Bez práce bylo v České republice v únoru přes 170 tisíc lidí. Oproti lednu došlo jen k nepatrnému poklesu. Zaměstnání tak i ve druhém letošním měsíci hledalo nejvíce lidí od března 2017. Míra nezaměstnanosti dosáhla 3,3 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu.
Podle údajů z českého trhu práce to vypadá, že se růst nezaměstnanosti v únoru zastavil. Míra nezaměstnanosti zůstala na lednových 3,3 procenta a absolutní počet lidí bez práce se v únoru oproti lednu dokonce o necelou tisícovku snížil. Přesto zaměstnání v únoru hledalo nejvíce lidí od března 2017.
Jenže podle statistiků to není přílišný důvod k optimismu. „Míra nezaměstnanosti činila v únoru 3,3 procenta. Byla tedy stejná jako v lednu, ale meziročně se z hodnoty 1,8 procenta výrazně zvýšila,“ uvedl v doprovodné tiskové zprávě Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.
Strukturální změna pracovního trhu
Výrazně se totiž zhoršují postoje čerstvě propuštěných lidí v porovnání s posledním kvartálem loňského roku. „Z 54 na 41 procent se snížil podíl těch, kteří by se chtěli pokusit najít místo ve svém původním oboru. Podíl těch, kteří předpokládali návrat k původnímu zaměstnavateli, pak klesl z 28 na 16 procent,“ dodal Holý.
Takový vývoj naznačuje, že návrat trhu práce do stavu před propuknutím koronavirové pandemie nemusí probíhat hladce. „Pokles podílu lidí, kteří se neplánují vrátit k původnímu zaměstnavateli, může věštit strukturální proměnu českého pracovního trhu způsobenou tím, že řada firem po odeznění krize zkrátka už své podnikání neobnoví,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické, která se zkoumáním pracovního trhu dlouhodobě zabývá.
Čekejme stagnaci
V nejbližších měsících se podle ní dá očekávat další stagnace nezaměstnanosti či její mírný pokles. „Budou se rozbíhat sezonní práce, zejména ve stavebnictví a zemědělství. A vzhledem k tomu, že je stále poměrně výrazně omezen pohyb osob přes hranice, dá se předpokládat, že lidé začnou ve větší míře pracovat na pozicích, které před koronavirovou pandemií obsazovali zahraniční pracovníci,“ dodala Hedija.
Za povšimnutí stojí, že se v únoru změnil poměr, v jakém koronavirová krize dopadala na ženy a muže na pracovním trhu. Zatímco v lednu se počet nezaměstnaných mužů oproti prosinci snížil skoro o devět tisíc a o práci přišlo více než 14 tisíc žen, únor přinesl naopak snížení počtu nezaměstnaných žen a zvýšení počtu nezaměstnaných mužů. Stále však platí, že meziročně se počet nezaměstnaných žen více než zdvojnásobil, zatímco počet mužů bez práce se zvýšil „jen“ o 36 procent.