Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
nosorožec bílý severní
Výpis příspěvků ke štítku „nosorožec bílý severní“
V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
V jihoafrické provincii KwaZulu-Natal začali tento měsíc veterináři uřezávat nosorožcům rohy, aby jim zachránili život před pytláky. Přistoupili k tomu proto, že počet nosorožců zabitých pytláky se v JAR loni zvýšil na 499 oproti předchozímu roku, kdy pytláci zabili 448 těchto ohrožených zvířat právě zejména kvůli jejich rohům. Informoval o tom deník El País.
Nosorožci na prahu vyhynutí: Populaci vzácného druhu má zachránit umělé oplodnění
Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařil další významný krok k záchraně téměř vyhynulých nosorožců bílých severních. Z tohoto živočišného druhu zbývají na světě už jen poslední dvě samice. Experti v říjnu a v lednu získali nová embrya, která by měla pomoci obnovit existenci tohoto druhu téměř vyhubeného kvůli pověrám. Vložení oplodněných vajíček ale nechtějí uspěchat a metodu si ověří nejprve u příbuzného poddruhu.
Záchrana nosorožců bílých severních? Zázrak se má stát pomocí umělého oplodnění
Mezinárodnímu vědeckému týmu se v minulých měsících podařilo vytvořit další dvě embrya nosorožců bílých severních ohrožených vyhynutím. Vědci tak mají 14 zmrazených embryí. Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Poslední dvě samice tohoto druhu na planetě Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové, která o vytvoření dalších embryí informovala.
Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva
Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.
Záchrana téměř vyhynulých nosorožců pokračuje. Vědci odebrali jejich vajíčka
Projekt záchrany téměř vyhynulých nosorožců severních bílých po nucené pauze znovu pokračuje. Vědcům se v Keni podařilo odebrat deset vajíček od dvou posledních žijících samic. Kvůli koronavirové krizi nemohl evropský tým odborníků pod vedením pracovníků ze Safari Parku Dvůr Králové do rezervace v Keni několik měsíců.
Samicím nosorožce severního bílého se čtyřikrát ročně odebírají vajíčka, samci vyhynuli
Práce mezinárodních týmů na záchraně nosorožce severního bílého po koronavirové pauze pokračují. Zvíře, které je na pokraji vyhynutí, má už pouze dvě žijící samice, samec nežije žádný. Samicím tak zoologové každého čtvrt roku odebírají vajíčka, která chtějí oplodnit spermatem vyhynulých samců.
Záchrana nosorožců bílých. Zabránit jejich vyhynutí by mohlo umělé oplodnění
Mezinárodnímu týmu vědců v německém safariparku se podařilo odebrat dvanáct vajíček samici nosorožce bílého jižního a vytvořit z nich čtyři embrya. To by mohlo pomoci při záchraně mnohem více ohroženého poddruhu nosorožců bílých severních. Aplikovat umělé oplodnění u dvou posledních samic žijících v Keni se pokouší tým vědců pod vedením Safari Parku Dvůr Králové.