Řada škol po celé Americe obnovuje povinnost nosit roušky. Důvodem má být nárůst pozitivních testů na koronavirus. Před znepokojivými trendy ohledně šíření koronaviru varovala ve středu také Světová zdravotnická organizace (WHO). Epidemiolog Roman Prymula pak tvrdí, že testování je nedostatečné.
Střední škola Kinterbish Junior High School v Alabamě požádala všechny studenty, zaměstnance a návštěvníky, aby začali ve třídách a na chodbách nosit obličejové masky, a to kvůli nárůstu případů onemocnění koronavirem. K podobnému kroku přistoupil také školský obvod Talladega City School v Alabamě, který navštěvuje více než 1 700 studentů. Ten rovněž vyzval děti a zaměstnance, aby nosili masky, ale zdůraznil, že jde o „doporučení, nikoliv nařízení“. Informoval o tom britský web Daily Mail.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: SÚKL varuje před „lékovými šmejdy“. Podívejte se, jakým obchodům a přípravkům se vyhnout
Pobouření vyvolala ředitelka základní školy Rosemary Hillsová v Marylandu Rebecca Irwin Kennedyová. Ta totiž v dopise vyzvala rodiče, aby děti po dobu deseti dnů nosily roušky typu N95. Vysvětlila, že k tomuto kroku přistoupila poté, co se v posledních deseti dnech nakazily virem „tři nebo více osob“. Na to na sociální síti X reagoval i Donald Trump mladší. „Nepřipojujte se,“ napsal.
DO NOT COMPLY!!! https://t.co/POMzCDxKvr
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) September 5, 2023
Školy v Los Angeles Unified School District, které navštěvuje celkem více než 429 tisíc studentů, ale volí opačný přístup. Vedoucí škol v Los Angeles Alberto Carvalho vyzval studenty, aby chodili do školy, i když jsou nemocní, a vyhnuli se tak vysoké míře absence. „Jsme v bodě – na základě vysoké úrovně očkování, dostupných terapií a vyšší odolnosti dětí –, kdy, je-li dítě mírně nemocné, tedy žádné horečky, jen možná smrkání, je v pořádku, aby šlo do školy,“ popsal Carvalho.
Počet případů v USA roste. Podle nejnovějších údajů Centra pro kontrolu a prevenci (CDC) nemocí stoupla míra pozitivity testů z 6,7 % v týdnu končícím 15. července na 13,5 % v období do 19. srpna. Údaje CDC ukázaly, že v posledním srpnovém týdnu bylo do nemocnic přijato 8 tisíc pacientů, což je o 12 procent více než v předchozím sedmidenním období a první mezitýdenní nárůst od prosince. Odborníci připisují nárůst případů přirozenému oslabení imunity, ke kterému dochází přibližně šest měsíců po předchozí vlně infekcí.
Před znepokojivými trendy ohledně šíření koronaviru varovala ve středu také Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle organizace roste v Evropě počet nakažených, kteří byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. WHO si však stěžuje, že jí o vývoji šíření nákazy podává informace jen málo zemí. „S blížícím se zimním obdobím na severní polokouli stále konstatujeme znepokojující trendy ohledně covidu-19,“ uvedl na tiskové konferenci šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Představitelé WHO poukázali na to, že dostávají informace o vývoji covidu-19 jen od několika desítek států. Jen 20 jich poskytlo údaje o hospitalizacích a 43 o úmrtích. WHO má přitom 194 členských států.
Covid ale podle epidemiologa Romana Prymuly sílí i v Česku. Testování je navíc prý nedostatečné. Ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula uvedl, že mluvil s několika profesory, kteří v nedávné době onemocnění prodělali. „Říkají, že průběh byl poměrně dramatický, člověk se šest až sedm dnů cítil diskomfortně a nebyl schopen pracovat,“ řekl epidemiolog s tím, že průběhy jsou však mírnější než u varianty delta. „Stále to ale nemůžeme podceňovat, úplně benigní onemocní to není,“ podotkl.