Vlna kritiky se snesla na zdravotníky z jihlavské nemocnice, kteří prostřednictvím facebookového příspěvku lidem vzkázali, aby nosili respirátory. Spousta komentářů navíc obsahovala nepravdivé informace, které se šíří internetem, a někteří lidé, aniž by si je ověřili, jim uvěřili.
„Noste respirátory, abyste nepotřebovali plicní ventilátory,“ napsali jihlavští zdravotníci na plakát a posléze se s ním vyfotili v ochranných oblecích, respirátorech i štítech. Příspěvek na Facebooku sdílelo více než tisíc lidí a okomentovalo několik stovek uživatelů. Podpory se však zdravotníci nedočkali, většina ohlasů byla negativního rázu. „Vždyť už si na tu ‚hubu‘ dáváme rok skoro vše a stále se neděje nic,“ rozhořčil se jeden z uživatelů sociální sítě.
Pozdrav z naší interní JIP ❤️
Posted by Nemocnice Jihlava, p.o. on Tuesday, March 16, 2021
Pod příspěvkem zdravotníků se navíc objevilo spoustu nepravdivých informací, které kolují na internetu a někteří lidé jim očividně uvěřili. „Prosím, pochopte, že horší stavy způsobuje právě nošení respirátorů, kdy si ten virus dýcháte zpět do plic. A pokud ho máte třeba jen v nose, vydechnete a pak pěkně nádechem až do plic. Moc prosím, probuďte se,“ napsala Silvie K.
Tento mýtus byl ale již několikrát vyvracen. Web Manipulátoři.cz poukázal na to, že se jedná o dezinterpretaci slov přednostky pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martiny Vašákové. Viry se nemohou rozmnožovat v respirátorech. Navíc je dokáže maska zachytit. „Vir zůstává z velké části zachycen ve vláknech respirátoru, něco jako když nalijete víno do koberce,“ poznamenal datový analytik Petr Ludwig na svém Facebooku.
„Základním rozdílem mezi rouškou a respirátorem je způsob ochrany. Zatímco roušky chrání před vydechovanými kapénkami, které mohou obsahovat choroboplodné zárodky, respirátor naproti tomu chrání před vdechnutím virů a bakterií zejména svého nositele,“ upozornil na svém webu Český červený kříž.
Respirátor průchod CO2 nezamezuje
Mezi dalším hoaxem, který v komentářích pod příspěvkem zdravotníků zazněl, byla zpráva o vdechování většího množství oxidu uhličitého kvůli respirátoru. „Permanentní vdechování škodlivého CO2 namísto kyslíku, který je pro život člověka to naprosto nejdůležitější,“ napsala uživatelka Alena R.
Tento fakt vyvrátil magazín Life Hacker. Poukázal na skutečnost, že molekula oxidu uhličitého je velmi malá, mnohem menší než prostor mezi vlákny v respirátorech či rouškách. Úkolem těchto masek je tedy zastavit nebo alespoň omezit mnohonásobně větší kapénky slin a hlenu, nicméně stále umožňují průchod vzduchu.
Lidé se v příspěvku zaobírali také platem těchto zdravotníků. „Vážení občané, respirátor není k dlouhodobému nošení, uvádí to i výrobci na obalech, dlouhodobě vám způsobí obrovské problémy a pak skončíte u těchto sestřiček, které berou 90 tisíc měsíčně. Tím už se ale nepochlubí,“ napsal Lukáš S.
Ani tato informace však není pravdivá. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové představoval koncem loňského roku průměrný měsíční výdělek zdravotní sestry 47 498 korun. Výdělek lékaře v akutní lůžkové péči dosahoval podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky 88 312 korun.
I přes mnohé negativní komentáře se však našlo několik jedinců, kteří zdravotníky podpořili. „Držím při vás!! Bohužel mám tu smůlu a musím s tím svinstvem bojovat. Je to už osmý den a nemoc neodchází a jen se denně modlím, abych nemusela do nemocnice! Také už nařízení psychicky nezvládám jako ostatní, ale musíme vydržet. Člověk si neuvědomuje vážnost věci, dokud opravdu neonemocní,“ napsala pod příspěvek Kateřina V.