Plný pracovní úvazek je pro vás nereálný? Svůj čas potřebujete nutně věnovat třeba péči o blízké nebo vám to nedovoluje zdravotní stav? Důvodů, proč je pro vás vhodný částečný pracovní úvazek, může být celá řada. A myslí na ně také Úřad práce České republiky. Ten už druhým rokem podporuje flexibilní formy zaměstnávání u nás. A to příznačně nazvaným projektem Flexi. Čtěte, jestli může pomoci s uplatněním na trhu práce i vám.
Najít si zaměstnání je pro mnohé pořádně náročná disciplína. Tím spíš, pokud patří mezi lidi, kteří nemohou v práci sedět pravidelně osm hodin denně. Nebo jsou sice jedním z horlivých uchazečů o práci, jenže na jejich inzeráty nikdo nereaguje, protože jsou v předdůchodovém věku. Případně pokud jim naopak chybí zkušenosti.
Všem těmto skupinám má pomoci projekt Flexi.
Projekt Flexi je určen pro:
- Zájemcům o zaměstnání
- Uchazečům o zaměstnání
- Zdravotně postiženým lidem
- Lidem s kumulací handicapů na trhu prác
- Ekonomicky neaktivním lidem
- Lidem vracejícím se z mateřské/rodičovské dovolené
- Lidem znevýhodněným na trhu práce (ve věku 55 - 64 let, do 25 let a osobám s nízkou úrovní kvalifikace ISCED 0 - 2)
Podpora rovnováhy mezi prací a soukromím
To je jeden z cílů projektu. Stejně jako pomoc se vstupem a následně také s udržením se na trhu práce. To všechno mají pomoci zajistit:
- Sdílená pracovní místa
- Generační tandem
- Příspěvek na zapracování v případě, že společnost přijímá uchazeče o zaměstnání, kterému Úřad práce věnuje zvýšenou péči
Pomocnou ruku projekt Úřadu práce nabízí lidem hledajícím práci konkrétními způsoby. „Poskytneme Vám poradenství a pomůžeme Vám najít si novou práci, zajistíme Vám rekvalifikační kurz a přispějeme Vám na cestovní náklady související s účastí na aktivitách projektu nebo na hlídání dětí (po dobu účasti na aktivitách projektu),“ uvádějí stránky Úřadu práce.
Přesčasy v detailu: Kdy je po vás šéf může chtít a jaká odměna za ně náleží?
Ne každá hodina strávená v práci mimo běžnou pracovní dobu znamená přesčas. Kdy se o něj skutečně jedná a na jakou odměnu za něj máte nárok? Přehledně jsme to sepsali stejně jako postup, jak se bránit, když zaměstnavatel odmítá práci přesčas odměnit.
Výhody i pro zaměstnavatele
„Přispějeme na mzdy nových zaměstnanců a poskytneme Vám příspěvek na mzdy na udržení pracovníků v předdůchodovém věku (podpora generační výměny a podpora mezigenerační solidarity na trhu práce),“ stojí dál na webu.
Podpora v praxi
Může mít několik podob, pro každého tedy může vypadat jinak.
- Zapojení účastníků do projektu, vstupní rozhovor a poradenství
Podmínkou je evidence na Úřadu práce coby uchazeč nebo zájemce o zaměstnání. Následuje pohovor, po němž dotyčný dostane seznam aktivit šitých na míru. Ty účastník absolvuje stejně jako poradenství, jak se uplatnit na trhu práce.
- Společensky účelná pracovní místa vyhrazená (SÚPM) – generační tandem
V tomto případě je podstatou podpůrného programu předání zkušeností mezi lidmi předdůchodového věku a naopak nováčků na pracovním trhu bez předchozích zkušeností. „U zaměstnavatele je tak zajištěno zapracování nově přijímaného zaměstnance (UoZ) provedené stávajícím zaměstnancem (ZoZ), kterému vznikne nárok na starobní důchod v období do 36 měsíců a který je zároveň ohrožen ztrátou zaměstnání,“ uvádí Úřad práce s tím, že příspěvek může zaměstnavatel čerpat minimálně půl roku a nejdéle rok.
- Společensky účelné pracovní místo vyhrazené (SÚPM) – zkrácený úvazek
Zde hrají hlavní roli zkrácené úvazky a dohoda mezi ÚP a zaměstnavateli. Ti příspěvek dostanou, pokud na zkrácený pracovní úvazek přijmou uchazeče se zdravotním postižením, pečující o dítě do 10 let věku, pečující o osobu v některém ze stupňů závislosti stanoveným zvláštním právním předpisem, uchazeče starší 60 let nebo ty, u nichž z různých objektivních důvodů vyvstala potřeba pracovat na zkrácený úvazek. I v tomto případě je příspěvek poskytován v rozmezí 6 až 12 měsíců.
- Příspěvek na zapracování
Takovou formu podpory Úřad práce České republiky poskytne zaměstnavateli na základě dohody, že zaměstná uchazeče, kterému je věnována zvýšená péče. Takový příspěvek pak společnost čerpá tři měsíce, a to ve výši maximálně poloviny minimální mzdy.
- Sdílené pracovní místo
Pokud zaměstnavatel nabídne dvěma a více zaměstnancům sdílené místo, psali jsme o něm tady, pak mu náleží finanční příspěvek, a to po dobu až jednoho roku. Podpory se firma dočká v případě spolupráce s osobou se zdravotním postižením, starší 60 let nebo naopak do 30 let věku, s osobou pečující o dítě do 10 let, případně s pracovníkem pečujícím o osobu v některém ze stupňů závislosti stanoveným zvláštním právním předpisem. Zaměstnavateli, který uzavře se svými pracovníky písemnou dohodu podle § 317a zákoníku práce, bude moci být ÚP ČR poskytnut finanční příspěvek formou refundace vzniklých mzdových nákladů, a to maximálně po dobu 12 měsíců.
- Doprovodná opatření
Jde například o program, ve kterém se uchazeči o práci dočkají proplacení prokázaných výdajů, například těch cestovních nebo třeba na hlídání dětí a jiných závislých členů rodiny. Propláceny jsou dále třeba poplatky za vstupní prohlídku u lékaře, výpisy z rejstříku trestů, za vyšetření potřebná ke vstupu do zaměstnání či rekvalifikaci.
Kdokoli má zájem zapojit se do projektu Flexi, stačí se obrátit na nejbližší pobočku Úřadu práce. Podrobnější návod, jak postupovat, najdete tady.