Stát musí snížit míru nejistoty, která vede českou ekonomiku k samovolnému lockdownu. Neschopnosti vlády připravit se na druhou vlnu epidemie si už všiml i Mezinárodní měnový fond, který zhoršil výhled pro tuzemské hospodářství. „Investoři nám méně věří, krize bude vleklejší a táhlejší, než jsme mysleli,“ řekla rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová v úterním vydání pořadu 360 stupňů na televizní stanici CNN Prima NEWS.
Nerudová mimo jiné reagovala na projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Podle ní byl srozumitelný, s dávkou empatie, sebereflexe a nastíněním nějaké strategie, jak bude vláda s nákazou koronaviru bojovat. „Klíčové bylo slyšet slib, že budou zveřejněna všechna data a modely používané pro predikce. Jedině tak můžeme získat důvěru v přijímaná opatření. Jen tak může stát přispět k poklesu vysoké míry nejistoty v ekonomice,“ řekla Nerudová.
COVID-19 je pro Babiše rizikem, komunikaci nezvládá, říká komentátor Buchert
Koronavirus je pro premiéra Andreje Babiše (ANO) rizikem. Nezvládá kvůli němu totiž komunikaci s veřejností, řekl komentátor Reflexu Viliam Buchert v CNN Prima NEWS. Ve vysílání vystoupil i novinář Mladé fronty DNES (MfD) Petr Kolář, který řekl, že vládní ministři se v pondělí večer hádali o opatřeních a například vůbec nemělo dojít k zavření restaurací.
Právě nejistota může napáchat značné ekonomické škody a v konečném důsledku může vést ke spontánnímu lockdownu České republiky. Lidé se budou pod vlivem šíření nákazy obávat budoucnosti a omezí nákupy, čímž prohloubí ekonomickou krizi a oddálí oživení českého hospodářství.
Stát peníze na pomoc má
Nepřipravenosti vlády na druhou vlnu pandemie si všiml i Mezinárodní měnový fond, který ve svém aktuálním výhledu zhoršil predikci ekonomického vývoje v Česku. „Říká nám to, že nám investoři méně věří a že krize bude vleklejší a táhlejší, než jsme mysleli. Odráží to neschopnost vlády připravit se na druhou vlnu na rozdíl od vlád jiných zemí, které půl roku připravovaly strategické plány. MMF to pouze reflektuje,“ dodala Nerudová.
Podle rektorky brněnské Mendelovy univerzity vláda měla spolu s představováním nových protiepidemických opatření předložit programy podpory pro zasažené sektory. „Nestalo se tak. Zásah na jaře byl pro určité sektory hodně tvrdý. Je třeba, aby jim stát byl ochoten a schopen pomoci i nyní. Finanční prostředky na to jsou, stát si pouze musí stanovit priority, kam bude dávat peníze. Dnes směřují do projektů, kde nejsou potřeba,“ řekla členka skupiny KoroNERV-20.
Nerudová se obává, že se přesto zřejmě zvýší nezaměstnanost v sektorech označovaných jako HOREKA (hotely–restaurace–kavárny) a že se také může zhoršit situace samoživitelů a samoživitelek. Také na ty podle ní musí stát myslet.