lucie Švehlíkové vyplývá, že oficiální kandidát zatím není. Nejpravděpodobnější ale je, že se jím stane některý z nejviditelnějších pirátských politiků.
Na post celostátního lídra se nabízí například první místopředseda strany Martin Šmída. „Zvažuji to. Chci se nejdřív poradit jak u Pirátů, tak u rodiny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podobně je na tom pirátská senátorka Adéla Šípová, která je jedinou zástupkyní strany v horní komoře. „Uvažuji o tom, rozhodnutá zatím nejsem,“ vzkázala pro CNN Prima NEWS. Naopak místopředsedkyně strany Hana Hajnová a poslankyně Klára Kocmanová redakci řekly, že kandidaturu v tuto chvíli nezvažují. „Jednání začne v nejbližších dnech, výsledek budeme znát 15. února. Já o tom v současné chvíli neuvažuji. Nepředpokládám, že by se to změnilo,“ řekla redakci Hajnová.
Hřib se voleb zúčastní
Zdeněk Hřib v listopadu uvedl, že se chce soustředit na politiku v hlavním městě a do Sněmovny kandidovat nehodlá. To už neplatí. „Voleb se zúčastním, ale ne jako lídr. Velice pravděpodobně mě najdete na pražské kandidátce někde vzadu,“ pronesl Hřib v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Definitivně vyškrtnout Hřiba ze seznamu možných lídrů ale určitě nelze.
Hřibův předchůdce a dlouholetý předseda Ivan Bartoš, jenž vedl Piráty 15 let, se na kandidátce zřejmě objeví. Zatím to ale nevypadá, že v roli lídra. „Předsednictvo se na mě obrátilo s tím, že by bylo dobré, abych kandidoval. Ještě to musím pořešit i s manželkou. Jestli bude poptávka, tak bych kandidátku podpořit chtěl. Jsem členem krajského sdružení v Ústeckém kraji, mám tam i kancelář. Je to jedna z variant. Ale ještě ani nebyla volba celostátního lídra, která proběhne na přelomu ledna a února,“ uvedl Bartoš pro CNN Prima NEWS.
Dále čtěte: Bartoš: Nemalá část ODS chce vládnout s ANO. S drahými byty jdou na ruku developerům
CNN Prima NEWS oslovila i zbývající členy vedení Pirátů, místopředsedkyni Olgu Richterovou a místopředsedu Michala Bláhu, i výrazného pirátského poslance Jakuba Michálka, zda budou usilovat o pozici lídra. „Zatím bez komentáře,“ vzkázal Michálek. Na vyjádření ostatních redakce čeká.
Proces volby lídra se změní
Oproti minulosti bude letošní volba předsedy Pirátů vypadat jinak, získat nominaci na celostátního lídra bude těžší. „Aktuálně je potřeba jen jedna nominace z kraje. Podle nových pravidel, která budou finálně potvrzena v pondělí 13. ledna, bude pro nominaci potřeba podpora desetiny členů strany a zároveň alespoň tří krajů. Krajské nominace budou zahájeny do konce tohoto týdne, celostátní nominace pak do 15. ledna,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí Pirátů Švehlíková.
Kandidáty lze navrhnout do 29. ledna. V polovině února se ve Zlíně sejde pirátské Celostátní fórum, na němž straníci celostátního lídra zvolí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mám čísla v hlavě, jsem chodící kalkulačka, řekla Schillerová. Ale rozbitá, opáčil Kupka