Premiér Andrej Babiš tvrdí, že jeho vláda nezadlužuje příští generace. Vysvětluje to výhledem české ekonomiky a také tím, že od svého nástupu do politiky až do koronavirové pandemie snižoval státní dluh. Opoziční strany ovšem dlouhodobě poukazují na pravý opak. Stát v Babišově područí podle opozičních politiků různými kroky mnohdy jen přidělal problémy do budoucna.
Babiš ve svém pravidelném nedělním vysílání nazvaném Čau, lidi prohlásil, že jeho vláda nezadlužuje příští generace. „Vracíme se do normálu, naše ekonomika je velice robustní. Myslím, že to znovu zvládneme. Zkrátka nevěřte tomu, že zadlužujeme pro příští generace,“ řekl předseda vlády.
Maláčová o dluhu: Česko si podkoplo nohy. Za obrovský problém může Babiš s ODS
Česku chybí ve státním rozpočtu asi 200 miliard korun ročně. Úkolem vlády je najít způsob, jak veřejné finance dostat zpět do rovnováhy. „Je třeba posílit příjmovou stránku,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla je ale třeba omezit velikost státu.
Následně ve videu hlásí, že od svého nástupu na ministerstvo financí, které řídil mezi lety 2013–2017 coby ministr ve vládě Bohuslava Sobotky, snižoval státní dluh. I když je nyní premiér, tak resort stále spravuje nominantka jeho hnutí ANO Alena Schillerová. „Minulý rok jsme stále byli níž, než když jsme nastupovali. My to znovu zvládneme, protože už jsme to jednou zvládli,“ dodal Babiš.
Předseda vlády ve videu mimo jiné poukázal na to, že obce a kraje jsou prý ve „velmi dobré finanční kondici“. Mají podle jeho slov miliardové přebytky, přičemž jako příklad jmenoval Prahu, kde vládne koalice Pirátů, uskupení Praha sobě a Spojených sil pro Prahu, přičemž hnutí ANO je v opozici. „Taková Praha má desítky miliard a vůbec ty peníze nepotřebuje, protože moc neinvestuje,“ dodal Babiš.
Premiér také zmínil svůj návrh zmrazit pro příští rok růst platů ústavních činitelů. Následně řekl, že by do politiky podle něj měli vstupovat pouze lidé, kteří již finance mají. „Ne, aby se živili politikou, jak je tomu u nás zvykem. Samozřejmě budu napadán, že je to populistické,“ doplnil Babiš. „Snížili jsme daně, lidé mají větší příjmy a s navyšováním platů se proto nepočítá,“ dodal premiér.
100.000 naočkovaných denně. Třikrát za sebou!Čau lidi, tento týden jsme zrychlili. Podařilo se nám denně naočkovat 100.000 lidí, a to třikrát za sebou. Taky zahrádkářský zákon. A Morava! Slivovice, víno, koláčky a Baťa. Baťův kanál. Sledujte!
Posted by Andrej Babiš on Sunday, May 30, 2021
Už žádné předvolební dárečky, prosí ekonom
Opoziční strany ovšem dlouhodobě Babiše a jeho kabinet kritizují, že jeho kroky vedou k tomu, že dopady silně pocítíme v následujících letech. Podobně to vidí i někteří ekonomové. „Potěšilo mě, že vláda na krizi nereagovala škrty jako v minulosti. Přešli jsme ale do opačného extrému, kdy se protrhla hráz,“ řekl nedávno v pořadu Partie Terezie Tománkové ekonom Mojmír Hampl a jako příklad uvedl například „rouškovné“, tedy částku pět tisíc korun pro každého důchodce, které vláda slíbila před loňskými krajskými volbami.
Hampl před kamerami poté apeloval u ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), která s vládou prosadila zvýšení důchodů pro příští rok o 300 korun nad rámec valorizace, aby situaci nezhoršovala. „Já vás hlavně prosím, nedělejte ten problém ještě horší předvolebními dárečky. Bohatství nevzniká přerozdělováním. Přerozdělování je bohatství, které už někdo vytvořil. Bohatství vzniká prací a investicemi,“ žádal Hampl.
Skopeček: Zadlužováním se k prosperitě nedopracujeme
Zadlužování vlády kritizuje i poslanec ODS a stranický ekonomický expert Jan Skopeček. „Je potřeba ho zastavit. Dluhy se nikdo k prosperitě nedopracoval. Potřebujeme velmi výrazně osekat výdajovou stránku státního rozpočtu. Nesmíme dopustit, abychom vyšší dluhy platili stále většími daněmi, jako to bylo doposud,“ hlásil v nedávném předvolebním klipu Skopeček.
Ten slibuje rozhýbání tuzemské ekonomiky například zrušením „spousty zbytečných regulací“ a „spoustou zbytečných formulářů“, které podle jeho slov podnikatelům komplikují životy. „Potřebujeme daně zjednodušit. Zavedeme rovněž daňový strop tak, aby vláda nemohla zvyšovat daně do neúměrné výše,“ slibuje Skopeček.