reklama

Prymula: Opatření se mohou zdát šikanózní. Ale víme, co děláme

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předstoupil v úterý večer před občany s více než dvacetiminutovým televizním projevem, ve kterém se snažil vysvětlit důvody tvrdých opatření, které v pondělí vyhlásila vláda. Řekl, že není možné efektivně bojovat proti epidemii bez ekonomických a sociálních dopadů. Podle ministra je jisté, že dojde k nárůstu úmrtí.

reklama

„Je přirozené, že nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje. Že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě. I já jsem jen člověk a umím se do těchto pocitů vžít,“ prohlásil Prymula na úvod.

K tématu

Žádnou epidemii však podle něj nikdy nelze zkrotit bez ekonomických a sociálních ztrát. „Není pravda, že volba stojí mezi ekonomikou a zdravím. Ekonomika funguje, jen když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé se ze strachu před virem nezavírají doma,“ uvedl ministr.

Stav v Česku se podle Prymuly prudce zhoršuje a nárůst počtu případů je celosvětově jeden z nejvyšších. Dodal, že jeho hlavním úkolem je dostat epidemii pod kontrolu. Zároveň upozornil, že neexistuje přesvědčivý důkaz, že došlo k oslabení viru.

„Vím, že přijetí omezujících opatření vyvolalo velkou vlnu kritiky a nevole a že občané často vnímají některá opatření jako nelogická nebo dokonce šikanózní. Věřte ale, že pokud bychom nereagovali, tak by se šíření viru vymklo jakékoli kontrole. Prosím, věřte nám, opravdu víme, co děláme a proč to děláme,“ řekl Prymula.

Rozvolňování bude možné

Slíbil, že ministerstvo bude monitorovat dopady jednotlivých opatření a vyhodnocovat, jestli jsou funkční. „Proto jasně říkám, že bude-li to situace umožňovat, budeme opatření, která nebudou nutná, okamžitě uvolňovat. Zatímco uvolňování všech opatření bude záviset na parametrech vývoje epidemie, jako je například reprodukční číslo, docházku na první stupeň znovu otevřeme bez podmínek již druhého listopadu,“ vysvětlil Prymula.

„Modely ukazují, že v následujících týdnech dojde k výraznému nárůstu hospitalizací, těžkých případů průběhu nemoci, a nárůst jednotlivých úmrtí je takřka jistý. Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ řekl.

Prohlásil také, že se chce vyhnout úplnému lockdownu. To je možné pouze v případě, že všichni budou nařízení respektovat. „Nečiní mi skutečně žádné potěšení vydávat permanentní zákazy a omezení, a pokud tak činit musím, je to jen proto, abychom se vyhnuli celoplošnému lockdownu,“ uvedl Prymula.

Výzva „Společně“

Ministr vytvořil jakousi národní výzvu, kterou pojmenoval „Společně“. Základem je robustní posílení kapacity lůžek pro pacienty s nemocí COVID-19, plošně testovat a změnit způsob komunikace.

„S okamžitou platností vydávám nařízení ministra k vyčlenění kapacity intenzivní péče v nemocnicích, cílem je vyčlenění kapacit až na 10 tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity COVID pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče,“ konstatoval Prymula. Zajistit chce dofinancování zvýšení kapacit nemocnic.

K tématu

Podle Prymuly by se měla začít používat metoda testování na bázi antigenních testů. „Tyto testy jsou rychlé, levnější a snadné. Prakticky umí ukázat výsledek testu do 15 minut, testování je pro všechny občany zdarma, ale zejména nám umožní – laicky řečeno – zachytit obrovskou množinu infekčních, tedy příznakových pacientů,“ vysvětlil ministr.

Prymula uznal, že vláda i on sám má slabinu v komunikaci. „Sebekriticky přiznávám, že způsob komunikace působí často dojmem nesrozumitelnosti, často nelogičnosti a někdy možná až šikany. Ve skutečnosti tomu tak není. Je to do velké míry dáno tím, že epidemiologie je exaktní vědou založenou na tvrdých číslech, faktech a grafech. Zvenčí se může jevit nelogická, ale jde nám o celou populaci naší země,“ prohlásil. Zároveň občanům doporučil, aby sledovali jeho twitterový účet.

Prymula: Když jsme zavřeli školy, museli jsme i restaurace

Prymula v projevu obhajoval v pondělí představená opatření vlády. Například omezení setkávání lidí na šest osob. „Je to nutné, abychom snížili počet kontaktů ve společnosti, abychom například omezili setkávání žáků, kteří nemohou chodit do školy,“ řekl.

Připustil sice, že se v gastronomii příliš lidí nenakazilo, dali však při rozhodování na názor odborníků. „Také jsme naslouchali sociologům, kteří správně řekli, že pokud bychom zavřeli školy a nikoliv restaurace, tak bychom vyslali silně negativní vzkaz celému národu, že nám nezáleží na vzdělání. Souhlasím s nimi,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

„Bez vás, bez každého z vás, bez vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají svůj smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme,“ uzavřel ministr zdravotnictví Roman Prymula svůj televizní „projev k národu“.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.

Andrej Babiš

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Očkovací místa se s nynějším nedostatkem vakcín proti koronaviru musí vypořádat sama. Prohlásil to po návštěvě vakcinačního centra při FN Královské Vinohrady premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také informoval o změnách v registračním systému, které podle něj výrazně ulehčí přihlašování seniorů. Podle předsedy vlády se nově senioři nebudou muset do systému „dobývat“ a druhý PIN kód jim přijde rovnou s konkrétním termínem očkování.

Fenomén Bitcoin: Co jste chtěli vědět o kryptoměně, ale báli jste se zeptat
Další tři týdny v tvrdém lockdownu. Vláda povolila jen jesle
Úleva pro mediky a jejich rodiny. Poslanci rozhodli o zachování finančních dávek
Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Nevzdáme to. Kultura a zavřené podniky spojily síly, umělci vystoupili ve výlohách
Další články
reklama
reklama