reklama

Rychlost má nového krále. Hypersport SSC Tuatara překonal magickou hranici 500 km/h

Už po druhé světové válce se začaly sportovní automobiloví výrobci předhánět v tom, kdo zkonstruuje vůbec nejrychlejší sériově produkovaný vůz na světě. Tento nikdy nekončící hon odstartoval Jaguar XK120, který svého času překonal dnes už směšných 200 kilometrů v hodině. O 106 km/h rychleji uhánělo legendární Ferrari 288 GTO z 80. let. Další zlom přišel až o 23 let později, kdy Bugatti Veyron atakovalo astronomických 407 km/h. Jde to ale ještě rychleji.

reklama

Píše se datum 10. října roku 2020 a na silnici Route 160 poblíž Las Vegas přijíždí pro někoho zcela neznámý hypersport SSC Tuatara. Za volantem sedí velezkušený závodník Oliver Webb s jediným cílem. Překonat magickou hranici 500 km/h, a pokořit tak doposud nejrychlejší sériově vyrobený automobil – Koenigsegg Agera RS (447,19 km/h).

Mnozí z vás si teď možná řeknou: Není náhodou nejrychlejším autem světa Bugatti Chiron Super Sport 300+? Není, jelikož tenkrát neproběhlo měření podle všech regulí. Francouzská střela sice letěla 490 km/h, ale pouze v jednom směru. Aby mohl být rekord oficiálně uznán, je potřeba absolvovat trasu tam a zase zpátky. Obě hodnoty se potom zprůměrují, z čehož vzejde výsledná (rekordní) rychlost.

Ale zpět k SSC Tuatara. Vše je přichystané, boční vítr se uklidňuje a Tuatara společně s Webbem vyrážejí kupředu. Ručička rychloměru stoupá raketově vzhůru a americký hypersport začíná přeměňovat kilometry na centimetry. Pohled na jedoucí, či spíše teleportující se automobil doslova bere dech. Měřicí přístroje využívající GPS v prvním směru zaznamenaly 484,53 km/h, v tom druhém pak těžko uvěřitelných 532,93 km/h! To je vůbec nejvyšší rychlost, jaké kdy bylo na veřejné komunikaci dosaženo.

Při tomto pokusu však padly i další rekordy: nejrychlejší letmá míle a letmý kilometr, s hodnotami 503,92 km/h a 517,16 km/h. Jezdec Oliver Webb navíc po jízdě konstatoval, že posledních zhruba 30 kilometrů za hodinu získal v závěrečných pěti sekundách druhého úseku a že nebýt bočního větru, auto by zvládlo jet ještě rychleji.

Karoserie i monokok vozu jsou vyrobeny z uhlíkových vláken, které prý dosahují kvalit materiálů pro vesmírné programy. Srdce závodníka má SSC umístěné před zadní nápravou. Tluče zde dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 5,9 litru s výkonem až 1 775 koní (při použití bioethanolu E85). Při rychlostním rekordu byl však použit běžný americký 91oktanový benzin, jenž snížil výkon hnacího ústrojí na „pouhých“ 1 350 koní.

Mezi zákazníky po celém světě se rozprodá přibližně 100 kusů. Základní cena je přitom 1,6 milionu dolarů (36,8 milionu korun). Není však problém ji navýšit až na 1,9 milionu dolarů – to pokud si připlatíte za okruhový High Downforce Track Pack. Ovšem zde už nelze počítat s maximální rychlostí přesahující 500 kilometrů za hodinu vlivem zvýšeného odporu za účelem aerodynamické přilnavosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama