reklama

Rychlost má nového krále. Hypersport SSC Tuatara překonal magickou hranici 500 km/h

Zdroj: SSC North America

Už po druhé světové válce se začaly sportovní automobiloví výrobci předhánět v tom, kdo zkonstruuje vůbec nejrychlejší sériově produkovaný vůz na světě. Tento nikdy nekončící hon odstartoval Jaguar XK120, který svého času překonal dnes už směšných 200 kilometrů v hodině. O 106 km/h rychleji uhánělo legendární Ferrari 288 GTO z 80. let. Další zlom přišel až o 23 let později, kdy Bugatti Veyron atakovalo astronomických 407 km/h. Jde to ale ještě rychleji.

reklama

Píše se datum 10. října roku 2020 a na silnici Route 160 poblíž Las Vegas přijíždí pro někoho zcela neznámý hypersport SSC Tuatara. Za volantem sedí velezkušený závodník Oliver Webb s jediným cílem. Překonat magickou hranici 500 km/h, a pokořit tak doposud nejrychlejší sériově vyrobený automobil – Koenigsegg Agera RS (447,19 km/h).

Bugatti Chiron Super Sport 300
Bugatti Chiron Super Sport 300
Zdroj: Bugatti

Mnozí z vás si teď možná řeknou: Není náhodou nejrychlejším autem světa Bugatti Chiron Super Sport 300+? Není, jelikož tenkrát neproběhlo měření podle všech regulí. Francouzská střela sice letěla 490 km/h, ale pouze v jednom směru. Aby mohl být rekord oficiálně uznán, je potřeba absolvovat trasu tam a zase zpátky. Obě hodnoty se potom zprůměrují, z čehož vzejde výsledná (rekordní) rychlost.

Ale zpět k SSC Tuatara. Vše je přichystané, boční vítr se uklidňuje a Tuatara společně s Webbem vyrážejí kupředu. Ručička rychloměru stoupá raketově vzhůru a americký hypersport začíná přeměňovat kilometry na centimetry. Pohled na jedoucí, či spíše teleportující se automobil doslova bere dech. Měřicí přístroje využívající GPS v prvním směru zaznamenaly 484,53 km/h, v tom druhém pak těžko uvěřitelných 532,93 km/h! To je vůbec nejvyšší rychlost, jaké kdy bylo na veřejné komunikaci dosaženo.

Zakladatel společnosti SSC Jerod Shelby (vlevo) a závodník Oliver Webb (vpravo).
Zakladatel společnosti SSC Jerod Shelby (vlevo) a závodník Oliver Webb (vpravo).

Při tomto pokusu však padly i další rekordy: nejrychlejší letmá míle a letmý kilometr, s hodnotami 503,92 km/h a 517,16 km/h. Jezdec Oliver Webb navíc po jízdě konstatoval, že posledních zhruba 30 kilometrů za hodinu získal v závěrečných pěti sekundách druhého úseku a že nebýt bočního větru, auto by zvládlo jet ještě rychleji.

Karoserie i monokok vozu jsou vyrobeny z uhlíkových vláken, které prý dosahují kvalit materiálů pro vesmírné programy. Srdce závodníka má SSC umístěné před zadní nápravou. Tluče zde dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 5,9 litru s výkonem až 1 775 koní (při použití bioethanolu E85). Při rychlostním rekordu byl však použit běžný americký 91oktanový benzin, jenž snížil výkon hnacího ústrojí na „pouhých“ 1 350 koní.

Mezi zákazníky po celém světě se rozprodá přibližně 100 kusů. Základní cena je přitom 1,6 milionu dolarů (36,8 milionu korun). Není však problém ji navýšit až na 1,9 milionu dolarů – to pokud si připlatíte za okruhový High Downforce Track Pack. Ovšem zde už nelze počítat s maximální rychlostí přesahující 500 kilometrů za hodinu vlivem zvýšeného odporu za účelem aerodynamické přilnavosti.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Partie

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Nebudeme se snižovat na Babišovu úroveň, stojí si za svým Piráti. Podle jejich poslance Jana Lipavského se premiér Andrej Babiš (ANO) bojí a začíná lhát. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS tak reagoval na opakované výtky ze strany ANO, že Piráti jsou promigrační a chtějí lidem danit byty. Piráti to neustále vyvrací a tvrdí, že nic takového nechtějí a v programu nemají.

Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Nic netrvá věčně. Federerovi už zřejmě nevoní ani tráva, přinese Wimbledon konec éry?
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
reklama
reklama
Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Další články
reklama
reklama