reklama

Samicím nosorožce severního bílého se čtyřikrát ročně odebírají vajíčka, samci vyhynuli

Práce mezinárodních týmů na záchraně nosorožce severního bílého po koronavirové pauze pokračují. Zvíře, které je na pokraji vyhynutí, má už pouze dvě žijící samice, samec nežije žádný. Samicím tak zoologové každého čtvrt roku odebírají vajíčka, která chtějí oplodnit spermatem vyhynulých samců.

reklama

První krok k záchraně tohoto druhu se podařil. Týmy expertů ze Safari Parku ve Dvoře Králové a německého Leibnizova institutu odebraly úspěšně vajíčka posledním dvěma žijícím samičkám v keňské rezervaci Ol Pejeta.

K tématu

Zoologové ze zoo ve Dvoře Králové se snaží kriticky ohrožený druh zachránit pomocí umělého oplodnění vajíček, které od samic Najin a Fatu každého čtvrt roku získávají. Koronavirus ale znamenal pro odběry nečekanou stopku. Do Keni se nešlo dostat.

„Bohužel koronavirus do toho zasáhl tím způsobem, že dva naplánované odběry, které měly proběhnout v první polovině letošního roku, se neuskutečnily. Tím jsme ztratili minimálně tři, čtyři embrya, což je dost významné,“ konstatoval Přemysl Rabas, statutární ředitel ZOO Dvůr Králové.

Dnešní odběr byl úspěšný – Najin odebrali zoologové dvě vajíčka a Fatu dokonce osm. Ta teď ve speciálním kontejneru putují do Itálie, kde se je po dozrání pokusí oplodnit spermatem uhynulých samců nosorožce severního bílého. Naživu už není ani jeden.

„Budeme s napětím očekávat, kolik embryí se bude vyvíjet. Když všechno půjde dobře, tak se dá předpokládat, že dvě až čtyři embrya bychom mohli získat,“ dodal Rabas. Embrya pak mají odnosit samice příbuzných nosorožců bílých jižních. Úspěšně je implantovat se ale zatím zoologům nepodařilo. K úspěchu je podle Rabase potřeba alespoň několik desítek embryí.

Další hlavní zprávy

reklama
Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Další články
reklama
reklama