Esej šesti amerických epidemiologů, imunologů a lékařů nazvaná The Forever Virus (v překladu Virus navždy) vyzývá k nutnosti úplného restartu systému v globálním boji proti pandemii koronaviru. Autoři textu, který vyšel na webu Foreign Affairs, se totiž obávají nových mutací. Ty by mohly být daleko infekčnější, a navíc také odolné vůči vyvinutým vakcínám.
Po celém světě přibývá naočkovaných lidí proti nemoci COVID-19. Mnoho zemí se díky tomu vrací prakticky do normálního stavu. Například Izrael, který má kolem devíti milionů obyvatel, v současnosti registruje pouze 205 aktivních případů. Austrálie s 25 miliony obyvatel jen 162.
Někteří vědci a lékaři ale přesto varují, že relativně příznivý covidový stav by se brzo mohl vrátit do toho krizového ze začátku roku 2020. Jako hlavní hrozbu vnímají nebezpečné mutace, které by v budoucnu mohly vzniknout. Šest autorů textu The Forever Virus také považuje globální imunitu občanů vůči viru za nedosažitelnou.
„Virus tu zůstane. Otázkou je, co musíme udělat, abychom zajistili, že zůstaneme také,“ píše se v eseji. Podle vědců je jedním z problémů také fakt, že mnoho zemí nemá dostatek vakcín. Ve státech, kde je látek naopak dost, o ně často nebývá takový zájem, aby země získala kolektivní imunitu.
Navíc je i při menším šíření viru pravděpodobné, že vzniknou nové mutace. Otázkou zůstává, zda budou nebezpečnější než ty předchozí. Autoři eseje jsou přesvědčeni, že covid porazit ani nelze. Lidé s ním mohou maximálně hrát „stolní tenis“. Nejsilnějšími podáními mohou být cyklická uzavírání hranic či znovuobnovování vnitrostátních proticovidových opatření.