reklama

Znovuzrozená automobilka Delage přijíždí s hypersportem D12, který pohání 1 130 koní

Delage D12 s výkonem 1 130 koní. Zdroj: Delage
Foto:

Francouzská automobilka Delage, která vznikla už v roce 1905 a proslula svými závodními automobily, znovu ožívá. Po takřka 65 letech se vrací s tzv. hypersportem D12, který v nejsilnější variantě pohání až 1 130 koňských sil. Produkční dvanáctiválcová formule si „brousí“ zuby na rychlostní rekord německého okruhu na Nürburgringu.

reklama

Francouzská značka se proslavila především vítěstvími v sérii závodů Grand Prix, které se začaly jezdit v roce 1906 a v různých obměnách přetrvaly až do roku 1950, kdy je vystřídal seriál nově zavedené formule 1. Následně se Francouzi zaměřili na výrobu dražších luxusních vozů. Po druhé světové válce firma zbankrotovala a přes šest dekád o ní nebylo ani slechu, ani vidu. Vzkříšenou automobilku Delage staví na nohy až podnikatel Laurent Tapie.

Jeho prvním počinem je superrychlý model D12, jenž si svou premiéru odbyl v roce 2019 v Los Angeles. Tehdy šlo ještě o koncept, sériová podoba automobilu se ukázala teprve před pár dny. Design Delage značně „koketuje“ s vozy formule 1. Vyklápěcí kabina do tvaru šipky je oddělená od předních kol. Maximálně dvoučlenná posádka sedí za sebou na karbonových sedadlech. Z uhlíkových vláken je též celé šasi hypersportu.

Dvanáctiválcový motor o objemu 7,6 litru je uložený uprostřed. Není „přikrmován“ turbodmychadlem ani kompresorem, nýbrž elektromotorem. U těžší verze GT poskytuje hnací ústrojí ohromující výkon 1 130 koní. Odlehčené provedení Club disponuje výkonem o něco nižším, 1 038 koní, váží však o necelých sto kilogramů méně, tedy 1,3 tuny.

Dechberoucí je zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině. Delage to zvládne již za 2,5 sekundy a umí akcelerovat až na 375 km/h. Není divu, že vedení automobilky má s modelem D12 velké ambice. Dokonce si tzv. brousí zuby na rekord produkčních automobilů v Severní smyčce německého okruhu Nürburgring. Nejlepší výsledek dosud drží Lamborghini Aventador SVJ s časem 6:44,97 minuty.

Francouzská značka Delage chce zahájit výrobu hypersportu D12 příští rok. Limitovaná produkce má čítat přibližně 30 kusů, cena by měla být kolem dvou milionů eur, v přepočtu 52,2 milionu korun.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama