Jak uspět a najít novou cestu? Příslib změny s železnou pravidelností přináší začátek roku – nový start, čistý štít a velké cíle. Podle statistik si novoroční předsevzetí dává téměř polovina Čechů. Ovšem vydrží je plnit jen deset procent z nich. Proč tomu tak je a jak překonat překážky, které nás na cestě za cíli čekají? Právě o tom mluvila mentální koučka Pavlína Hlučková s moderátorem Tomášem Hauptvogelem v 10. díle pořadu ITN ONAIR.
Proč si lidé dávají předsevzetí? „Nový rok vnímáme jako příležitost začít znovu. Lidé mají pocit, že dostávají čistý štít,“ vysvětluje Pavlína Hlučková. Dodává, že předsevzetí funguje jako pomyslná „berlička“ – nástroj motivace, který nás zavazuje vůči sobě samým.
Otázkou ale zůstává, proč se většině lidí nepodaří svá předsevzetí dodržet. Podle Hlučkové je důležité pochopit, proč si daný cíl stanovujeme. „Pokud děláme něco jen proto, abychom se zalíbili ostatním, ztrácí to pro nás smysl,“ zdůrazňuje a doplňuje: „Pokud ale víme, že to děláme pro sebe, že nám to přinese pozitivní emoce, máme mnohem větší šanci uspět.“
Malé kroky vedou k velkým změnám
Jedním z důvodů, proč lidé svá předsevzetí vzdávají, je nerealistické očekávání rychlých výsledků. „Žijeme v době, kdy máme vše okamžitě – chceme rohlík, zajdeme do obchodu. Ale životní změny nejsou instantní,“ upozorňuje Hlučková.
Klíčem k úspěchu je podle ní rozdělit velký cíl na malé kroky a odměňovat se za každý dílčí úspěch.
„Náš mozek miluje odměny. Když dostáváme zpětnou vazbu v podobě malých úspěchů, udržíme si motivaci déle,“ říká koučka.
Jako příklad uvádí cestu k rekvalifikaci: „Pokud si řeknete, že se chcete stát programátorem, je lepší začít s konkrétním krokem – například přihlásit se do kurzu IT a postupně se učit. Než se pustíte do velkých plánů, musíte nejprve zvládnout základy.“
Jak překonat neúspěch a nenechat se odradit?
Každý, kdo se rozhodne pro životní změnu, se někdy setká s překážkami. Podle Hlučkové je zásadní mít tzv. „silné proč“ – jasný důvod, proč jsme se rozhodli do cíle pustit. „Pokud vás žene vlastní nadšení, první neúspěch vás nezastaví,“ vysvětluje v pořadu ITN ONAIR.
Důležité je také nebrat chyby jako selhání, ale jako příležitost učit se. „Když se vám nepodaří zvládnout první testovací projekt, neznamená to, že nemáte na IT. Naopak – každá překážka vás posune dál,“ říká koučka a dodává: „Většina úspěšných lidí prošla mnoha pády. Právě proto jsou tam, kde jsou.“
Podpora okolí a komunita
Překonání těžkých chvil je jednodušší, když máte podporu lidí kolem sebe. „Je dobré mít někoho, kdo vám poradí nebo vás povzbudí,“ říká Hlučková a zdůrazňuje význam komunity. Právě v ITnetwork, největší IT akademii v Česku, tvoří studenti i lektoři komunitu, kde se účastníci kurzů mohou kdykoliv obrátit na ostatní. „Nebojte se zeptat, sdílet své nezdary i úspěchy – právě sdílení zkušeností je klíčem k růstu,“ říká koučka.
Spoluzakladatel ITnetwork David Jančík k tomu dodává:
„Naším cílem je vytvořit prostředí, kde se lidé cítí podporovaní a motivovaní k tomu, aby se vzdělávali a objevovali své silné stránky.“
Jak si správně nastavit cíle?
Podle odborníků je důležité, aby naše cíle byly realistické a jasně definované. „Není dobré si dávat příliš vzdálené nebo nereálné cíle, jako že poletím na Mars. Ale přihlásit se do rekvalifikačního kurzu, který vám otevře dveře do IT, je dosažitelný cíl,“ říká Hlučková.
Zásadní je také flexibilita a schopnost přizpůsobit se situaci. „Neznamená to, že když vám něco nevyjde napoprvé, máte to vzdát. Hledejte jiné cesty, zeptejte se na radu, přiznejte si, že něco nevíte,“ doporučuje koučka a upozorňuje na důležitost práce se svými emocemi.
ČTĚTE TAKÉ: Nejčastější mýty o IT: Není pro ženy a je k němu potřeba ovládat matematiku
Najděte své silné stránky a budujte na nich
Hlučková v rozhovoru připomněla, že lidé jsou často vychováváni k tomu, aby pracovali hlavně na svých slabinách. „Učí nás napravovat nedostatky místo toho, abychom rozvíjeli to, co nám jde,“ říká. Doporučuje proto zaměřit se na své silné stránky: „Sepište si činnosti, které vás baví a ve kterých se cítíte dobře. Nebojte se zeptat ostatních, v čem jste dobří.“
Když se chcete rekvalifikovat, ale nevíte, kde začít
Pokud uvažujete o změně kariéry, ale nejste si jistí svými schopnostmi, věřte, že samotná vášeň pro obor může být vaší silnou stránkou. „To, že vás něco láká a baví, je skvělý začátek,“ potvrzuje Hlučková. V rámci rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů ITnetwork můžete objevit svůj talent a získat potřebné znalosti pro start nové kariéry.
Nejlepší čas na změnu je teď!
Novoroční předsevzetí jsou příležitostí, jak vykročit na novou životní cestu. Pokud jste se rozhodli začít, nebojte se překážek. Jak říká Hlučková: „Buďte zvídaví, aplikujte nové znalosti a vytrvejte. S každým malým krokem se přibližujete svému cíli.“
Pokud chcete změnit kariéru a posunout se směrem k IT, může být právě kurz Software tester od ITnetwork vaší vstupenkou do světa nových příležitostí. Kurz trvá jen šest víkendů a nabízí vše potřebné – od základů až po přípravu na prestižní certifikaci ISTQB. Změna může být náročná, ale stojí za to. Vstupte do světa IT a objevte, co ve vás skutečně je!