reklama

Neuvěřitelný stroj času: V USA našli nevybalenou závodní motorku ČZ z roku 1972

Za Atlantikem objevili českou motorku ČZ ve stavu, v jakém ji výrobce poslal kupujícímu před 48 lety. Tedy v dřevěné přepravní bedně, dokonale chráněnou naolejovaným papírem. Není divu, že v aukci se po ní jen zaprášilo.

reklama

Česká motocyklová značka ČZ je už dávno historií. A je to škoda, protože po druhé světové válce byla Česká zbrojovka druhým největším výrobcem motorek v Evropě a v šedesátých letech patřila ke světové špičce. Chcete důkaz? Její dvoudobé stroje ovládly v letech 1964 až 1969 motokrosové mistrovství světa. Jednoduše, čezety byly neporazitelné. Dvoutakt se pro závody ukázal jako vhodnější a navíc byly tyto motorky vybavené převodovkou s automatickou spojkou. Řadilo se bez ní. Vynikaly také neuvěřitelnou odolností a spolehlivostí. Nepřekvapí, že po takovém stroji zatoužili i jezdci mimo Evropu.

Poklad v bedně

Právě jeden z amerických jezdců si u strakonického výrobce v roce 1973 opravdu objednal jeden exemplář. Ten úspěšně dorazil za Atlantik a skončil v přístavu v New Yorku. Během transportu ho chránila dřevěná přepravka a mastný papír, kterým byly pokryty kovové části motocyklu. Co je však paradoxní, závodní stroj nikdo nikdy z obalu nevybalil a nesmontoval. Takže si nejenže nezasoutěžil, ale neujel ani jeden jediný metr po vlastní ose. Možná ještě v strakonické České zbrojovce, kde ho v roce 1972 vyrobili a zabalili. Pak se po něm z neznámých důvodů slehla zem.

Vzácná motorka vyplula na světlo světa, až když se stala předmětem dědického řízení po smrti původního majitele. A to přesně ve stavu, v jakém byla doručena před 48 lety. Něco takového se věru nestává, natož ne tisíce kilometrů od svého rodiště. Nález vyvolal velkou pozornost poté, co se ho dědic rozhodl prodat prostřednictvím aukce, kterou byla pověřena společnost Mecum v Las Vegas. V popisu k nabídce se píše, že jde doslova o „stroj času“, motocykl v absolutně původním stavu i s doklady a náhradními díly. Na běžných komunikacích jej používat nelze, protože jde o soutěžní speciál bez příslušné homologace.

Zapomenuté úspěchy zapomenuté značky

Motocykl by měl mít modrý lak a dvoutaktní motor o objemu 400 kubických centimetrů. Dobové zdroje uvádějí, že jde o stroj ČZ 400 981.4, s dvoutaktním jednoválcem o výkonu 48 koní a přesným zdvihovým objemem 383 cm3. Mecum tvrdí, že motocykl je možné jednoduše „oživit“ nebo ho díky dokonalé „mumifikaci“ dále skladovat, a že získat další takový exemplář je prakticky nemožné. Pokud o něj ale máte náhodou zájem, je pozdě. Na dražbě si totiž rychle našel nového majitele. A ten za něj zaplatil 13 200 dolarů (zhruba 275 tisíc korun). Dost málo na to, o jaký unikát jde. V USA ale nemá značka ČZ takové renomé a dnes už patří spíše k neznámým.

To přesto, že například americký jezdec John DeSoto vyhrál v roce 1970 na motocyklu ČZ GP Elsinore a porazil 1 700 konkurentů. Těch vítězství bylo ale mnohem více. Brad Lackey, první americký světový šampion ve třídě MX, zas o motocyklech ČZ řekl: „Byla to jediná motorka, na kterou se dalo počátkem 70. let spolehnout a jediná správná volba pro profesionální jezdce, protože čezety měly snadnou údržbu a před závodem stačilo nastavit řetěz a vyměnit vzduchový filtr. ČZ navždy změnila svět motokrosu, dokázala, že lehčí a rychlejší dvoutakt může nechat za sebou modernější čtyřtakt konkurenci.“

Tagy:

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama