reklama

Znovuzrozená automobilka Delage přijíždí s hypersportem D12, který pohání 1 130 koní

Francouzská automobilka Delage, která vznikla už v roce 1905 a proslula svými závodními automobily, znovu ožívá. Po takřka 65 letech se vrací s tzv. hypersportem D12, který v nejsilnější variantě pohání až 1 130 koňských sil. Produkční dvanáctiválcová formule si „brousí“ zuby na rychlostní rekord německého okruhu na Nürburgringu.

reklama

Francouzská značka se proslavila především vítěstvími v sérii závodů Grand Prix, které se začaly jezdit v roce 1906 a v různých obměnách přetrvaly až do roku 1950, kdy je vystřídal seriál nově zavedené formule 1. Následně se Francouzi zaměřili na výrobu dražších luxusních vozů. Po druhé světové válce firma zbankrotovala a přes šest dekád o ní nebylo ani slechu, ani vidu. Vzkříšenou automobilku Delage staví na nohy až podnikatel Laurent Tapie.

Jeho prvním počinem je superrychlý model D12, jenž si svou premiéru odbyl v roce 2019 v Los Angeles. Tehdy šlo ještě o koncept, sériová podoba automobilu se ukázala teprve před pár dny. Design Delage značně „koketuje“ s vozy formule 1. Vyklápěcí kabina do tvaru šipky je oddělená od předních kol. Maximálně dvoučlenná posádka sedí za sebou na karbonových sedadlech. Z uhlíkových vláken je též celé šasi hypersportu.

Dvanáctiválcový motor o objemu 7,6 litru je uložený uprostřed. Není „přikrmován“ turbodmychadlem ani kompresorem, nýbrž elektromotorem. U těžší verze GT poskytuje hnací ústrojí ohromující výkon 1 130 koní. Odlehčené provedení Club disponuje výkonem o něco nižším, 1 038 koní, váží však o necelých sto kilogramů méně, tedy 1,3 tuny.

Dechberoucí je zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině. Delage to zvládne již za 2,5 sekundy a umí akcelerovat až na 375 km/h. Není divu, že vedení automobilky má s modelem D12 velké ambice. Dokonce si tzv. brousí zuby na rekord produkčních automobilů v Severní smyčce německého okruhu Nürburgring. Nejlepší výsledek dosud drží Lamborghini Aventador SVJ s časem 6:44,97 minuty.

Francouzská značka Delage chce zahájit výrobu hypersportu D12 příští rok. Limitovaná produkce má čítat přibližně 30 kusů, cena by měla být kolem dvou milionů eur, v přepočtu 52,2 milionu korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bolelo to? Ne, hlásí děti v očkovacím centru. Kámoškám injekci zakazují rodiče
Reportáž

Bolelo to? Ne, hlásí děti v očkovacím centru. Kámoškám injekci zakazují rodiče

Bojí se děti injekce proti covidu? „Očkování mi nevadí,“ říká desetiletá Anežka Florčíková před největším očkovacím centrem v Ostravě. A pak bezelstně dodá: „Mám to spíš ráda. Jeden kamarád už je taky očkovaný, další zatím moc nechtějí.“ Anežčina maminka Natálie je zastáncem vakcinace, za sebou má tři dávky: „Je to i kvůli babičkám a dědečkům, aby mohli dcerku hlídat a já se nemusela bát, že je nakazí.“

Nekompromisní play-off na MS v hokeji: Na koho mohou Češi narazit v boji o medaili?

Mistrovství světa v ledním hokeji 2022 startuje ve finských Helsinkách a Tampere sice už 13. května, o medaile se však bude bojovat až přibližně o dva týdny později. Semifinále, boj o třetí místo a finále jsou na programu o víkendu 28. a 29. května. V tomto článku se dozvíte vše, co byste o play-off měli vědět. A to včetně rozpisu, vysvětlení hracího systému a následných výsledků.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama