Požáry každý rok zničí odhadem čtyři miliony kilometrů čtverečních půdy po celém světě. Během letního období o nich slýcháme pravidelně, obvykle se takové zprávy týkaly vzdálených oblastí v zahraničí. Až do léta letošního roku, kdy plameny zásadně poničily rozlehlou část Národního parku České Švýcarsko. Jak rozsáhlým požárům, které devastují lesy a ničí tolik důležité životní prostředí, zabránit? Na řešeních už se pracuje. Společnost Huawei spolu s dalšími partnery představuje nejnovější technologie, které dokáží lesní požáry včas detekovat.
Ničivé požáry pravidelně sužují Řecko nebo některé státy v severní Americe. Loni jsme následky plamenů, které hektary lesů během chvíle přeměňují v popel, pocítili na vlastní kůži i v Česku. Rychle postupující oheň v Českém Švýcarsku hasily stovky požárníků několik týdnů. A štiplavý zápach z něj cítili i lidé žijící stovky kilometrů daleko. Obavy nejen o Pravčickou bránu, která kdysi byla adeptem na to stát se jedním ze sedmi přírodních divů světa, měl obavy snad každý. Nakonec oheň spolykal tisíc hektarů národního parku.
Podle Organizace spojených národů nás však čekají mnohem horší časy. Rozsáhlých požárů má přibývat a je potřeba, abychom se na takovou hrozbu jako lidstvo včas připravili a byli jsme schopni rychle zasáhnout.
Průlom díky umělé inteligenci
Projekt Huawei, Nova-Wind a PROBOTEC na včasnou detekci lesních požárů v Řecku
Vznik projektu umožnila iniciativa Elevate Greece řeckého Ministerstva rozvoje a investic, jejíž cílem je identifikovat nadějné startupy a podpořit jejich růst. Jejím prostřednictvím se společnost Huawei propojila se startupem PROBOTEK nabízejícím řešení pro systémy včasné detekce a převzala financování pilotního projektu. Nova-Wind je do spolupráce zapojena jako telekomunikační poskytovatel bezdrátového pokrytí.
zdroj: Tisková zpráva společnosti Huawei
Řešení nabízí společnost Huawei, která ve spolupráci s Nova-Wind a startupem PROBOTEK prostřednictvím dronů a umělé inteligence dokáže už v ranném stádiu detekovat požár a přivolat pomoc. Jeho včasné odhalení spočívá v široké síti senzorů umístěných na strategických místech. Ty jsou za pomoci 5G sítě propojeny s platformou pro správu incidentů a současně i se speciálními drony, které pravidelně kontrolují vybrané území. V případě, že dron od senzorů získá informaci o riziku, ihned vyrazí na kontrolu a to i přes původní automaticky nastavený letecký plán. A pokud vyhodnotí, že narazil na kouř či oheň, okamžitě vyšle upozornění do kontrolního centra, které následně přivolá hasiče. Dron i nadále zůstává na místě, místo monitoruje a předává dál potřebné informace.
Společný projekt už začal fungovat v Řecku, které letní požáry sužují pravidelně. Jen loni tam hasiči zasahovali u více než osmdesáti požárů, které celkem zničily 130 tisíc hektarů půdy, což je téměř trojnásobek území Prahy. Letos zatím podle odhadů bude konečné číslo ještě vyšší. I proto se stát rozhodl proti plamenům bojovat s pomocí moderních technologií a tak účinně a efektivně chránit nejen lesy a ekosystémy v nich, ale i zdejší obyvatele.
„Abychom ochránili naše národní dědictví, musíme chránit životní prostředí, tedy flóru a faunu naší země,“ prohlásil řecký ministr pro rozvoj venkova Georgios Georgantas při slavnostním představení projektu. „V tomto úsilí hrají významnou roli špičkové technologie, jejichž přínos může být zásadní nejen pro ochranu lesů, ale i obecně pro řešení klimatické krize.“
Drony už chrání poslední přírodní les v Řecku
Pilotní projekt zmíněných společností už funguje na téměř 385 hektarech řeckého lesa Syggrou. Ten je v celém regionu Atika posledním ryze přírodním lesem a nejen za cennými archeologickými vykopávkami do něj míří davy turistů, které mohou být potenciálním rizikem. „Tento les čítá 750 borovic a s ohledem na to je jednou z našich priorit prevence požárů, které v posledních letech silně postihují naši zemi. Vedle dalších preventivních opatření, která každé léto příjimáme, nás v této souvislosti oslovila spolupráce se společnostmi Huawei, Nova-Winda PROBOTEK na realizaci pilotního projektu detekce požárů v naší oblasti,“ pochválil společné úsilí Dionisis Kyriakopoulos, prezident řeckého Institutu zemědělských věd.
Projekt ke své činnosti využívá posledních výdobytků moderních technologií - 5G technologie, umělou inteligenci, algoritmy a nejnovější drony.
„Obchodní synergie společností z technologického sektoru s nově vzniklými počiny iniciativy Elevate Greece jsou dobrým příkladem toho, jak můžeme stavět na našem talentu, nápadech a lidských zdrojích, abychom mohli čelit výzvám naší doby – jako například klimatické krizi,“ řekl náměstek ministra pro výzkum a technologie Christos Dimas.
A výkonný ředitel řecké pobočky společnosti Huawei, Nikos Lazaris, ho doplňuje: „Jako oficiální podporovatelé iniciativy Elevate Greece Ministerstva rozvoje a investic jsme již finančně pomohli řadě startupů působících v oblasti technologií čtvrté průmyslové revoluce,“ uvedl. „Těšíme se na budoucí partnerství se startupy v klíčových technologických odvětvích, která budou prospěšná pro naši společnost i přírodní bohatství naší země.“