Projekt záchrany téměř vyhynulých nosorožců severních bílých pokračuje
Projekt záchrany téměř vyhynulých nosorožců severních bílých po nucené pauze znovu pokračuje. Vědcům se v Keni podařilo odebrat deset vajíček od dvou posledních žijících samic. Kvůli koronavirové krizi nemohl evropský tým odborníků pod vedením pracovníků ze Safari Parku Dvůr Králové do rezervace v Keni několik měsíců.
Nájin a Fatu jsou dva poslední žijící nosorožci tuponosí severní (jinak též bílí nebo širokohubí) na planetě. Jelikož se jedná o samice, potomky na svět už přirozenou cestou přivést nemohou. Speciální tým vědců proto pracuje na možnosti umělého oplodnění, což se neobejde bez odběru vajíček. Jiná šance na záchranu druhu neexistuje.
Mládě z prvního embrya by byl zázrak
Během koronavirové pandemie do Keni cestovat nešlo, takže odborníci čekali desítky týdnů. Nakonec se vše podařilo a i odběr dopadl úspěšně. „Celkem máme deset vajíček, dvě od samice Nájin a osm od samice Fatu. Jsme rádi, že k odběru došlo, museli jsme čekat půl roku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové.
Odběr probíhal za přísných hygienických a bezpečnostních podmínek. Podle Stejskala se vědci museli podrobit častému měření tělesné teploty. „Kontrovali nás například, když jsme přejížděli do jiného kraje uvnitř Keni, to samé v obchodech,“ popsal Stejskal.
Šance na pokus o unikátní záchranu druhu se ale s ubíhajícím časem snižuje. Dvě žijící samice ohroženého druhu stárnou, takže nové mládě z nashromážděných a dosud zamražených embryí by musela odnosit náhradní matka příbuzného nosorožce bílého jižního.
„Už máme tři embrya, která vznikla z vajíček odebraných v loňském roce. Důležité teď je pokračovat v odběrech a pokusit se do budoucna vytvořit co nejvíce embryí,“ vysvětlil Stejskal a dodal, že by se jednalo o velkou náhodu, pokud by se hned z prvních vajíček podařilo přivést na svět mládě.