reklama

Samicím nosorožce severního bílého se čtyřikrát ročně odebírají vajíčka, samci vyhynuli

Práce mezinárodních týmů na záchraně nosorožce severního bílého po koronavirové pauze pokračují. Zvíře, které je na pokraji vyhynutí, má už pouze dvě žijící samice, samec nežije žádný. Samicím tak zoologové každého čtvrt roku odebírají vajíčka, která chtějí oplodnit spermatem vyhynulých samců.

reklama

První krok k záchraně tohoto druhu se podařil. Týmy expertů ze Safari Parku ve Dvoře Králové a německého Leibnizova institutu odebraly úspěšně vajíčka posledním dvěma žijícím samičkám v keňské rezervaci Ol Pejeta.

Zoologové ze zoo ve Dvoře Králové se snaží kriticky ohrožený druh zachránit pomocí umělého oplodnění vajíček, které od samic Najin a Fatu každého čtvrt roku získávají. Koronavirus ale znamenal pro odběry nečekanou stopku. Do Keni se nešlo dostat.

„Bohužel koronavirus do toho zasáhl tím způsobem, že dva naplánované odběry, které měly proběhnout v první polovině letošního roku, se neuskutečnily. Tím jsme ztratili minimálně tři, čtyři embrya, což je dost významné,“ konstatoval Přemysl Rabas, statutární ředitel ZOO Dvůr Králové.

Dnešní odběr byl úspěšný – Najin odebrali zoologové dvě vajíčka a Fatu dokonce osm. Ta teď ve speciálním kontejneru putují do Itálie, kde se je po dozrání pokusí oplodnit spermatem uhynulých samců nosorožce severního bílého. Naživu už není ani jeden.

„Budeme s napětím očekávat, kolik embryí se bude vyvíjet. Když všechno půjde dobře, tak se dá předpokládat, že dvě až čtyři embrya bychom mohli získat,“ dodal Rabas. Embrya pak mají odnosit samice příbuzných nosorožců bílých jižních. Úspěšně je implantovat se ale zatím zoologům nepodařilo. K úspěchu je podle Rabase potřeba alespoň několik desítek embryí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama