Nejznámější plavidlo světa s tragickým osudem – Titanic – si lidé budou moci prohlédnout i ve 21. století, a to v Číně. Identický model ve své době největší osobní lodi se však jen tak nepotopí, své místo totiž bude mít v zábavním parku Romandisea. Kopie bude trvale ukotvena v nádrži na řece Qijiang několik set kilometrů od moře a návštěvníci v ní budou moci i přespat.
Loď nese název „Unsinkable Titanic“, v překladu se tak jedná o Nepotopitelný Titanic. Mimo názvu dvě lodě spojují i přesné parametry a vnitřní uspořádání. Stejně jako originál bude mít kopie na délku 269,06 metru a na šířku 28,19 metru, píše web CNN. Návštěvníci, kteří si budou chtít zažít, jak si lidé do osudného střetnutí s ledovcem užívali plavby, budou mít navíc možnost na lodi přenocovat.
Nejedná se však o levnou záležitost. Jedna noc na replice návštěvníky vyjde v přepočtu na sedm tisíc korun. Luxusní interiéry, taneční sál, kajuty nebo například tělocvičnu však budou moci lidé vidět i v rámci prohlídky. „Návštěvníci pocítí luxus a slávu Titanicu. Prohlídka začne na mole, také děláme repliku Southamptonského přístavu z dané doby. Součástí jsou také parní motory, kokpit, bazén, tělocvična,“ uvedl investor Su Šao-ťün.
Replika vyšla na tři miliardy korun
Zábavní park se nachází v okrese Daying v provincii S’-čchuan. A právě legendární parník bude jeho středobodem. Číňané si legendární filmové zpracování tragédie v kontrastu s romantickou láskou v roce 1997 zamilovali. Z toho důvodu chtějí investoři na slavnostní otevření parku pozvat i představitele Jacka a Rose – Leonarda DiCapria a Kate Winslet.
Termín zprovoznění parku dosud nebyl zveřejněn, investoři však očekávají, že se největší lákadlo, tedy replika Titanicu, po sedmi letech dostaví letos. Jeho výstavba vyšla na více než tři miliardy korun, provozovatelé a investoři však věří, že se jim peníze rychle vrátí. „Loď se nachází v západní části Číny, nedaleko velkých měst Čcheng-tu a Čchung-čching. Očekáváme, že přijede dva až pět milionů turistů každý rok,“ doplnil investor Su Šao-ťün.
Parník Titanic není jedinou replikou, kterou se Čínané pyšní. Technologický gigant Huawei postavil v přepočtu za 32 miliard korun pro svých 25 tisíc zaměstnanců kampus, ve kterém jsou kopie budov z dvanácti evropských měst. Na své by si přišli i Češi, v komplexu se nachází například zámek Český Krumlov s ikonickou kulatou věží. Zaměstnanci se však mohou ocitnout i v Oxfordu, Paříži, Heidelbergu, Boloni nebo Lucemburku. Vše spojuje speciální vlak.