Lékaři se obávají opětovného podzimního návalu pacientů v nemocnicích. Tentokrát však nejen kvůli COVID-19, ale i z důvodu opětovného rozšíření dalších infekčních nemocí, jako jsou neštovice, spalničky či mononukleóza, které v době koronavirové epidemie takřka „vymizely“. Změnil se navíc přirozený průběh některých nemocí. Primáři oslovení webem iDnes, který o problematice informoval, mluví i o nedostatku personálu a nemocničních kapacit.
Plané neštovice jsou vysoce infekčním virovým onemocněním, kterým se v ČR každoročně nakazí okolo 40 tisíc dětí. Lékaři je však v posledním roce prakticky nezaznamenali. Nyní se situace začíná měnit, což zřejmě souvisí s omezováním, respektive uvolňováním sociálních kontaktů a dalších protiepidemických opatření.
Papírování zdržuje očkování. Pracujeme se strašlivým systémem, stěžují si lékaři
Naočkovat jednoho člověka proti nemoci COVID-19 je z 20 procent medicína a ze zbylých 80 procent byrokracie, stěžují si lékaři v očkovacích centrech. Osloveným doktorům vadí především systém Reservatic, ve kterém musí v souvislosti s očkováním pracovat. Nemohou si v něm například vyhledávat očkované či měnit časy rezervací, což jim způsobuje nemalé potíže.
„Díky tomu, že se lidé méně setkávali a nosili roušky, jsme na klinice déle než rok neléčili děti s planými neštovicemi ani pacienty s řadou dalších nemocí, které se přenášejí vzduchem,“ sdělila iDnes primářka infekční kliniky nemocnice Bulovka Hana Roháčová.
Výrazné rozšíření infekčních onemocnění očekávají lékaři na podzim. Podle Roháčové má jít především o respirační nemoci, jako jsou nachlazení, chřipka či COVID-19. „Ale vzduchem se přenášejí také viry spalniček, příušnic nebo zarděnek,“ dodala.
Pokles neštovic, úrazů a vymizení chřipky
Zatímco za první čtyři měsíce loňského roku registrovali lékaři podle údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem (SZÚ) 14 180 případů planých neštovic, ve stejném období letošního roku klesl jejich počet téměř o tři čtvrtiny na 3 866.
Ve stejném období ubylo i dalších zdravotních obtíží a úrazů, včetně zavšivení či zranění po útoku zvířat. Například takzvaných alimentárních intoxikací (otrav po požití závadných potravin) bylo loni do konce dubna 58, letos ani jedna. Výskyt příušnic klesl z 62 případů na sedm. Počty případů infekční mononukleózy se snížily ze 481 na 178. Naopak počet pacientů s covidem stoupl zhruba 120krát na téměř milion.
Epidemie končí. Podzimní vlny se už nemusíme bát, má jasno biochemik Hostomský
Čím déle se děti drží v rouškách, tím hůř, uvedl pro CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj není pochyb o tom, že epidemie končí. Podzimní „vlnka“ by díky očkování a promořenosti neměla být taková jako loni.
V uplynulé chřipkové sezóně nebyl podle SZÚ zaznamenán ani jeden jediný případ chřipky. „V ČR v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky,“ uvedl SZÚ v dubnové zprávě.
Přitom ještě na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v ČR praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí. Až neuvěřitelný pokles odborníci přičítají zavedeným protiepidemickým opatřením. Důvod, proč nezafungovala proti COVID-19, už ale neudávají.
Problémem je změna přirozeného průběhu infekcí
Podle primářky infekční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Lenky Petroušové je problém, že se v době koronaviru změnil přirozený průběh infekčních nemocí. „V uplynulém období, kdy děti nepobývaly ve školních ani jiných dětských kolektivech, neměly možnost se nakazit například planými neštovicemi. V následujících měsících jich ale může být o to víc. Nakupí se nemocní z více ročníků a právě ti pak mohou zahltit infekční lůžka,“ varovala.
Hospody s certifikátem by při zhoršení situace nemusely zavřít. Jaké jsou podmínky?
Zákazníci restaurací se testům nejspíše nevyhnou ani o prázdninách, odhaduje vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Pokud by se situace zhoršila, opatření by se řídila podle dosavadních balíčků. Stravovací podniky s certifikátem Bezpečné provozovny ovšem nebudou muset zavírat hned v první vlně zpřísnění restrikcí, řekl v rozhovoru pro web iDnes.cz.
„V uplynulých měsících byl výskyt planých neštovic i jiných dětských infekcí výrazně nižší než obvykle. Nedá se proto vyloučit, že po návratu dětí do škol a až přestanou platit protiepidemická opatření, se znovu začnou masivněji šířit,“ přidala se lékařka Iva Fardová z Pediatrie – dětské ambulance v Praze.
Strach z podzimního přetížení menších klinik
Obavy z přetížení má primář Ivo Mifek z infekčního oddělení v Havířově, které posledních patnáct měsíců léčilo jen pacienty s covidem. Jiné infekce přenášené kontaktem jako třeba plané neštovice, spalničky, mononukleózy či meningitidy podle něj „téměř vymizely“. „A pokud se nějací pacienti objevili, léčili jsme je ambulantně nebo se o ně musela postarat jiná oddělení, abychom je neohrozili nákazou koronavirem,“ vysvětlil.
Mifek uvedl, že nyní mají covidových pacientů jen pár a minulý týden začali opět léčit i jiné infekční nemoci. Má však obavy, že až se infekční nemoci začnou více šířit, nebude mít pacienty kam ukládat. Oddělení má jen 20 lůžek a kvůli nedostatku personálu nemůže otevřít všechny pokoje. „Kvůli vyčerpání i z jiných důvodů odešlo několik zdravotních sester. Potřebuji přijmout nejméně čtyři,“ dodal.
Naopak velké kliniky si se zatížením zřejmě poradí. „Máme až 168 lůžek, takže předpokládám, že situaci bychom měli zvládnout, i když se na podzim dá očekávat zvýšený výskyt všech respiračních nemocí včetně šíření covidu. Ale pro menší infekční oddělení to může být problém,“ dodala primářka z Bulovky Roháčová.