reklama

Rychlost má nového krále. Hypersport SSC Tuatara překonal magickou hranici 500 km/h

Už po druhé světové válce se začaly sportovní automobiloví výrobci předhánět v tom, kdo zkonstruuje vůbec nejrychlejší sériově produkovaný vůz na světě. Tento nikdy nekončící hon odstartoval Jaguar XK120, který svého času překonal dnes už směšných 200 kilometrů v hodině. O 106 km/h rychleji uhánělo legendární Ferrari 288 GTO z 80. let. Další zlom přišel až o 23 let později, kdy Bugatti Veyron atakovalo astronomických 407 km/h. Jde to ale ještě rychleji.

reklama

Píše se datum 10. října roku 2020 a na silnici Route 160 poblíž Las Vegas přijíždí pro někoho zcela neznámý hypersport SSC Tuatara. Za volantem sedí velezkušený závodník Oliver Webb s jediným cílem. Překonat magickou hranici 500 km/h, a pokořit tak doposud nejrychlejší sériově vyrobený automobil – Koenigsegg Agera RS (447,19 km/h).

Mnozí z vás si teď možná řeknou: Není náhodou nejrychlejším autem světa Bugatti Chiron Super Sport 300+? Není, jelikož tenkrát neproběhlo měření podle všech regulí. Francouzská střela sice letěla 490 km/h, ale pouze v jednom směru. Aby mohl být rekord oficiálně uznán, je potřeba absolvovat trasu tam a zase zpátky. Obě hodnoty se potom zprůměrují, z čehož vzejde výsledná (rekordní) rychlost.

Ale zpět k SSC Tuatara. Vše je přichystané, boční vítr se uklidňuje a Tuatara společně s Webbem vyrážejí kupředu. Ručička rychloměru stoupá raketově vzhůru a americký hypersport začíná přeměňovat kilometry na centimetry. Pohled na jedoucí, či spíše teleportující se automobil doslova bere dech. Měřicí přístroje využívající GPS v prvním směru zaznamenaly 484,53 km/h, v tom druhém pak těžko uvěřitelných 532,93 km/h! To je vůbec nejvyšší rychlost, jaké kdy bylo na veřejné komunikaci dosaženo.

Při tomto pokusu však padly i další rekordy: nejrychlejší letmá míle a letmý kilometr, s hodnotami 503,92 km/h a 517,16 km/h. Jezdec Oliver Webb navíc po jízdě konstatoval, že posledních zhruba 30 kilometrů za hodinu získal v závěrečných pěti sekundách druhého úseku a že nebýt bočního větru, auto by zvládlo jet ještě rychleji.

Karoserie i monokok vozu jsou vyrobeny z uhlíkových vláken, které prý dosahují kvalit materiálů pro vesmírné programy. Srdce závodníka má SSC umístěné před zadní nápravou. Tluče zde dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 5,9 litru s výkonem až 1 775 koní (při použití bioethanolu E85). Při rychlostním rekordu byl však použit běžný americký 91oktanový benzin, jenž snížil výkon hnacího ústrojí na „pouhých“ 1 350 koní.

Mezi zákazníky po celém světě se rozprodá přibližně 100 kusů. Základní cena je přitom 1,6 milionu dolarů (36,8 milionu korun). Není však problém ji navýšit až na 1,9 milionu dolarů – to pokud si připlatíte za okruhový High Downforce Track Pack. Ovšem zde už nelze počítat s maximální rychlostí přesahující 500 kilometrů za hodinu vlivem zvýšeného odporu za účelem aerodynamické přilnavosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama