Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu klasifikovala variantu koronaviru EG.5 jako „rizikovou“. Jde o typ, který se rychle šíří například ve Spojených státech, kde se jeho výskyt odhaduje zhruba v 17 procentech zaznamenaných případů. Zaznamenán byl i v řadě jiných zemí, mimo jiné v Číně nebo Japonsku, ale také v řadě evropských států.
Konec celosvětové zdravotní pohotovosti v souvislosti s onemocněním COVID-19 vyhlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus před třemi měsíci. „Od té doby počet hlášených případů, hospitalizací a úmrtí celosvětově stále klesá,“ uvedl ve zprávě WHO Ghebreyesus.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Průlom v léčbě rakoviny? Geneticky upravení mikrobi loví a požírají nádory
WHO ale nadále hodnotí riziko covidu pro celosvětové veřejné zdraví jako vysoké. „Virus nadále cirkuluje ve všech zemích, zabíjí a neustále se mění. WHO v současné době sleduje několik variant, včetně varianty EG.5,“ sdělil Ghebreyesus. Právě status této varianty zdravotnická organizace ve středu zvýšila ze sledované na rizikovou.
Podle nejnovějších odhadů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí totiž EG.5 způsobuje přibližně 17 % nových případů covidu v zemi, zatímco u další nejčastější linie XBB.1.16 je to 16 %. Kromě USA se výskyt EG.5 rychle zvyšuje v Číně, Japonsku, Irsku, Francii a Velké Británii, informuje CNN.
Jak vzniká nová varianta koronaviru?
- Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
- Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
- Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.
WHO upozorňuje, že v celosvětovém měřítku dochází k trvalému nárůstu podílu hlášených případů onemocnění variantou EG.5. „Během týdne od 17. do 23. července 2023 činil celosvětový výskyt EG.5 17,4 procenta. Jde o výrazný nárůst oproti údajům hlášeným v týdnu od 19. do 25. června 2023, kdy globální prevalence EG.5 činila 7,6 %,“ informuje WHO.
Podle Světové zdravotnické organizace by ale varianta EG.5 neměla znamenat žádné velké nebezpečí. „Na základě dostupných důkazů je riziko pro veřejné zdraví, které představuje EG.5, na globální úrovni hodnoceno jako nízké,“ uvedla organizace.
Stále existuje riziko objevení nebezpečné varianty
Ghebreyesus zdůraznil, že mnoho zemí již neposkytuje údaje o covidu. „Za poslední měsíc nahlásilo WHO pouze 25 procent zemí úmrtí na covid a pouze 11 procent uvedlo hospitalizace a přijetí na jednotku intenzivní péče. To neznamená, že ostatní země nemají úmrtí nebo hospitalizace, znamená to, že je nehlásí WHO,“ podotkl generální ředitel.
Podle něj navíc nadále existuje riziko, že se objeví nebezpečnější varianta, která by mohla způsobit náhlý nárůst případů a úmrtí. I proto při květnovém ukončení nouzového stavu zřídil kontrolní výbor pro dlouhodobé zvládání koronaviru.
Ve středu vydal Ghebreyesus na základě zpráv od kontrolního výboru stálá doporučení pro všechny země:
- Všechny země by měly aktualizovat své národní programy, aby se posunuly směrem k dlouhodobějšímu zvládání koronaviru.
- Žádáme všechny země, aby udržovaly společný dohled nad virem SARS-CoV-2 s cílem odhalit významné změny v jeho výskytu.
- Všechny země by měly hlásit údaje o viru SARS-CoV-2. Jde zejména o údaje o úmrtích a závažných onemocněních a také o údaje účinnosti vakcín.
- Všechny země by měly nadále nabízet očkování proti COVID-19, zejména pro nejohroženější skupiny, u nichž je největší pravděpodobnost hospitalizace nebo úmrtí.
- Všechny země by měly nadále spolupracovat na výzkumu, který by měl přinést důkazy pro prevenci a kontrolu koronaviru.
- Všechny země by měly poskytovat optimální klinickou péči.
- Všechny země by měly nadále usilovat o zajištění rovného přístupu k bezpečným, účinným a kvalitním vakcínám a testům.
„Uvědomujeme si, že mnoho lidí a vlád považuje covid za minulost. WHO na něj nezapomene a ani vlády by neměly. Zavedení těchto doporučení se pomůže zemím nejen chránit, ale také předcházet dalším nemocem a reagovat na ně. Budoucnost nemůžeme předvídat, ale můžeme se na ni připravit,“ řekl Ghebreyesus.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čechy trápí nezvyklé nemoci kvůli tropickým vedrům. Expertka varuje i před parazitickým červem