Krimi dokureality Bez lítosti právě teď na prima+
„Svědomí mám čisté. Úmyslně jsem nikoho neotrávil,“ říká jeden z hlavních aktérů metanolové kauzy Slovák Rudolf Fian. Právě on s pomocí Tomáše Křepely v roce 2012 namíchal jedovatou směs, v důsledku které zemřelo téměř 50 lidí. Fian si odpykává doživotí trest a svou vinu částečně odmítá. Tvrdí, že si tak vysoký trest nezaslouží a že u policejního výslechu a u soudu lhal. Příběh, včetně osobní zpovědi odsouzeného, vám redakce CNN Prima NEWS přináší v rámci seriálu Bez lítosti, který pojednává o nejobávanějších zločincích Česka.
„Jsem si moc dobře vědom toho, že lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu a je nenahraditelný. Bohužel, vzít zpátky se to už nedá,“ řekl Fian téměř 11 let od metanolové kauzy. „Bylo to hrozné. Pořád je to hrozné. Kolikrát jsem mu už říkala: ‚Vo*e, bylo ti to potřeba?‘“ vzpomínala na aféru, při níž zahynulo 48 lidí a další desítky mají doživotní následky, maminka odsouzeného Anna Fianová.
Všechny díly projektu Bez lítosti můžete již nyní sledovat na prima+.
Otravy falšovanými lihovinami, k jejichž výrobě byl použit jedovatý metanol, patří mezi nejhorší tragédie, které v posledních desetiletích postihly Českou republiku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pro peníze vraždili důchodce. Kdybych Danu nepotkal, tak se to nikdy nestane, dušuje se Stodola
K prvnímu úmrtí došlo 3. září 2012 v Havířově. Celý případ dostal na starosti ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž. V té době měl hodnost nadporučíka a byl vedoucím oddělení obecné kriminality ve Zlíně.
„Prakticky jsme naskočili do rozjetého vlaku, kdy každou chvíli buď přibýval mrtvý člověk, nebo se objevovali lidé v nemocnicích, kteří se metanolem přiotrávili,“ uvedl Baláž. Na případu podle jeho slov pracovaly desítky osob. „Asi 45 lidí, kteří prakticky nocovali v práci a snažili se najít toho, kdo jedovatou směs namíchal, a hlavně zajistit otrávený alkohol, aby neumírali další lidé. To byla naše priorita,“ doplnil.
Jeho tým byl rozdělen na několik částí. „Někteří kolegové se účastnili pouze soudních pitev, abychom znali přesné množství metanolu. Další část lidí jezdila na výzvy. Pamatuji si muže, který na policii oznámil, že jeho soused dlouho nevycházel z domu, takže jsme násilně otevírali dveře,“ popsal Baláž. Bohužel, nedalo se podle jeho slov nic dělat. „Ležel na podlaze vedle flašky alkoholu,“ řekl.
Na místě činu byl Baláž několikrát. „Byly to strašné pohledy. Byl jsem na místech, kde prakticky ležela jenom mrtvá těla. Vesměs na pohovce nebo na posteli a poblíž nich stál rozpitý alkohol. Někomu mohly stačit dva tři panáky jedovaté směsi, ale někdo to ředil normálním alkoholem, takže to poškození neměl tak hrozné jako někdo, kdo pil jenom smrtící dávku,“ popsal vyšetřovatel.
Kriminalistům trvalo několik dní, než našli první důležitou stopu. Ta vedla právě k Fianovi. „V rámci celého Zlína jsme se dostali do různých míst a restaurací, kde se otrávený alkohol vyskytoval. Až později nám jeden z aktérů řekl, že ho dostal od pana Fiana. Vůbec jsme tehdy nevěděli, kdo to je. Až z evidence jsme zjistili, že je to člověk z Ostravska,“ pokračoval Baláž.
Fian už očekával, že si pro něj přijdou. „Čekal jsem to a jenom marně doufal, že to nezajde tak daleko. Byla katastrofa, že umírali lidé. Nemělo se to stát,“ uvedl.
Choval se arogantně a nekomunikoval
Na zadržení podezřelého se podílel kriminalista Pavol Frolo. Podle něj vše proběhlo bez potíží. Problémy začaly až na policejní stanici, kde Fian odmítl vypovídat. „Začal se chovat arogantně a nekomunikoval,“ popsal Baláž. Během pár hodin si to však zadržený rozmyslel. „Bylo strašné sedět ve vazbě a z megafonu slyšet, jak umírají lidé,“ popsal Fian zřejmou důvod toho, co ho přimělo mluvit.
Zvlášť závažné zločiny
Seriál CNN Prima NEWS, ve kterém reportér Václav Janata čtenářům představuje největší kriminální kauzy posledních desetiletí v Česku.
„Když jsem se vrátil na stanici, Fianova první otázka byla: ‚Tak kolik?‘ Nechápal jsem a zeptal se ho, co tím myslí. ‚Kolik jich je už mrtvých?‘ ptal se mě znovu. Odpověděl jsem, že kolem 25 lidí. Bylo vidět, jak to na něj spadlo. Poté mi řekl, že je ochoten vypovídat, popsal vyšetřovatel. „Vysvětloval mi, jak je to jednoduché. Polovinu tisícilitrového barelu vypustili a dodali tam metanol s lihem. Výsledek byl katastrofální. V tu chvíli jsme věděli, že jsme na konci, že jsme se dostali k těm, kteří to vymysleli a namíchali,“ doplnil Baláž.
Rudolf Fian dostal doživotí. Spolu s ním také Tomáš Křepela, který mu pomáhal dát životu nebezpečnou směs do oběhu. Podle obžaloby Křepela, jako majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy, opatřil v roce 2012 na přelomu srpna a září 5 000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě. Fianovi pomohl namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali do velké části ČR. Ve vazbě skončil také hlavní distributor Jiří Vacula ze Zlínska. Ten dostal 15 let. Vyšetřovatelé kvůli výrobě a distribuci jedovatých lihovin postupně obvinili sedm desítek lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami.
Údajná pomoc přátelům se nevyplatila
Fian nyní, po uplynutí téměř 11 let od kauzy, otočil a tvrdí, že při výpovědi a u soudu lhal. „Lituji, že jsem neříkal pravdu od samého začátku. To byla moje největší chyba,“ sdělil.
Otrávený alkohol prý nemíchal on, ale pouze Křepela. „Každý rok moje firma zhruba dva měsíce stála. Takže lidi, co pro mě pracovali, mohli jet na dovolenou. V té době se mi ozval můj odběratel ze Zlínska Vacula, že potřebuje líh. Řekl jsem mu, ať měsíc počká. On se místo toho obrátil na Křepelu,“ popsal Fian. Muži se ale údajně nedokázali dohodnout na ceně, proto se do toho zapojil Fian. „Prodával jsem líh za 50 korun a Křepela za 63. Vacula mě proto požádal, abych Křepelovi domluvil, aby mu nabídl nižší cenu,“ doplnil odsouzený.
„Křepela mi řekl, že jestli chce lepší cenu, může mu dát toto. Ptal jsem se, co v tom je. Říkal, že metanol, ale ať to Vaculovi neříkám. V té době jsem o metanolu nic nevěděl. Dal mi vzorek, který jsem odvezl Vaculovi. Ten se podivil, proč je směs tak levná. Řekl jsem, že nevím, ale ať si ji dá raději na rozbor, a pokud bude v pořádku, pomůžu mu ji převézt. Měli jsme svého chemika, který nám zboží kontroloval,“ řekl Fian.
Vacula se mu prý ozval až po dvou týdnech s tím, že je vše v pořádku a může směs dovézt. „Takže takhle to vzniklo. Chtěl jsem pomoct dvěma přátelům, kteří byli idioti a nemohli se dohodnout na ceně,“ doplnil doživotně odsouzený Fian.
Křepelu prý držel nad vodou
„V domnění, že je vše v pořádku, jsem Vaculovi pomohl zboží přivézt. Dovezla se jedna várka, během pár dnů další. Poté se v televizi začaly objevovat první případy. Někdo na Zlínsku zemřel po požití alkoholu. Volal mi Vacula, co se děje. Nevěděl jsem a raději zavolal Křepelovi. Tvrdil, že je to v pořádku a že si za tím stojí,“ pokračoval Fian.
O několik dní později ho Vacula přišel navštívit osobně. Tentokrát i s rozborem od chemika. „Byl jsem s klukem na tréninku a on přijel za mnou na hřiště. Vytáhl graf z chromatografu. Bylo mi jasné, že je to katastrofa. Volal jsem Křepelovi. Ptal se mě, jestli ho podržím. Říkal jsem, že ano, ale pokud mě zatknou, chtěl jsem, aby mi poslal špičkového právníka a sto tisíc korun mé manželce. Do dnešního dne ani koruna. Lituji toho, že jsem neřekl pravdu od samého začátku. To byla moje největší chyba. Držel jsem Křepelu nad vodou,“ doplnil.
„Po týdnu ve vazbě nepřišel advokát ani peníze pro manželku. Říkal jsem si, že mě v tom asi nechá vymáchat. Nakonec jsem se rozhodl mu dát ještě šanci. Podal jsem výpověď, ale točil jsem ji směrem k sobě, aby on byl v klidu a zůstal venku,“ sdělil Fian.
Policisté ovšem jeho pozměněné výpovědi nevěří. „Přesně popsal, jak to s Křepelou namíchali. Všechno, co původně řekl, se potvrdilo. Pro kriminalistu je strašně důležité, aby nebyl obviněn a odsouzen někdo, kdo to neudělal. To, co řekl Fian ze začátku, sedělo úplně přesně. Potvrzovali to i další lidé a ten řetězec byl uzavřený,“ doplnil Baláž.
„Doživotí si nezasloužím“
Fian si však stojí na svém. Tak vysoký trest si prý nezaslouží. „Ať už se stalo cokoliv, zasloužím si určitý trest, ale určitě ne takový, abych byl ve vězení po zbytek života. Snažím se celou dobu bojovat i u Nejvyššího soudu ústavní stížností o změnu paragrafu. Já vinný jsem, protože jsem se určitým způsobem na dané trestné činnosti podílel, i když nevědomky. Mám ale čisté svědomí, protože jsem úmyslně nikoho neotrávil. A jestliže se stala lidská neštěstí, tak určitě za to nemůžu já,“ sdělil.
Baláž to však vidí jinak. „Byť spolupracoval a bylo mu to líto, následky jsou obrovské. Trest si zaslouží. Musel být srozuměn s tím, že když něco míchá a nemá znalosti v oboru, mohou být následky obrovské,“ dodal vyšetřovatel.