Většina domácností si připlatí za regulovanou složku energií. Víme, o kolik a kde ušetřit

Vyúčtování cen energií přichází.

ERÚ o regulované složce energií na rok 2025

Ceny regulované složky energií budou od Nového roku opět vyšší. Od 1. ledna 2025 pocítí zdražení zejména domácnosti využívající plyn. Zatímco u elektřiny je rozdíl minimální, domácnosti s plynem si podle nových cen distribuce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) připlatí o více než tisícovku.

Stejně jako každý rok, i letos dojde k nárůstu cen za distribuci energií. Výdaje za distribuční část ceny elektřiny vzrostou zhruba o 1,4 procenta, u plynu to bude přes osm procent. Reálné navýšení cen však ovlivní především distribuční území, skutečná výše spotřeby a distribuční sazba, která vyjadřuje, k čemu domácnost elektřinu využívá.

ČTĚTE TAKÉ: Drahé máslo? Bude hůř. Vlády potraviny spíše zdražují, říká dvojka na zemědělském trhu

Na změnu ceny mají vliv zejména dva faktory. „Příznivě se do regulovaných cen promítá klesající cena elektřiny a plynu na volném trhu, což snižuje některé náklady na provoz soustav. Opačným směrem působí inflace, rostoucí potřeba investic a pokles spotřeby v minulých letech,” shrnuje Stanislav Trávníček, předseda rady ERÚ.

České domácnosti však i přes zdražení nezažijí takový cenový skok, jako v předchozích dvou letech. Nárůst distribuce je o poznání mírnější a dorovnají ho nižší ceny dodavatelů.

Co je distribuční část ceny energií?

Cena energií, kterou platíme, se skládá z regulované a neregulované části.

Regulovanou část ceny určuje Energetický regulační úřad a tvoří necelou polovinu celkové ceny za elektřinu a zhruba čtvrtinu ceny za plyn. V této části jsou zahrnuty veškeré poplatky související s výrobou a distribucí elektřiny či plynu. Ty jsou stejné, bez ohledu na to, od kterého dodavatele energie odebíráte.

Neregulovanou část ceny si určuje dodavatel energií a odvíjí se od situace na trhu. Zahrnuje cenu za odebranou elektřinu či plyn, obchodní přirážku a související poplatky dodavatele. Výběrem dodavatele tak zákazník ovlivní pouze tuto část ceny.

Kolik si připlatíme za elektřinu

Běžná domácnost, která využívá elektřinu ke svícení a napájení běžných spotřebičů, si nově připlatí nižší stovky korun za rok. Naopak domácnosti, které využívají elektřinu také k vytápění, zaznamenají pokles. Celkově jsou změny oproti loňskému roku minimální.

„Zásluhu na tom má zejména konec energetické krize. Letos klesly ceny na velkoobchodních trzích, a díky tomu i poplatek za systémové služby, který je jednou ze složek distribuční části ceny. Vloni bylo navýšení regulované části ceny vyšší také kvůli obnovení poplatku za obnovitelné zdroje energie, ten byl během krize pozastaven,“ vysvětluje Tomáš Suchý, ředitel energetické poradenské společnosti encall.

Levnější energie i přes zvýšení cen za distribuci

I přes zvýšení distribuční části ceny však mají domácnosti možnost za energie ušetřit. „Dodavatelé zatím své ceny energií snižují, domácnosti proto mohou ušetřit změnou dodavatele či produktu. Nová, nižší cena za elektřinu či plyn totiž pohodlně vyrovná navýšení poplatků za distribuci,“ radí Suchý.

Potvrzuje to i Stanislav Trávníček, předseda rady ERÚ: „Pokud domácnosti budou přecházet k novým kontraktorům, mohou snadno ušetřit i dvouciferné procentuální částky.”

Někteří dodavatelé v novém roce výrazně zlevní například nízký tarif. Domácnosti, které využívají tepelné čerpadlo, tak mohou na ceně ušetřit okolo 10 procent ročně. Úspora čeká také na ty, kteří ohřívají vodu bojlerem.

Meziroční nárůst regulované části ceny elektřiny u průměrných pražských domácností

Distribuční sazba D02d při spotřebě 2 MWh D57d při spotřebě 3 MWh (VT/ 9 MWh NT 3x25 A)
Cena v roce 2024 6 379 Kč (s DPH) 19 203 Kč (s DPH)
Cena v roce 2025 6 522 Kč (s DPH) 19 683 Kč (s DPH)
VT = spotřeba ve vysokém tarifu NT = spotřeba v nízkém tarifu

Kolik si připlatíme za plyn

U plynu je situace o něco horší – při topení plynem mohou rozdíly v ročním vyúčtování znamenat navýšení i několik tisíc. Průměrný meziroční nárůst regulovaných cen u typického zákazníka je 8,6 procent. Stejně jako u elektřiny se však jedná o nižší nárůst oproti předchozím rokům. „Regulovanou cenu plynu letos významně ovlivňuje extrémní pokles spotřeby, která za tři roky klesla téměř o 30 procent,” doplňuje Trávníček.

Meziroční nárůst regulované části ceny plynu u průměrné pražské domácnosti

Spotřeba domácnosti 11 MWh
Cena v roce 2024 7 244 Kč (s DPH)
Cena v roce 2025 8 282 Kč (s DPH)

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Od září platí zákaz starších kotlů. V provozu je jich stále 150 tisíc, hříšníkům hrozí pokuta

Tagy:
elektřina energie ceny ekonomika DPH poplatek Energetický regulační úřad elektrická energie makroekonomie produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje technická infrastruktura