I přes současné výpadky v dodávkách zejména dětských léků proti respiračním nemocem a na snížení horečky lékárníci radí zachovat klid. Zásoby účinných sirupů by podle ministerstva zdravotnictví měly do Česka dorazit během několika dnů. Do té doby by prý rodičům nemocných dětí mohly posloužit rady našich babiček.
I přes současnou tíživou situaci s nedostatkem dětských léčiv Česká lékárnická komora (ČLK) radí hlavně nepanikařit. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že během následujícího týdne očekává dodávku 100 tisíc balení dětských sirupů. Dalších 200 tisíc by pak do Česka mělo přijít do Vánoc.
„Prosíme, buďte ohleduplní vůči ostatním pacientům i lékárníkům a nehromaďte doma zásoby,“ apelují lékárníci, protože léky musí zůstat k dispozici především pro aktuálně nemocné.
Podle dětské lékařky Hany Cabrnochové letos dorazila epidemie RS virů dříve, něž se čekalo. Dochází i ke kombinaci s dalšími infekčními onemocněními. Problémy hlásí také výrobci a distributoři medikamentů.
Co tedy dělat s nemocnými dětmi, pokud nemůžete sehnat adekvátní léky?
Pomoci by mohly babské rady
Lékárníci i „babské rady“ připouštějí účinnost zábalů a omývání houbou. Dítěti se v případě respirační nemoci doporučuje asi na 10 minut obalit hrudník a břicho do osušky namočené ve vlažné vodě. Ruce a nohy by se měly nechat volné. Při omývání houbou se radí teplejší, asi třicetistupňová voda. U dospělých se radí také vlažná sprcha.
„U malých dětí je nejjednodušší udělat zábal. Přechodně jim to teplotu sníží a uleví se jim. Za našich babiček byly zábaly zcela běžné a není to krok zpět,“ poradil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Chlíbek.
Pokud zábaly nefungují, používají se také octové punčochy. Pár ponožek namočte do roztoku šesti lžiček octa a půl litru vody. Vyždímejte je, navlékněte a lehněte si do postele. Po dvaceti minutách sundejte, a pokud se teplota nesnížila, můžete proces opakovat.
Proti horečce se používají také bylinkové odvary a čaje. Mezi nejúčinnější byliny patří heřmánek, zázvor, máta, meduňka, bezinka či pampeliška. Pomoci může také odvar z ovesných vloček. Stačí pouze několik lžic ovesných vloček zalít horkou vodu, nechat 20 minut odstát, scedit a po troškách pít.
Vysokou teplotu by mohl snížit také tvarohový zábal. Ten spočívá v tom, že si čelo, předloktí a chodidla namažete silnou vrstvou tvarohu a necháte 20 minut působit. Tvaroh by měl horko vtáhnout.
V případě, že by se horečku dlouho nedařilo snížit, neváhejte vyhledat lékaře. Zejména také ve chvíli, kdy dítě začne trpět křečemi, halucinacemi či zmateností nebo se mu těžko dýchá.