Proč je nutný nouzový stav?
Pokud Sněmovna neprodlouží nouzový stav, od 15. února přestanou platit téměř všechna opatření. Bez jakéhokoliv postihu by mohly otevřít restaurace, hospody, obchody a služby i školy. Přestal by platit zákaz shromažďování a mohly by se konat sportovní zápasy s diváky. CNN Prima NEWS to řekl ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).
Nouzový stav platí do 14. února. Vláda ho chce prodloužit, ale ve Sněmovně nemá dostatek hlasů. KSČM, která doposud vždy pro prodloužení nouzového stavu hlasovala, v pátek rozhodla, že už kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) nepomůže.
Otevřou se hospody? Zdroj: Profimedia.cz
„Pokud nouzový stav nebude prodloužen, bude to znamenat, že přestanou platit všechna nařízení na základě krizového zákona. To znamená, že budou moct otevřít hospody, obchody, služby, nebude platit zákaz shromažďování, budou se moct konat sportovní zápasy. Bude to znamenat kolaps českého zdravotnictví,“ řekl CNN Prima NEWS Hamáček. Otevřely by se i školy.
Vláda už dříve říkala, že bez nouzového stavu by také nemohla poslat pomáhat do nemocnic armádu nebo hasiče.
Jediné, co by podle Hamáčka zůstalo v platnosti, je nošení roušek. Povinnost mít zakrytá ústa a nos totiž neplatí na základě krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Premiér Andrej Babiš (ANO) už v pátek ráno varoval, že neprodloužení nouzového stavu způsobí katastrofu.
„Pokud bychom nemohli nasadit vojáky a dobrovolníky, byl by to kolaps, který by vedl k obrovskému nárůstu úmrtnosti. Neumím si představit, že by si někdo vzal na triko, že neprodlouží nouzový stav,“ prohlásil premiér.
Sněmovna by měla o nouzovém stavu jednat příští týden. V Česku platí už od 5. října loňského roku.