Šest pracovníků celní správy z Liberecka má potvrzenou nakažlivější, takzvanou jihoafrickou mutaci covidu. Informoval o tom web HlidaciPes.org s tím, že se zřejmě nakazili při kontrole na ruzyňském letišti v Praze. Mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová ale uvedla, že to není možné. Upřesnila také, že nakažení jsou dva celníci a čtyři civilní zaměstnanci.
„Celní správa odmítá, že by to mohlo být spojováno s letištní kontrolou, která se uskutečnila v rámci výcviku psů 27. února. Celník, u kterého je nákaza touto mutací prokázána, nepracoval na místě se vzorky. A byla také dodržena veškerá bezpečnostní opatření, to znamená ochranné obleky, dvoje rukavice, štíty, respirátory,“ uvedla Prudičová.
Nákaza jihoafrickou mutací se podle ní u celníka projevila 8. března, u jedné civilní zaměstnankyně už o tři dny dříve. „Psovodi, kteří více než půl roku pracují se vzorky, jsou testováni s negativními výsledky, to samé platí pro psy. Nedávno prošli i zdravotní kontrolou a jsou také negativní,“ dodala mluvčí.
Podle ní sice žádný konkrétní zdroj nákazy nebyl potvrzen, web ale vychází z informací od libereckého krajského hygienika Vladimíra Valenty. Celníci na letišti kontrolovali na konci února účastníka zájezdu do Zanzibaru, u něhož byla jihoafrická mutace koronaviru později potvrzena.
„V rámci screeningu mutací, který v Libereckém kraji provádíme, byl detekován pracovník státní správy bez cestovní anamnézy. Jeho spoluzaměstnanci kynologové a psi pracují na letišti Václava Havla. Shodou okolností ,testovali‘ turisty ze Zanzibaru a mezi nimi byl i pacient uvedený výše,“ uvedl pro web Valenta.
Dalších 11 nakažených v rodinách
Hygienici odhalili dalších 11 pozitivních kontaktů v rodinách celníků. V jednom případě se přes rodinného příslušníka nakazili také tři pracovníci jedné liberecké firmy. „Všechny tyto osoby jsou pozitivní na susp. jihoafrickou mutaci. Pokračuje vyhledávání dalších kontaktů pozitivních a hromadný odběr kontaktů na pracovišti,“ dodal Valenta.
Web HlidaciPes.org také uvedl, že o možném výskytu na pražském letišti byla informována hlavní hygienička a centrální řídící tým. U nikoho se ale mutace neprokázala, řekla ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.
Britská mutace v polovině případů
První případy jihoafrické mutace v Česku se prokázaly v posledním únorovém týdnu. Souvisely s cestami do Zanzibaru či Tanzanie. V Brně se od cestovatelů nakazili další lidi včetně dětí ve školce.
Mutace jsou pojmenovány podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali konkrétní gen viru. V Česku se v poslední době rozšířila britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní varianta.
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je už ve více než 50 procentech odhalených případů. Pravděpodobně je za nárůstem nových případů na přelomu února a března, postupně se rozšiřuje ze západu země na Moravu.