Vměšování armády do politiky je nevídané. Generálové Francouze překvapili, říká student

360° 11.5.2021

Dopisy z řad vojáků Francouze překvapily. „Reakce by se dala shrnout jako velké překvapení. Jedná se o bezprecedentní situaci, kdy se nejsilnější armáda v Evropské unii vměšuje do politické diskuze v zemi,“ uvedl v pořadu 360° Jakub Novotný, který v Paříži studuje politickou vědu.

Ne jeden, ale už dva dopisy rozdmýchaly veřejnou debatu ve Francii. Pod ten první se v dubnu podepsaly desítky vysloužilých generálů a mnoho důstojníků. Prezidenta Emmanuela Macrona vyzývaly k obraně civilizačních hodnot a varovaly před islamismem, rozpadem Francie a občanskou válkou. Signatáři druhého dopisu jsou již aktivní příslušníci ozbrojených sil, témata a varování zůstala v dopise stejná.

„Podle prvních průzkumů se ukázalo, že až 58 % Francouzů první dopis podporovalo. Nicméně se ale nikdo neshoduje, že by to měla být cesta, kterou se Francie má vydat. Jedná se o poměrně radikální zásah do veřejného pořádku,“ řekl student Novotný. Oba dopisy byly zveřejněny v časopise Valeurs Actuelles. „To je médium, které je známé tím, že prosazuje poměrně radikálně pravicový diskurz ve Francii,“ upřesnil.

„Pokud by se armáda dostala k moci, znamenalo by to pro islámskou komunitu určité ohrožení. Nicméně nemyslím si, že by k až tak extrémní situaci mohlo dojít,“ komentoval Novotný s tím, že určité znepokojení v zemi přece jen panuje. „Francouzští občané, kteří v zemi žijí, jsou armádními představiteli označováni za vnitřního nepřítele, což určitě vyvolává negativní reakce uvnitř islámské komunity,“ vysvětlil.

Uvedl také, že bezpečnostní situace na předměstích není ideální. „Pokud tam člověk urgentně nemusí, tak se těmto místům raději vyhne. Nicméně přibývá případů vražd policistů ve službě, což je poměrně alarmující. A právě na to odkazují dva dopisy, které tvrdí, že násilí ve společnosti stoupá každým dnem. Což dokazují i průzkumy,“ doplnil student.

Převrat Francii nehrozí, občanská válka možná

Právě obsah dopisu označil za důležitý bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák. „Je to poměrně vážné varování, ale ne ve smyslu, že by se Francie měla obávat převratu. Podstatné je, před čím signatáři varují. Stát na mnoha místech ztratil kontrolu nad územím. Jsou to místa, kde se útočí na školy, hasiče a další představitele státu. Ale nemyslím si, že by skutečně v zemi hrozil převrat,“ komentoval Drulák.

„Když se podíváme, kde je Francie teď a jak smýšlejí dnešní generálové, tak si lze těžko představit, že by někdo z nich vážně uvažoval o vojenském převratu. To ale neznamená, že Francii nehrozí poměrně rozsáhlé násilí, které se může podobat občanské válce,“ řekl Drulák a dodal, že dnešní francouzská armáda není nijak připravena zasáhnout do politiky násilným způsobem.

Tagy: