Ať pracujete v kanceláři, v továrně, na staveništi či jinde, pro všechna pracovní místa by mělo platit stejné pravidlo: Uklízejte po sobě. Nepořádek je častý nešvar mnoha zaměstnanců. Může přitom zapříčinit celou řadu problémů. Když pomineme možnost ostudy v ten nejméně vhodný okamžik, může také znamenat ohrožení bezpečnosti ostatních kolegů. O neuklizený materiál či jiné předměty totiž mohou například zakopnout a zranit se. S nepořádkem roste také nebezpečí, že se bude rychleji šířit případný požár.
Ano, snad všichni už jsme četli o tom, jak nepořádnost značí u člověka vysoké IQ i kreativitu. Nicméně všichni se shodneme, že trávit minimálně osm hodin denně v těsné blízkosti člověka, který na svém pracovišti kupí noviny, kelímky od kávy a obaly od svačin, je přinejmenším nepříjemné. Proto pokud se jedná o práci v kolektivu, měl by mít dotyčný vždy na paměti, že na pracovišti není sám.
Nejen, že se tak vyhnete zbytečným rozepřím, ale práce vám půjde lépe od ruky. „Čistá a uklizená pracoviště mají pozitivní vliv nejen na psychiku osob na pracovištích, ale celkovou produktivitu práce. Je proto nanejvýše důležité stanovit úklidu pracovišť jasná pravidla a tuto oblast v žádném případě nepodceňovat,“ uvádějí stránky Bozpforum.cz.
Kolega nepořádník nebo dokonce kolega špindíra se obvykle najde v každém kolektivu. Je proto důležité být důsledný a nenechat nešvar přerůst v hromadu odpadků. Ať už z pozice řadového kolegy či nadřízeného. Mimochodem zaměstnavatel má povinnost dohlížet na pořádek v zaměstnání ze zákona.
Pravidelná údržba a úklid musí být zajištěny ve všech místech, kde se při provozu pohybují lidé:
- v pracovních prostorách
- na chodbách a schodištích
- v místech, kde se jí a převléká
- v částech zázemí pro osobní hygienu
- v odpočinkových zónách
- na únikových a přístupových cestách
Bezpečí a pořádek jde ruku v ruce
„Je-li na pracovišti akceptován i sebemenší nepořádek jako normální věc, s velkou pravděpodobností se stanou samozřejmostí i jiná podstatně závažnější rizika a nebezpečí,“ píše se na webu bezpecnostprace.info.
Jak si platově stojíte aneb Berete stejně jako kolegové z oboru? Zjistit to je možné
Tahle otázka napadla během kariéry většinu zaměstnanců: Platí mi dost? Málokdo se ale dostane ke konkrétním a reálným informacím, které by ho dovedly k odpovědi. Způsoby, jak zjistit, jestli je vaše ohodnocení adekvátní nebo zda si lze říct o navýšení platu, existují. Jen vědět, jak na to.
Problémem může být například rozlité pití, odložená krabice, pohozené noviny, které se kupí, nebo zapomenuté nářadí a mnoho dalšího, co zůstane neuklizené. Všechno zmíněné představuje potenciální riziko. Někdo z kolegů může kvůli nepořádku uklouznout, zakopnout nebo na něj naopak může cokoli spadnout. Následkem bývají i poměrně vážné úrazy, které vyžadují náročnou léčbu.
Web Bozpforum.cz v této souvislosti připomíná pracovní úraz zaměstnance v kanceláři, který uklouzl na prázdné EUR složce, pohozené na koberci v kanceláři. „Při pádu se rukou snažil chytit stolu. To se mu však nepodařilo a zápěstí si napíchl na ostrý roh stolu, čímž si způsobil velkou, hlubokou otevřenou ránu s masivním krvácením,“ varuje web.
Dalším nezanedbatelným rizikem je požár, který se díky nepořádku rychleji šíří.
Úklid pracoviště je náročná disciplína
Úklid vyžaduje nejen smysl pro pořádek. Potřeba je při něm také schopnost organizace. Také proto je úklid častou součástí pracovních školení. „Pracovníci musí vědět, jak bezpečně pracovat s produkty, které používají. Musí také vědět, jak chránit ostatní pracovníky, například umístěním bezpečnostních cedulí (např. „Pozor mokrá a kluzká podlaha“) a hlášením jakýchkoliv neobvyklých podmínek,“ upozorňuje web Bezpečnost práce.
Máte v práci nepořádného kolegu, který nechce vzít na vědomí vaše opakované žádosti o udržování pořádku? Dejte mu přečíst tento článek. Pokud ani to nepomůže, přizvěte na pomoc nadřízeného. Ten je povinen zařídit přehlednost a čistotu na pracovišti.