Nakažlivější mutace koronaviru, zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, nejspíše nezpůsobuje vážnější průběh onemocnění COVID-19 než jiné varianty. Vyplývá to ze závěrů porovnávací studie anglického úřadu pro veřejné zdraví, na kterou dnes upozornila agentura Reuters.
Nový kmen koronaviru, který se rychle šíří především v jižní Anglii, je podle britských úřadů možná až o 70 procent nakažlivější. Řada zemí v reakci na toto zjištění uvalila restrikce na cestování z Británie. Kromě Spojeného království eviduje novou variantu koronaviru již i několik dalších zemí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud uvádí, že nemá důkazy o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu.
Vědci v rámci studie porovnávali 1 769 lidí nakažených novou variantou koronaviru se stejným počtem osob s takzvaným „divokým typem“ viru. V obou skupinách byla shodným poměrem zastoupena pohlaví, věkové skupiny i místo bydliště infikovaných.
Ze 42 případů hospitalizace se 16 lidí nakazilo novou mutací koronaviru, zatímco 26 lidí infikoval „divoký typ“, uvádí studie. Po nákaze novou variantou zemřelo 12 lidí v porovnání s desíti zemřelými s původním typem koronaviru.
„Předběžné výsledky studie neshledaly mezi porovnávanými případy nákazy novou variantou koronaviru a divokým typem žádný statisticky významný rozdíl v hospitalizacích a smrtnosti do 28 dnů od infikování,“ konstatuje studie.
Přední epidemiolog a poradce britské vlády Andrew Hayward v úterý varoval, že Británie míří v nadcházejících týdnech ke „katastrofě“, pokud kabinet nepřijme přísnější opatření proti nakažlivějšímu kmeni koronaviru.
Británie v úterý zaznamenala 53 135 nových případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce od doby, kdy v polovině roku začala s masovým testováním obyvatelstva. Britský premiér Boris Johnson podle deníku The Times udělil souhlas, aby byly další oblasti zařazeny do nejpřísnější čtvrté kategorie opatření, kam již nyní spadá velká část země.