Obnovitelné zdroje energie: zaměřeno na solární panely
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce snížit výši solárních dotací. Z potřebných zhruba 28 miliard na ně v rozpočtu vyčlenil jen 8,5 miliardy. Zbývající peníze chce ušetřit třeba nižšími příspěvky provozovatelům solárních elektráren. Ti to ale považují za podraz. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by měl stát ctít původní podmínky. V „řadových“ občanech lze těžko vidět solární barony, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
Jednou z nejvíce diskutovaných položek ve státním rozpočtu na příští rok jsou poplatky za obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo financí počítá s částkou 8,5 miliardy, jde o podobnou sumu jako letos. Ovšem podle ministerstva průmyslu a obchodu i podle energetického regulačního úřadu tahle částka nebude v žádném případě stačit.
ČTĚTE TAKÉ: Stanjurova změna solárních dotací? Zločin v živém přenosu, jak v banánové republice, tvrdí Havlíček
Navíc do finále směřuje novela energetického zákona, která se přímo týká obnovitelných zdrojů. Je známá jako LEX OZE 3 a plánuje mimo jiné zavést individuální kontrolu vnitřního výnosového procenta, jinými slovy – bude se kontrolovat, jestli ti, kteří si soláry pořídili, nevydělávají moc.
Změna je podle zastánců bičem hlavně na takzvané solární barony. Jenže mix těch, kteří vsadili na obnovitelné zdroje, se hodně změnil. Novela tak může postihnout i samosprávy, menší podnikatele nebo nemocnice.
Například obec Hrušovany měla díky solárním panelům elektřinu v podstatě zadarmo. CNN Prima NEWS to řekl starosta Petr Šmíd. Nyní však na úkor fotovoltaiky musí ubrat peníze ze sportovních a kulturních akcí, protože mu nic jiného nezbývá. „Vycházeli jsme z toho, že je zákonem stanovená podpora, že je trvalá a že stát dodrží sliby. Je mi to strašně líto a mám velký problém s tím, že se stát snaží ze svého závazku vykroutit,“ uvedl Šmíd.
Podle Kovandy by stát měl ctít sliby, které obcím a podnikatelům původně dal. „Těžko v těchto lidech vidět nějaké solární barony. Jsou to normální starostové obcí a lidé, kteří prostě uvěřili vládě, že dokáže to, co slíbila, dodržet,“ uvedl ekonom ve vysílání CNN Prima NEWS.
Hrozí Česku arbitráže?
Česko by navíc mohlo kvůli snížení podpory čelit řadě arbitráží, míní výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Stát už letos jednu definitivně prohrál. Švýcarský soud letos v červenci zamítl návrh českého ministerstva financí na zrušení nálezu v arbitráži se skupinou Natland, která požadovala odškodné kvůli investicím do solárních elektráren v Česku. S náklady na řízení má stát zaplatit zhruba 735 milionů korun. Napsaly o tom Hospodářské noviny.
Arbitráž začala před 15 lety. „Možná i to je důvod, proč se pan ministr nebojí. Protože ví, že pokud arbitráže budou, škoda bude obrovská, ale možná už za 15 let nebude ministrem financí,“ rýpnul si Krčmář ve vysílání CNN Prima NEWS. „Není možné se arbitráži vyhnout, pokud bude jenom náznak, příležitost k tomu. A tu nyní zjevně ministerstvo financí dává svou aktivitou,“ doplnil Kovanda.
Takový přístup spojený s nejistotou by mohl poškodit reputaci státu v očích zahraničních investorů. Podle Krčmáře se tak už z velké části stalo. „Ve Varšavě už se mluví o Česku jako o odstrašujícím případu,“ zmínil.
V Česku bylo v prvním pololetí letošního roku zprovozněno 24 tisíc nových fotovoltaických elektráren, meziročně o 21 200 zařízení méně. Instalovaný výkon přesto meziročně klesl jen o 0,5 procenta na 484 megawattů (MW), postupně totiž roste průměrná velikost připojených elektráren. Hlavní část nových zařízení tvořily domácí fotovoltaiky, které měly více než 90procentní podíl.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Váš rozpočet je „zvířečina“, řekla Balaštíková. Nestrašíme lidi, vrátila jí Pivoňka Vaňková