V Česku se schyluje k vyhlášení už druhého nouzového stavu za půl roku. Během toho prvního byl omezen pohyb osob, vyhlášen zákaz shromažďování i zákaz cestování do rizikových zemí. Lidé směli pouze do práce, do obchodu a domů. Jak budou nastavené podmínky podzimního nouzového stavu, ještě není jasné. V úterý vyhlášení nouzového stavu podpořila Vládní rada pro zdravotní rizika a kabinet by měl stav schvalovat ve středu.
První nouzový stav byl v Česku vyhlášen 12. března. Původně měl trvat pouhý měsíc, ale nakonec byl prodloužen a skončil až 17. května.
Nouzový stav navrhuje vláda, Sněmovna ho může zrušit. Stav je vyhlášen na nejdéle 30 dnů s tím, že ale může být prodloužen. Kabinet v takové chvíli musí žádat o prodloužení Sněmovnu. O aktuálním vyhlášení nouzového stavu by mohla Sněmovna debatovat už ve středu.
Nouzový stav sám o sobě žádná konkrétní nařízení nedefinuje, ale mění legislativní rámec, ve kterém může vláda nařízení vydávat.
V době nouzového stavu se Česko řídí krizovým zákonem a hlavní zodpovědnost tak spadá kromě vlády pod Ústřední krizový štáb a ministerstvo vnitra, nikoliv pod ministerstvo zdravotnictví.
V rámci tohoto zákona může vláda omezit občanům například svobodu pohybu, shromažďovací právo nebo vlastnické a užívací právo k majetku. Omezit může i podnikání.
Nouzový stav č. 1
K tomu všemu kabinet Andreje Babiše během prvního nouzového stavu přistoupil. Otevřené zůstaly pouze školky, supermarkety, nemocnice, lékárny a během dne i restaurace. Omezená nebyla ani MHD.
Postupně se ale podmínky měnily a zpřísňovaly. Byl nařízen zákaz vycházení ve větších skupinách a na ulicích jsme mohli být pouze ve dvojicích. Roušky se musely nosit i venku.
Celkově došlo k zastavení chodu země a ochromení ekonomiky, z čehož se řada firem a podniků nevzpamatovala dodnes. Uzavřené byly nejen malé provozovny a podniky, ale i velké továrny, například Škoda Auto v Mladé Boleslavi.
Stát přistoupil k řadě podpůrných projektů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), zaměstnance i zaměstnavatele, nicméně většina byla pouze na překlenovací období pár měsíců.
Nouzový stav č. 2
Jaké podmínky budou panovat za druhého nouzového stavu, zatím není jasné. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) by o nich měl informovat v průběhu úterka. Již dříve ale on i premiér Andrej Babiš (ANO) odmítali to, že dojde k opětovnému vypnutí celé ekonomiky. A nepřeje si to ani ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
„Je velmi důležité, aby nedošlo k ekonomickým omezením. Dali jsme tento příslib lidem i firmám. Ekonomika se nadechuje a funguje lépe, než jsme čekali. Určitě se budu ptát na důvody zavedení nouzového stavu,“ uvedla v pondělí pro Českou televizi Schillerová.
Nicméně epidemiologická situace se zhoršuje každým dnem a za těchto okolností je asi nutné počítat se vším. Kabinet by podle vyjádření premiéra rád nouzový stav schválil ve středu a následně s návrhem předstoupil před poslance.
Vyhlášení nouzového stavu v úterý dopoledne podpořila i vládní rada pro zdravotní rizika. Po videokonferenčním zasedání to řekl hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD).