Nezaměstnanost v červnu stoupla jen o 0,1 procentního bodu, čekalo se více

Nezaměstnanost podle ekonomů nadále poroste.

Nezaměstnanost za červen v ČR

Nezaměstnanost měla v červnu podle odhadů analytiků stoupnout z květnové hodnoty 3,6 procenta ke čtyřem procentům. V úterý 7. července však ministerstvo práce a sociálních věcí na tiskové konferenci zveřejnilo, že nezaměstnanost v červnu stoupla pouze o 0,1 procentního bodu. Plný dopad krize způsobené šířením koronaviru lze ovšem podle ekonomů čekat na podzim, kdy se lidé po ukončení vládních opatření začnou hlásit na úřady práce.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) také oznámila, že ministerstvo práce a sociálních věcí chystá pravidla dlouhodobého kurzarbeitu, který by měl být součástí balíčku na podporu zaměstnanosti.

Program Antivirus podle Hamáčka funguje

Ten by měla Maláčová předložit letos v srpnu. Soubor zákonů a opatření by měl obsahovat i regulaci pravidel pracovních agentur a změnu rekvalifikací. Nově by na podporu v nezaměstnanosti nemělo mít vliv odstupné. Podpořit se má i digitalizace úřadů práce.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) také uvedl, že program Antivirus je podle něj efektivní a dobře zacílený. „Typický zaměstnanec, který dostává podporu z Antiviru, pracuje v malé firmě, které jsou podle průzkumu nejvíce zasaženy. Jedná se o firmy z velkoobchodu či maloobchodu, nebo ubytovacích a pohostinských zařízení, což jsou doopravdy sektory, které nejvíce trpí,“ uvedl na brífinku.

Hamáček se domnívá, že program Antivirus bude vhodné ukončit, až bude naprosto zřejmé, jak se dostat z krize. „Proto jako sociální demokraté podporujeme prodloužení programu do konce roku stejně, jako to dělají země kolem nás,“ dodal. Zatím by se měly příspěvky vyplácet do konce srpna.

Bývalý prezident Václav Klaus však v nedělní Partii uvedl, že program Antivirus chrání fiktivní místa. Podle něj se nejedná o záchranu pracovních míst, ale umělé vytváření zdání, že tato místa ještě existují.

Volná místa? Jak pro koho

Česká republika má nyní nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Czech Fund, je toto číslo sice velmi pozitivní, ale jen dočasné. „Kupujeme si čas. Nízká míra nezaměstnanosti je výsledkem řady vládních opatření, která jsou placena na dluh a zaplatí je daňový poplatníci,“ řekl v pořadu Nový den.

Dodal, že si čeští politici a ministři, kteří byli na zmíněné tiskové konferenci přítomni, snažili nahnat politické body. „Nikdy nebylo zvykem, aby se klasický měsíční údaj uváděl na tiskovce a podívejme se nyní. Volby se blíží. Já za touto snahou zachránit pracovní místa vidím politický motiv,“ tvrdí Kovanda.

Podle něj může nešťastné načasování nebo výrok politika pracovním trhem velmi zamávat. „Vysoká nezaměstnanost přijde velmi brzy. V letních měsících očekáváme nárůst až na šest procent. Ale na podzim nelze vyloučit růst až na osm procent a v roce 2021 až k deseti procentům. To by bylo výše než kdykoliv během světové finanční krize před deseti až dvanácti lety,“ pokračoval Kovanda.

Tři ze čtyř pracovních míst nabízených úřady práce jsou učeny pro lidi se základním vzděláním. Podle Kovandy se jedná o dlouhodobý problém české ekonomie. „Volných pracovních míst jsou stále statisíce, ale na řadu z nich postačuje pouze základní vzdělání. Tyto údaje jsou ale také zkreslené. Pokud firma shání kvalifikovaného programátora, nedá svoji nabídku na úřad práce,“ dodal Kovanda.

Tagy: