Nepřijatelné, jsme Ruskem zklamáni. Svět zuří kvůli tvrdému trestu pro basketbalistku z USA

Justiční omyl, nepřijatelné rozhodnutí, hluboké zklamání. Tak reaguje svět profesionálního sportu i Bílý dům na čtvrteční verdikt moskevského soudu, který poslal americkou basketbalistku Brittney Grinerovou na devět let do vězení kvůli údajnému pašování drog.

„Byla to chyba. A doufám, že vaše rozhodnutí pro mne nebude znamenat konec života,“ řekla Grinerová se slzami v očích soudkyni před vynesením verdiktu. Basketbalistka soudní síň podle Reuters opustila v poutech se slovy: „Miluji svoji rodinu.“

Komisionářka basketbalové ligy WNBA Cathy Engelbertová a šéf NBA Adam Silver vydali v reakci na odsouzení jejich sportovní hvězdy společné prohlášení. V něm se opřeli do přístupu ruské justice.

„Čvtrteční rozsudek je neoprávněný a nešťastný, ale nikoli nečekaný. Brittney Grinerová zůstává neprávem zadržena. Závazek WNBA a NBA k jejímu bezpečnému návratu neochabuje a doufáme, že se blížíme ke konci tohoto procesu, jehož cílem je konečně přivést BG domů do Spojených států,“ zaznělo v prohlášení.

K mimořádně tvrdému soudnímu verdiktu se rovněž vyjádřil basketbalový tým Grinerové, Phoenix Mercury. „I když jsme věděli, že soudní proces nikdy nepřivede naši kamarádku domů, čtvrteční rozsudek se stal střízlivým milníkem v noční můře, kterou prožívá naše sestra BG už 168 dní. Stále pro ni máme zlomená srdce. Zůstáváme vděční státním úředníkům, kteří každý den pracují na jejím návratu k rodině a k nám,“ uvedl ženský tým na sociálních sítích.

„Věříme, že stát udělá vše pro to, aby ukončil její neoprávněné zadržení. Každý den nás inspiruje síla BG a jsme neochvějně odhodlané držet v popředí zájmu veřejnosti, dokud se bezpečně nevrátí na americkou půdu. Nedovolíme, aby se na ni zapomnělo. My jsme BG,“ vzkázaly spoluhráčky na konci příspěvku.

Zuří i Bílý dům, žádá svobodu pro sportovkyni

„Odsouzení americké občanky Brittney Grinerové je jen dalším připomenutím toho, co svět už ví. Rusko Brittney zadržuje neprávem,“ prohlásil také americký prezident Joe Biden. „Je to nepřijatelné a vyzývám Rusko k jejímu okamžitému propuštění,“ dodal.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že devítiletý trest „umocňuje nespravedlnost jejího zatčení“. „Budeme nadále pracovat na tom, abychom Brittney a rovněž neprávem zadrženého Paula Whelana dostali domů,“ dodal ministr. Mluvčí rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby řekl, že Blinken se ve věci pravděpodobně obrátí na svůj ruský protějšek Sergeje Lavrova.

Americká chargé d'affaires v Moskvě Elizabeth Roodová rozsudek označila za „justiční omyl“. Roodová hovořila před soudní síní, kde byla jednatřicetiletá Grinerová odsouzena poté, co u ní byly na moskevském letišti Šeremetěvo v únoru objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Basketbalistka se hájila tvrzením, že je zabalila nedopatřením.

Prokuratura při závěrečném vystoupení požádala o takřka nejpřísnější trest. Možným maximem bylo deset let. Agentura AFP uvedla, že obhájci Grinerové se hodlají proti rozsudku, který označili za nesmyslný, odvolat.

Grinerová je předmětem vyjednávání o výměně vězňů mezi Moskvou a Washingtonem. Spojené státy nabízejí výměnu Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si odpykává trest v USA. Výměna vězňů byla i tématem nedělního rozhovoru ministrů zahraničí Blinkena a Lavrova. Jejich jednání nicméně nepřineslo jasný výsledek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.