Sedm hodin vzdorovali velké nacistické přesile. Nakonec všichni zemřeli. Přibližně 200 lidí si tento čtvrtek na pietní akci připomnělo hrdinný boj československých parašutistů v pražském kostele svatého Cyrila a Metoděje. Položit věnce a květiny k památníku přišli mimo jiné i předsedové obou komor Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).
Po úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli 27. května 1942 v rámci operace Anthropoid, se českoslovenští parašutisté ukryli v kostele Cyrila a Metoděje. Nacisté v odvetě za Heydrichovu smrt vyhladili dvě české vesnice – Lidice a Ležáky. Vyhrožovali navíc, že pokud se pachatelé k atentátu nepřihlásí, budou každý den vraždit tisíce Čechoslováků.
Poté, co jim Karel Čurda poskytl zásadní informace o rodinách, které s parašutisty spolupracovaly, Němci nakonec zjistili, kde se strůjci atentátu ukrývají.
V ranních hodinách 18. června 1942 katedrálu obklíčilo přibližně 760 příslušníků bojových útvarů Waffen-SS. U zásahu bylo dále přítomno několik desítek příslušníků gestapa a místní hasičské posádky.
Boj trval dlouhých sedm hodin. Přestože byli parašutisté několikrát vyzváni k tomu, aby složili zbraně, nevzdali se a bojovali až do konce. Všech sedm mužů nakonec padlo. Josef Gabčík, Adolf Opálka, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc spáchali sebevraždu. Jan Kubiš zemřel na následky utrpěných zranění. Tehdejší události jsou vyobrazeny například ve filmu Atentát (1964) nebo Anthropoid (2016).
Heydrich byl nejvýše postaveným nacistou, na kterého byl během války spáchán úspěšný atentát. Adolf Hitler považoval smrt Heydricha za prohranou bitvu, s níž nacisté podle jeho slov do té doby neměli žádnou zkušenost. Ministerský předseda Velké Británie Winston Churchill v reakci na atentát prohlásil, že mnichovská dohoda je neplatná a Československo označil jako důležitého bojovníka za svobodu.