Nesnesitelná vedra: Ptáci vyskakují z hnízd, ježci a veverky jsou dehydrovaní

Kvůli vysokým letním teplotám pracovníci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy přijímají více zvířat, nejčastěji jsou vyčerpaná a dehydrovaná. V posledních dnech se do stanice dostalo například více rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z rozpálených hnízd. ČTK to řekla vedoucí ošetřovatelka stanice Zuzana Pokorná. Lidem pracovníci doporučují pokládat na zahrady mělké misky s vodou, aby se zvířata mohla napít a osvěžit.

„Pokud je extrémní počasí, například déle trvající horko a sucho nebo naopak prudké bouřky a průtrže deště, příjem pacientů v naší záchranné stanici se zvyšuje,“ uvedla Pokorná. Nejčastěji se podle ní jedná o vyčerpané a dehydrované živočichy, většinou mláďata, ale i kojící samice. Dále se to týká mláďat, která kvůli horku vyskočí z rozpálených hnízd nebo jim naopak při prudké bouřce spadne hnízdo, dodala.

„V posledních dnech, kdy jsou vysoké teploty, přijímáme zvýšený počet rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z hnízd,“ sdělila Pokorná. „Více máme také veverčat. A také mnoho osiřelých mláďat, kterým matku buď srazilo auto nebo uhynula kvůli jinému zranění,“ dodala. Do stanice se pak podle ní dostalo také několik zcela vyčerpaných a dehydrovaných ježčích samic.

Čeká nás další horký víkend 🥵. Prosíme, myslete na volně žijící živočichy. Větší mělká miska s vodou (pravidelně vyměňovanou a doplňovanou) umístěná na zemi na zahradě může mnoha živočichům zachránit život 💦.

Posted by Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy on Friday, July 19, 2024

Mělké misky s vodou mohou zachránit život

Pokud chtějí lidé v horkých dnech volně žijícím zvířatům pomoci, mohou podle Pokorné pokládat misky s vodou na zahradách a jiných místech. „Ideální jsou větší mělké misky, například velké misky pod květináče, umístěné přímo na zemi. Ne tedy na vyvýšeném místě. Aby k nim měli přístup i živočichové, kteří se pohybují jen po zemi, jako ježci a ještěrky,“ popsala. Ptáci ocení vodu nejen k pití, ale i ke koupání, které je pro ně nezbytné při péči o jejich peří, řekla. Vodu je potřeba denně vyměňovat a misky čistit, aby voda nezelenala a nebyla naopak závadná.

Vyzvala také Pražany, aby si v tomto období, kdy jsou v přírodě mláďata, hlídali své domácí mazlíčky. „Mláďata jsou bohužel snadnou kořistí pro psy a kočky, nejsou ještě tak obratná, aby jim unikla. Ideální je kočky nepouštět v tomto období vůbec ven a psy mít pod přímým a neustálým dohledem,“ uvedla.

Nepolévat vodou

Pokud se najde apatický živočich, NIKDY jej nepolévejte vodou, ani voda do zobáku nemusí udělat dobře. Vždy je nutné zavolat a jednat dle instrukcí dispečera. Třeba na lince 774155155.

Smrtelná nebezpečí

Léto patří pro volně žijící živočichy k náročným obdobím. Většina zvířat v té době pečuje o potomstvo, a tak musí živit nejen sebe, ale i mláďata. Jsou tedy více v pohybu, častěji překonávají silnice a podobně. Kromě vysokých teplot tak i tento aspekt podle Pokorné přináší více zranění a často i kolizí s člověkem a jeho civilizací, jako jsou nárazy do prosklených ploch nebo zmíněné střety s domácími mazlíčky. Skleněné plochy, ve kterých se ještě navíc odráží zeleň, jsou pro ptáky ty nejnebezpečnější. Stačí přitom koupit polepy na okna a ptáci se jim tak vyhnou. Základem není tvar nálepky, ale to, v jaké vzdálenosti od sebe je nalepíte. Ideální je rozmezí do 10 centimetrů. Jestli to bude silueta ptáka, kolečko nebo lísteček je jedno.

Pozor dávejte i na bazény a sudy s vodou, často v nich umírají zvířata ve snaze se napít. Bazény by měly být v době vaší nepřítomnosti (to i přes noc) zakryty. Ideálně do nich můžete umístit schůdky nebo rampu, po kterých se spadlé zvíře z bazénu dostane ven. Do sudů na dešťovou vodu je ideální vložit plováky.

Pokud najdete volně žijícího živočicha, který potřebuje pomoc, vždy nejdříve kontaktujte záchrannou stanici a poraďte se.

Tagy: