Keňa nosorožci
Práce mezinárodních týmů na záchraně nosorožce severního bílého po koronavirové pauze pokračují. Zvíře, které je na pokraji vyhynutí, má už pouze dvě žijící samice, samec nežije žádný. Samicím tak zoologové každého čtvrt roku odebírají vajíčka, která chtějí oplodnit spermatem vyhynulých samců.
První krok k záchraně tohoto druhu se podařil. Týmy expertů ze Safari Parku ve Dvoře Králové a německého Leibnizova institutu odebraly úspěšně vajíčka posledním dvěma žijícím samičkám v keňské rezervaci Ol Pejeta.
Záchrana nosorožců bílých severních kvůli koronaviru stagnuje
Práce na záchraně nosorožce bílého severního, na které se podílí i čeští odborníci, se kvůli pandemii COVID-19 zastavily. Konkrétně chystaný program na odnošení embryí kriticky ohroženého druhu náhradními matkami běžnějších nosorožců bílých jižních přerušila omezení v mezinárodní dopravě. Soukromá rezervace Ol Pejeta v Keni, kde se nacházejí poslední dvě samice nosorožce bílého severního, se navíc potýká s velkou ztrátou příjmů z turismu.
Zoologové ze zoo ve Dvoře Králové se snaží kriticky ohrožený druh zachránit pomocí umělého oplodnění vajíček, které od samic Najin a Fatu každého čtvrt roku získávají. Koronavirus ale znamenal pro odběry nečekanou stopku. Do Keni se nešlo dostat.
„Bohužel koronavirus do toho zasáhl tím způsobem, že dva naplánované odběry, které měly proběhnout v první polovině letošního roku, se neuskutečnily. Tím jsme ztratili minimálně tři, čtyři embrya, což je dost významné,“ konstatoval Přemysl Rabas, statutární ředitel ZOO Dvůr Králové.
Dnešní odběr byl úspěšný – Najin odebrali zoologové dvě vajíčka a Fatu dokonce osm. Ta teď ve speciálním kontejneru putují do Itálie, kde se je po dozrání pokusí oplodnit spermatem uhynulých samců nosorožce severního bílého. Naživu už není ani jeden.
„Budeme s napětím očekávat, kolik embryí se bude vyvíjet. Když všechno půjde dobře, tak se dá předpokládat, že dvě až čtyři embrya bychom mohli získat,“ dodal Rabas. Embrya pak mají odnosit samice příbuzných nosorožců bílých jižních. Úspěšně je implantovat se ale zatím zoologům nepodařilo. K úspěchu je podle Rabase potřeba alespoň několik desítek embryí.