Nová varianta koronaviru BA.2.86, přezdívaná pirola, se rychle šíří ve Velké Británii. Mezi vědci vyvolává obavy kvůli velkému počtu mutací. Podle nich by navíc mohla být snadněji přenosná. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila také na nedostatečné poskytování dat.
Nová varianta koronaviru, přezdívaná pirola, vyvolala mezi vědci obavy kvůli vysokému počtu mutací, které nese. To totiž zvyšuje možnost, že by mohla snadněji prolomit imunitní systém nebo být nakažlivější. Informoval o tom britský web The Guardian.
Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ve své páteční zprávě uvedla, že výskyt v domově pro seniory v Norfolku a další případy po celém Spojeném království naznačují, že pravděpodobně dochází k přenosu tohoto kmene v komunitě. Zároveň ale zdůraznila, že je příliš brzy na to, aby bylo možné posoudit plný rozsah šíření.
K TÉMATU: Školy napříč Amerikou zavádějí povinné roušky. Rostoucí počet případů koronaviru budí obavy
V domově pro seniory v Norfolku bylo na konci srpna pozitivně testováno 33 z 38 obyvatel a 12 zaměstnanců. Jeden obyvatel potřeboval nemocniční ošetření, ale nebylo hlášeno žádné úmrtí. Varianta BA.2.86 se vyskytla celkem u 28 z nakažených. To je podle UKHSA „prvotním indikátorem“, že tato varianta může být velmi nakažlivá.
Ředitelka UKHSA Renu Bindraová uvedla, že varianta BA.2.86 má „významný počet mutací“. Dosavadní údaje jsou podle ní ale „příliš omezené na to, aby bylo možné vyvodit závěry“ o tom, jaký vliv by to mělo na přenosnost nebo závažnost viru.
„Je zřejmé, že existuje určitý stupeň rozšířeného komunitního přenosu, a to jak ve Spojeném království, tak celosvětově, a my se snažíme zjistit jeho plný rozsah,“ uvedla Bindraová. „Do té doby zůstává zásadní, aby se všichni, kteří mají nárok na očkování, přihlásili, jakmile jim bude nabídnuto,“ zdůraznila ředitelka UKHSA.
Na nejistoty okolo varianty BA.2.86 upozornil také molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Jan Pačes. „Nikdo z virologů si s tím neví rady a neví, co znamená, že se náhle objevila všude,“ popsal pro web iROZHLAS.cz a dodal, že varianta nejspíš vznikla u pacienta s oslabenou imunitou.
Obavy budí také nedostatek dat. Ta totiž podle Světové zdravotnické organizace (WHO) poskytuje málo zemí. Jen 20 jich zveřejnilo údaje o hospitalizacích a 43 o úmrtích. WHO má přitom 194 členských států. Organizace zároveň v minulém týdnu varovala před znepokojivými trendy ohledně šíření koronaviru. Podle ní roste v Evropě počet nakažených, kteří byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Covid sílí a má dramatický průběh. Testování je nedostatečné, tvrdí Prymula