Americkým politickým prostorem otřásá studie o účinnosti nošení roušek na školách, kterou zpracovali experti z Brownovy univerzity. Výzkum měl prokázat, že mezi dětmi ve školských zařízeních, kde byly roušky povinné, bylo více infikovaných než mezi školáky, kteří ochranu dýchacích cest neměli. Této interpretace se chytil floridský guvernér Ron DeSantis, který povinné roušky na školách ruší.
Odpůrci roušek a očkování jásají nad rozsáhlou studií Brownovy univerzity, která podle nich zpochybňuje účinnost povinného nošení ochrany dýchacích cest na školách. Dezinformační weby ale často využívají jen určitých pasáží studie k tomu, aby v lidech zasely nejistotu.
Výzkum amerických vědců měl přinést šokující informace o škodlivosti nošení roušek na školách, podle něj mělo být totiž studentům a učitelům spíše ke škodě než k užitku. Rozsáhlá studie porovnávala počty infikovaných mezi dětmi, které chodily na americké školy, kde byly roušky povinné a mezi studenty, kteří je nosit nemuseli.
Z dat údajně vyplývá, že mezi dětmi, které roušky ve škole nosit musely, bylo o 37 procent více nakažených než mezi dětmi, které volně dýchaly. Ještě horší vliv mělo mít nošení roušek na učitele. Nakažených kantorů nosících roušky mělo být až o 84 procent více než učitelů, kteří je nenosili. Takto interpretoval květnovou studi web Natural News, který se staví pro očkování.
Tohoto výkladu se chytil floridský guvernér DeSantis a oznámil, že v jeho státě nesmí žádná škola nařizovat povinné nošení roušek. Zda si děti vezmou ochranu dýchacích cest, nebo ne, mají podle něj rozhodnout sami rodiče. Napsaly o tom Tampa Bay Times. DeSantis navíc dodal, že neplánuje už žádné lockdowny, restrikce nebo uzavírky škol.
Jeho rozhodnutí změnit rouškovou politiku na Floridě kvůli jedné studii teď v USA ostře kritizují politici, vědci i epidemiologové. Podle nich je DeSantisův výklad výzkumu Brownovy univerzity velmi zbrklý.
DeSantisova interpretace je chybná
Webu KHN, který se soustředí na vyvracení politických a zdravotních poplašných zpráv, se v tomto týdnu podařilo kontaktovat autorku propírané studie Emily Osterovou, která je kritiky považovaná spíše za ekonomku než epidemioložku. Ani Osterová ale není z chování guvernéra Floridy nadšená, tím spíše, že zodpovědnost za životy lidí tak trochu přehodil i na ni.
„S guvernérem DeSantisem jsme se o našich závěrech vůbec nebavili,“ řekla expertka pro web KHN. „Upozorňuji, že naše studie je v předběžné fázi a teprve čeká na hloubkové zhodnocení. Pracuje s daty shromážděnými ve školním roce 2020/2021 ve třech amerických státech. Tedy časově ještě před větším rozšířením varianty delta. Současné pokyny Centra pro kontrolu a prevenci nemocí berou v potaz aktuální situaci. Z nynějších dat organizace doporučila nošení roušek všem studentům, a to nezávisle na tom, zda jsou očkovaní,“ dodala autorka studie.
Autoři webu KHN navíc dospěli k úplně jinému závěru než alarmisté webu Natural News. Uznali sice, že počet nakažených byl v táboře studentů a učitelů bez roušek vyšší, ale jen mírně. Žádnou korelaci mezi počty infikovaných a nošením roušek ale vyvraceči mýtů nenašli. Také autoři studie v abstraktu práce píší, že žádnou korelaci mezi těmito jevy nedokázali.
KHN uvedl, že šíření koronaviru na školách je mnohem komplexnější problém a nelze jej ukvapeně svalovat na jeden faktor. Podle webu například studie nezkoumá, zda na školách, kde byly roušky povinné, je studenti opravdu poctivě nosili. Výzkum také nezvažuje možnost, že se studenti nakazili v určitých oblastech častěji kvůli rozdílným koronavirovým opatřením napříč státy a městy. Účinnost nošení roušek navíc už dříve prokázaly jiné vědecké studie.