reklama

Reklama na Citroën pobouřila Egypt a musí pryč. Strašidelný sexismus, zuří feministky

Reklama francouzské automobilky na nový model C4 vyvolala v Egyptě silné kontroverze. Aktivisté výrobce nařkli, že propaguje sexuální obtěžování v zemi, kde je fenomén Me Too v poslední době žhavým tématem.

reklama

Reklama egyptské pobočky Citroënu, která měla premiéru minulý měsíc, ukazuje populárního egyptského zpěváka a herce Amra Diaba, jak řídí nejnovější generaci kompaktního vozu C4, když vtom náhle zastaví před ženou přecházející ulici. Diab se na ženu podívá a vyfotografuje ji z kamery upevněné ve zpětném zrcátku auta. Zpěvák se usmívá, když se na jeho telefonu objeví ženina atraktivní podoba a dále pokračuje jen romantický příběh dvou zamilovaných, kteří si užívají společnou jízdu.

Přestože reklama zjevně cílí na zviditelnění elektronických funkcí nového vozu, spustila kritiku automobilky i 60letého zpěváka, který je považován za vzor pro mnoho lidí v arabském světě. Pod tlakem veřejnosti se egyptská pobočka Citroënu omluvila a jedenapůlminutový spot z veřejného prostoru s omluvou stáhla s tím, že je proti jakémukoliv obtěžování žen.

Sexuální obtěžování na denním pořádku

Diab, který má video stále na svých účtech na sociálních sítích s desítkami milionů sledujících, situaci nekomentoval.

V Egyptě, konzervativní muslimské zemi s více než 100 miliony lidí, je podle aktivistů sexuální obtěžování na denním pořádku. Egyptská feministická iniciativa Speak Up označila reklamu za „strašidelnou“ a uvedla, že propaguje „nezávazné fotografování dívek na ulici bez jejich souhlasu jen proto, že to mužům dělá dobře“.

„Všechno může být dvousečná zbraň. V této reklamě se egyptský Citroën rozhodl ukázat negativní aspekty nových funkcí svého modelu C4, od narušování soukromí lidí až po obtěžování dívek na ulici! #MeToo,“ rozhořčil se uživatel jménem The Lady v příspěvku na Twitteru.

Feministka Sabah Khodir automobilku obvinila, že využívá boj žen proti genderově podmíněnému násilí „jako příležitost k prodeji vozidel“ a vyzvala Hanyho Shakera, šéfa Svazu egyptských hudebníků, aby zahájil vyšetřování Diabovy účasti na reklamě.

Ožehavé téma

Sexuální obtěžování a násilí se v Egyptě začalo řešit ve velkém po lidovém povstání v roce 2011, které svrhlo dlouholetého autokrata Husního Mubaraka, kdy během protestů došlo ke znásilňování a jiným sexuálním útokům.

Průzkum z roku 2017, který provedla nevládní organizace Women and Promundo, zjistil, že téměř
60 procent egyptských žen bylo sexuálně obtěžováno, a téměř 65 procent mužů se k obtěžování žen přiznalo, i když šlo prý většinou nešlo o víc, než že se za ženou ohlédli na ulici.

Úsilí občanské společnosti v posledních letech povzbudilo ženy, aby o tomto problému hovořily otevřeněji. Mnoho žen inspirovaných hnutím #MeToo se o něm také vyjádřuje na sociálních sítích.

Egyptský trestní zákoník v poslední době zvýšil tresty za sexuální obtěžování až na pět let vězení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama