Justiční omyl, nepřijatelné rozhodnutí, hluboké zklamání. Tak reaguje svět profesionálního sportu i Bílý dům na čtvrteční verdikt moskevského soudu, který poslal americkou basketbalistku Brittney Grinerovou na devět let do vězení kvůli údajnému pašování drog.
„Byla to chyba. A doufám, že vaše rozhodnutí pro mne nebude znamenat konec života,“ řekla Grinerová se slzami v očích soudkyni před vynesením verdiktu. Basketbalistka soudní síň podle Reuters opustila v poutech se slovy: „Miluji svoji rodinu.“
Komisionářka basketbalové ligy WNBA Cathy Engelbertová a šéf NBA Adam Silver vydali v reakci na odsouzení jejich sportovní hvězdy společné prohlášení. V něm se opřeli do přístupu ruské justice.
„Čvtrteční rozsudek je neoprávněný a nešťastný, ale nikoli nečekaný. Brittney Grinerová zůstává neprávem zadržena. Závazek WNBA a NBA k jejímu bezpečnému návratu neochabuje a doufáme, že se blížíme ke konci tohoto procesu, jehož cílem je konečně přivést BG domů do Spojených států,“ zaznělo v prohlášení.
K mimořádně tvrdému soudnímu verdiktu se rovněž vyjádřil basketbalový tým Grinerové, Phoenix Mercury. „I když jsme věděli, že soudní proces nikdy nepřivede naši kamarádku domů, čtvrteční rozsudek se stal střízlivým milníkem v noční můře, kterou prožívá naše sestra BG už 168 dní. Stále pro ni máme zlomená srdce. Zůstáváme vděční státním úředníkům, kteří každý den pracují na jejím návratu k rodině a k nám,“ uvedl ženský tým na sociálních sítích.
„Věříme, že stát udělá vše pro to, aby ukončil její neoprávněné zadržení. Každý den nás inspiruje síla BG a jsme neochvějně odhodlané držet v popředí zájmu veřejnosti, dokud se bezpečně nevrátí na americkou půdu. Nedovolíme, aby se na ni zapomnělo. My jsme BG,“ vzkázaly spoluhráčky na konci příspěvku.
Zuří i Bílý dům, žádá svobodu pro sportovkyni
„Odsouzení americké občanky Brittney Grinerové je jen dalším připomenutím toho, co svět už ví. Rusko Brittney zadržuje neprávem,“ prohlásil také americký prezident Joe Biden. „Je to nepřijatelné a vyzývám Rusko k jejímu okamžitému propuštění,“ dodal.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že devítiletý trest „umocňuje nespravedlnost jejího zatčení“. „Budeme nadále pracovat na tom, abychom Brittney a rovněž neprávem zadrženého Paula Whelana dostali domů,“ dodal ministr. Mluvčí rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby řekl, že Blinken se ve věci pravděpodobně obrátí na svůj ruský protějšek Sergeje Lavrova.
Podle agentury AP by po odsouzení Grinerové mohlo dojít na výměnu vězňů, kterou spolu projednávali americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Zdroj: AP
Americká chargé d'affaires v Moskvě Elizabeth Roodová rozsudek označila za „justiční omyl“. Roodová hovořila před soudní síní, kde byla jednatřicetiletá Grinerová odsouzena poté, co u ní byly na moskevském letišti Šeremetěvo v únoru objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Basketbalistka se hájila tvrzením, že je zabalila nedopatřením.
Prokuratura při závěrečném vystoupení požádala o takřka nejpřísnější trest. Možným maximem bylo deset let. Agentura AFP uvedla, že obhájci Grinerové se hodlají proti rozsudku, který označili za nesmyslný, odvolat.
Grinerová je předmětem vyjednávání o výměně vězňů mezi Moskvou a Washingtonem. Spojené státy nabízejí výměnu Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si odpykává trest v USA. Výměna vězňů byla i tématem nedělního rozhovoru ministrů zahraničí Blinkena a Lavrova. Jejich jednání nicméně nepřineslo jasný výsledek.