V Česku se schyluje k vyhlášení už druhého nouzového stavu za půl roku. Během toho prvního byl omezen pohyb osob, vyhlášen zákaz shromažďování i zákaz cestování do rizikových zemí. Lidé směli pouze do práce, do obchodu a domů. Jak budou nastavené podmínky podzimního nouzového stavu, ještě není jasné. V úterý vyhlášení nouzového stavu podpořila Vládní rada pro zdravotní rizika a kabinet by měl stav schvalovat ve středu.
První nouzový stav byl v Česku vyhlášen 12. března. Původně měl trvat pouhý měsíc, ale nakonec byl prodloužen a skončil až 17. května.
Nouzový stav navrhuje vláda, Sněmovna ho může zrušit. Stav je vyhlášen na nejdéle 30 dnů s tím, že ale může být prodloužen. Kabinet v takové chvíli musí žádat o prodloužení Sněmovnu. O aktuálním vyhlášení nouzového stavu by mohla Sněmovna debatovat už ve středu.
Nouzový stav sám o sobě žádná konkrétní nařízení nedefinuje, ale mění legislativní rámec, ve kterém může vláda nařízení vydávat.
Opozice odmítá nouzový stav: Ukazuje to neschopnost vlády, která neví, co dělat
S vyhlášením nouzového stavu v Česku, které avizoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), nesouhlasí opozice. V současnosti pro něj nevidí důvod. Možnost stavu nouze jen ukazuje, že vláda si s koronavirou pandemií a s ní spojenou krizí neví rady, kritizují opoziční politici. Své návrhy by mohl Prymula přednést už na zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika, která má jednat od úterních osmi hodin ráno. Vláda by pak o stavu nouze mohla mimořádně rozhodovat ve středu.
V době nouzového stavu se Česko řídí krizovým zákonem a hlavní zodpovědnost tak spadá kromě vlády pod Ústřední krizový štáb a ministerstvo vnitra, nikoliv pod ministerstvo zdravotnictví.
V rámci tohoto zákona může vláda omezit občanům například svobodu pohybu, shromažďovací právo nebo vlastnické a užívací právo k majetku. Omezit může i podnikání.
Nouzový stav č. 1
K tomu všemu kabinet Andreje Babiše během prvního nouzového stavu přistoupil. Otevřené zůstaly pouze školky, supermarkety, nemocnice, lékárny a během dne i restaurace. Omezená nebyla ani MHD.
Postupně se ale podmínky měnily a zpřísňovaly. Byl nařízen zákaz vycházení ve větších skupinách a na ulicích jsme mohli být pouze ve dvojicích. Roušky se musely nosit i venku.
Celkově došlo k zastavení chodu země a ochromení ekonomiky, z čehož se řada firem a podniků nevzpamatovala dodnes. Uzavřené byly nejen malé provozovny a podniky, ale i velké továrny, například Škoda Auto v Mladé Boleslavi.
Babiš: Nouzový stav můžeme schválit už ve středu. O návrhu Prymuly vím jen z médií
Premiér Babiš předpokládá, že se ve středu bude konat mimořádné jednání vlády, na jehož programu bude schvalování nouzového stavu. Přijetí nouzového stavu inicioval nový ministr zdravotnictví Roman Prymula. Babiš ho zkritizoval za to, že svůj úmysl sděluje médiím dříve než vládním kolegům.
Stát přistoupil k řadě podpůrných projektů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), zaměstnance i zaměstnavatele, nicméně většina byla pouze na překlenovací období pár měsíců.
Nouzový stav č. 2
Jaké podmínky budou panovat za druhého nouzového stavu, zatím není jasné. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) by o nich měl informovat v průběhu úterka. Již dříve ale on i premiér Andrej Babiš (ANO) odmítali to, že dojde k opětovnému vypnutí celé ekonomiky. A nepřeje si to ani ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
„Je velmi důležité, aby nedošlo k ekonomickým omezením. Dali jsme tento příslib lidem i firmám. Ekonomika se nadechuje a funguje lépe, než jsme čekali. Určitě se budu ptát na důvody zavedení nouzového stavu,“ uvedla v pondělí pro Českou televizi Schillerová.
Nicméně epidemiologická situace se zhoršuje každým dnem a za těchto okolností je asi nutné počítat se vším. Kabinet by podle vyjádření premiéra rád nouzový stav schválil ve středu a následně s návrhem předstoupil před poslance.
Vyhlášení nouzového stavu v úterý dopoledne podpořila i vládní rada pro zdravotní rizika. Po videokonferenčním zasedání to řekl hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD).