reklama

Znovuzrozená automobilka Delage přijíždí s hypersportem D12, který pohání 1 130 koní

Delage D12 s výkonem 1 130 koní. Zdroj: Delage

Francouzská automobilka Delage, která vznikla už v roce 1905 a proslula svými závodními automobily, znovu ožívá. Po takřka 65 letech se vrací s tzv. hypersportem D12, který v nejsilnější variantě pohání až 1 130 koňských sil. Produkční dvanáctiválcová formule si „brousí“ zuby na rychlostní rekord německého okruhu na Nürburgringu.

reklama

Francouzská značka se proslavila především vítěstvími v sérii závodů Grand Prix, které se začaly jezdit v roce 1906 a v různých obměnách přetrvaly až do roku 1950, kdy je vystřídal seriál nově zavedené formule 1. Následně se Francouzi zaměřili na výrobu dražších luxusních vozů. Po druhé světové válce firma zbankrotovala a přes šest dekád o ní nebylo ani slechu, ani vidu. Vzkříšenou automobilku Delage staví na nohy až podnikatel Laurent Tapie.

Zdroj: Delage
Zdroj: Delage

Jeho prvním počinem je superrychlý model D12, jenž si svou premiéru odbyl v roce 2019 v Los Angeles. Tehdy šlo ještě o koncept, sériová podoba automobilu se ukázala teprve před pár dny. Design Delage značně „koketuje“ s vozy formule 1. Vyklápěcí kabina do tvaru šipky je oddělená od předních kol. Maximálně dvoučlenná posádka sedí za sebou na karbonových sedadlech. Z uhlíkových vláken je též celé šasi hypersportu.

Dvanáctiválcový motor o objemu 7,6 litru je uložený uprostřed. Není „přikrmován“ turbodmychadlem ani kompresorem, nýbrž elektromotorem. U těžší verze GT poskytuje hnací ústrojí ohromující výkon 1 130 koní. Odlehčené provedení Club disponuje výkonem o něco nižším, 1 038 koní, váží však o necelých sto kilogramů méně, tedy 1,3 tuny.

Zdroj: Delage
Zdroj: Delage

Dechberoucí je zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině. Delage to zvládne již za 2,5 sekundy a umí akcelerovat až na 375 km/h. Není divu, že vedení automobilky má s modelem D12 velké ambice. Dokonce si tzv. brousí zuby na rekord produkčních automobilů v Severní smyčce německého okruhu Nürburgring. Nejlepší výsledek dosud drží Lamborghini Aventador SVJ s časem 6:44,97 minuty.

Francouzská značka Delage chce zahájit výrobu hypersportu D12 příští rok. Limitovaná produkce má čítat přibližně 30 kusů, cena by měla být kolem dvou milionů eur, v přepočtu 52,2 milionu korun.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Další články
reklama
reklama