reklama

Samicím nosorožce severního bílého se čtyřikrát ročně odebírají vajíčka, samci vyhynuli

Práce mezinárodních týmů na záchraně nosorožce severního bílého po koronavirové pauze pokračují. Zvíře, které je na pokraji vyhynutí, má už pouze dvě žijící samice, samec nežije žádný. Samicím tak zoologové každého čtvrt roku odebírají vajíčka, která chtějí oplodnit spermatem vyhynulých samců.

reklama

První krok k záchraně tohoto druhu se podařil. Týmy expertů ze Safari Parku ve Dvoře Králové a německého Leibnizova institutu odebraly úspěšně vajíčka posledním dvěma žijícím samičkám v keňské rezervaci Ol Pejeta.

K tématu

Zoologové ze zoo ve Dvoře Králové se snaží kriticky ohrožený druh zachránit pomocí umělého oplodnění vajíček, které od samic Najin a Fatu každého čtvrt roku získávají. Koronavirus ale znamenal pro odběry nečekanou stopku. Do Keni se nešlo dostat.

„Bohužel koronavirus do toho zasáhl tím způsobem, že dva naplánované odběry, které měly proběhnout v první polovině letošního roku, se neuskutečnily. Tím jsme ztratili minimálně tři, čtyři embrya, což je dost významné,“ konstatoval Přemysl Rabas, statutární ředitel ZOO Dvůr Králové.

Dnešní odběr byl úspěšný – Najin odebrali zoologové dvě vajíčka a Fatu dokonce osm. Ta teď ve speciálním kontejneru putují do Itálie, kde se je po dozrání pokusí oplodnit spermatem uhynulých samců nosorožce severního bílého. Naživu už není ani jeden.

„Budeme s napětím očekávat, kolik embryí se bude vyvíjet. Když všechno půjde dobře, tak se dá předpokládat, že dvě až čtyři embrya bychom mohli získat,“ dodal Rabas. Embrya pak mají odnosit samice příbuzných nosorožců bílých jižních. Úspěšně je implantovat se ale zatím zoologům nepodařilo. K úspěchu je podle Rabase potřeba alespoň několik desítek embryí.

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama