Pobřeží kolem New Yorku zaplavili žraloci
Pobřeží kolem ikonického New Yorku v USA zaplavili žraloci. Za poslední měsíc navíc pokousali už čtyři plavce. Hlídkové čluny, drony a plavčíci proto spojili síly, aby pláže uchránili.
Krém na opalování, repelent a aplikace Aktivita žraloků jsou nepostradatelné doplňky letošního léta na pláže podél východního pobřeží USA. Setkání se žraloky je zde totiž nyní častější než kdy jindy. Úřady už evidují čtyři lehčí zranění po kontaktu člověka s predátorem.
Velký bílý žralok útočí zespodu . Zdroj: Getty Images
Setkání s velkým bílým žralokem doslova z očí do očí. Zdroj: Getty Images
Žraloci bělaví u korálového útesu poblíž Baham Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Žralok bílý, též známý jako lidožravý Zdroj: Getty Images
Kosatky žraloky bez problémů sežerou. Zdroj: Dyer Island Conservation Trust
Žralok veliký zachycený v Irském moři. Tento druh může dorůstat délky až 12 metrů. Člověku ale nebezpečný není, živí se převážně planktonem. Zdroj: Profimedia.cz
Mrtvý žralok po útoku kosatky na jihu Afriky Zdroj: Dyer Island Conservation Trust
Žralok mako může dosáhnout rychlosti až 70 km/h. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Fotka z filmu Čelisti Zdroj: Universal pictures
Velký bílý žralok Zdroj: Getty Images
„Jsem nervózní, a proto se koupu tak, abych měla vodu jen něco nad kotníky,“ popsala americké stanici CNN místní obyvatelka. Podle odborníků ale není nutné hned propadat panice.
Obří had téměř uškrtil svého majitele. Přivolaná policie proto musela střílet
Hřál si hada na prsou, a to doslova – muže z Pensylvánie se pokusil uškrtit jeho vlastní mazlíček. Plaza dlouhého 4,5 metru musela policie nakonec zastřelit. O incidentu informoval deník The Washington Post.
„Děsivé případy jsou dobré leda tak pro tisk. Realita je ale úplně jiná. My lidé sdílíme oceán s predátory, ti ale nemají zájem nás sežrat nebo zranit,“ podotkl odborník na žraloky Hans Walters.
Lidé nebezpečí nemusí rozpoznat
Před pár dny oceán vyplavil 2,5metrového žraloka. Pláže na Long Islandu byly proto preventivně uzavřeny. „Hlídkujeme v oblasti pláží. Když někdo nahlásí žraloka, jedeme to ověřit. Lidé si někdy pletou ploutev žraloka s ploutví delfína,“ přiznal poručík newyorské policie Sean Reilly.
Policejní hlídky ve člunech využívají informace z dronů a spolupracují s plavčíky na plážích. Ochránci přírody se nemohou shodnout, proč se žraloci u východního pobřeží USA teď vyskytují častěji. Podle jedněch to svědčí o zlepšující se kvalitě vody, podle druhých jsou na vině klimatické změny.